Thank Folk It’s Friday – 27th December

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Blog

– Our Editor in Chief Gareth Hugh Evans released his traditional top 25 songs of the year including tracks from Aldous Harding, Bear’s Den, Big Sky Mountain, Bon Iver, Chaika, Charm of Finches, Falls, Fanny Lumsden, Garrett Kato, George Jackson, Joe Pug, John Smith, Julia Jacklin, Luke Plumb & Kate Burke, Mandolin Orange, Matthew And The Atlas, Michael Waugh, Passenger, Seeker Lover Keeper, Stella Donnelly, The East Pointers, The Maes, The Teskey Brothers, Tia Gostelow and Vetiver. Check it out here

– Our annual Chritsmas Eve list of the best folky Christmas and Holiday songs of the year dropped on Tuesday with tracks from Al Parkinson, Anais Mitchell w/ Thomas “Doveman” Bartlett, Arielle Silver, Bear’s Den, Ben Sollee, Courteous Thief, Fanny Lumsden, Good Lovelies, Jackie Marshall and Emma Bosworth, Jesse Blake Rundle, Joe Pug, Lady Maisery w/ Jimmy Aldridge and Sid Goldsmith, Judy Collins & Jonas Fjeld, Lana Winterhalt, Noah, Mitch, & Kate, Phoebe Bridgers w/ Fiona Apple and Matt Berninger (The National), Richard Walters, Skinner & T’witch, Sophie Jones (Smith and Jones), Stella Donnelly, The Lone Bellow and The Shut-ins. Check out the list here

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Andrew Swift and Gretta Ziller

Caravan Park

Friday 27th December – Amberlee Holiday Park, Rosebud, VIC
Saturday 28th December – Inverloch Foreshore Camping Reserve, Inverloch, VIC
Sunday 29th December – Seaspray Caravan Park, Seaspray, VIC
Monday 30th December – Eagle Point Caravan Park, Eagle Point, VIC
Tuesday 31st December – Marlo Ocean Views, Marlo, VIC
Wednesday 1st January – Mallacoota Foreshore Holiday Park, Mallacoota, VIC
Thursday 2nd January – Eden Beachfront Holiday Park, Eden, NSW
Friday 3rd January – Tathra Beachside, Tathra, NSW

Gigs Next Week

Áine Tyrrell
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Alana Wilkinson
Saturday 28th December – Inverloch Sounds of Summer, Inverloch, VIC

Alice Skye
Monday 30th December to Wednesday 1st January – NYE on the Hill, Loch, VIC

Amanda Palmer
Monday 30th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Andrew Swift and Gretta Ziller
Friday 27th December – Amberlee Holiday Park, Rosebud, VIC
Saturday 28th December – Inverloch Foreshore Camping Reserve, Inverloch, VIC
Sunday 29th December – Seaspray Caravan Park, Seaspray, VIC
Monday 30th December – Eagle Point Caravan Park, Eagle Point, VIC
Tuesday 31st December – Marlo Ocean Views, Marlo, VIC
Wednesday 1st January – Mallacoota Foreshore Holiday Park, Mallacoota, VIC
Thursday 2nd January – Eden Beachfront Holiday Park, Eden, NSW
Friday 3rd January – Tathra Beachside, Tathra, NSW

Archie Roach
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Austral
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Barleyshakes
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Ben Mastwyk
Tuesday 31st December – Union Hotel, Melbourne, VIC
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Blair Dunlop
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Bluegrass and Boilermakers
Thursday 2nd January – Rio Bar, Sydney, NSW

Bonnie Kay and the Bonafides
Friday 27th December – The Unicorn Hotel, Sydney, NSW
Sunday 29th December – Shady Pines Saloon, Sydney, NSW

Brooke Russell & the Canyon Callers
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Cat & Clint
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Charlie Collins
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Chloe & Jason Roweth
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Cigány Weaver
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Cloudstreet
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Colin Lillie
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Dave Wright & The Midnight Ramblers
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Dope Lemon
Saturday 28th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Lorne, VIC
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Marion Bay, TAS
Tuesday 31st December to Thursday 2nd January – Falls Festival, Byron Bay, NSW

Dyson Stringer Cloher
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Elephant Sessions
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD
Thursday 2nd January – The Old Museum, Brisbane, QLD
Friday 3rd January – The Bellingen Brewery Co, Bellingen, NSW

Emily Barker
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Falls Festival
Saturday 28th to Tuesday 31st December – Lorne, VIC
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Marion Bay, TAS
Tuesday 31st December to Thursday 2nd January – Byron Bay, NSW

Fiona Ross and Shane O’Mara
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Fred Smith
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Freya Josephine Hollick
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Gareth Leach
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Georgia State Line
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Great Aunt
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Gretta Ray
Monday 30th December to Wednesday 1st January – NYE on the Hill, Loch, VIC

Gulgong Folk Festival
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Gulgong, NSW

Harry James Angus
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Hat Fitz and Cara
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Inverloch Sounds of Summer
Saturday 28th December – Thompson Reserve, Inverloch, VIC

Jack Carty
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

James Ellis & the Jealous Guys
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Jeff Lang
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

John Thompson
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Jordie Lane
Tuesday 31st December – Secret Show, VIC

Kasey Chambers
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Kate Miller-Heidke
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Kay Proudlove
Sunday 29th December – Red Dog on the Green, Figtree, NSW

Kyle Lionhart
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Lachlan Bryan & the Wildes
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Lior
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Little Wise
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Mal Webb
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Martin Pearson
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Matt Joe Gow
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Mick Thomas’ Roving Commission
Wednesday 1st January – The Archies Creek Hotel, Archies Creek, VIC

Milky Chance
Saturday 28th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Lorne, VIC
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Marion Bay, TAS
Tuesday 31st December to Thursday 2nd January – Falls Festival, Byron Bay, NSW

Nariel Creel Folk Festival
Tuesday 31st December to Wednesday 1st January – Nariel Creek, VIC

Narrownecks
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Nathan Seeckts
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Niq Reefman
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

NYE on the Hill
Monday 30th December to Wednesday 1st January – Loch, VIC

Of Monsters and Men
Saturday 28th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Lorne, VIC
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Marion Bay, TAS
Tuesday 31st December to Thursday 2nd January – Falls Festival, Byron Bay, NSW

Pierce Brothers
Monday 30th December to Wednesday 1st January – NYE on the Hill, Loch, VIC

Raised By Eagles
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

RAPT
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Gulgong Folk Festival, Gulgong, NSW

Rick Hart Trio
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Rose Zita Falko
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Round Mountain Girls
Tuesday 31st December – Seagulls Club, Tweed Heads, NSW

Russell Morris
Thursday 2nd December – Malt Shovel Taphouse, Sunshine Coast, QLD
Friday 3rd December – Soundlounge, Gold Coast, QLD

Sahara Beck
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Sean McMahon
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Stag 2020 NYE feat. Magpie Diaries, Johnston City, James Thomson, Lyle Dennis Express, Dashville Progress Society
Tuesday 31st December – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW

Stu Tyrrell
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Gulgong Folk Festival, Gulgong, NSW

The Black Sorrows
Saturday 28th December – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Sunday 29th December – Wonderland Spiegeltent, Barwon Heads, VIC
Thursday 2nd January – The Coolangatta Hotel, Gold Coast, QLD
Friday 3rd January – Ballina RSL Club, Ballina, NSW

The BordererS
Tuesday 31st December – Para Hills Community Club, Adelaide, SA

The Brother Brothers
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD
Friday 3rd December – The Old Museum, Brisbane, QLD

The Bushwackers
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Gulgong Folk Festival, Gulgong, NSW

The East Pointers w/ Laura Hyde
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD
Friday 3rd January – The Imperial Hotel, Eumundi, QLD

The Little Lord Street Band
Saturday 28th December – Clancy’s Fish Pub, Fremantle, WA
Sunday 29th December – Margaret River Brewhouse, Margaret River, WA

The New Graces
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

The Swamp Stompers
Friday 3rd December – Murrah Hall, Murrah, NSW

The Weeping Willows
Friday 3rd to Sunday 5th January – Western Weekender, The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Thelma Plumb
Saturday 28th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Lorne, VIC
Sunday 29th to Tuesday 31st December – Falls Festival, Marion Bay, TAS
Tuesday 31st December to Thursday 2nd January – Falls Festival, Byron Bay, NSW

This Way North
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Tia Gostelow
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Tin Star
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford Folk Festival, Woodford, QLD

Western Weekender
Friday 3rd to Sunday 5th January – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Woodford Folk Festival
Friday 27th December to Wednesday 1st January – Woodford, QLD

Z-Star Trinity
Saturday 28th December – Mansfield Hotel, Townsville, QLD
Tuesday 31st December – Riley, Cairns, QLD

Friday Folk Flashback

“Woodfordia” – The East Pointers

Gareth Hugh Evans’ Top 25 Tracks of 2019

2019

It’s been a very quiet year on the blogging front from Timber and Steel but I couldn’t let the season go past with at least on of my traditional best of lists.

Here’s 25 of the tracks I’ve been digging this year from across the folk spectrum – everything from trad to bluegrass, singer-songwriter to Americana. Hopefully you’ll agree that 2019 was a bumper year for the music we love.

Without further ado we present Gareth Hugh Evans’ Top 25 Tracks of 2019.

1. The Maes – “Treat You Better”

2. Aldous Harding – “The Barrel”

3. John Smith – “Hummingbird”

4. Joe Pug – “The Flood in Color”

5. Bon Iver – “Hey, Ma”

6. The East Pointers – “Wintergreen”

7. Bear’s Den – “Crow”

8. Luke Plumb & Kate Burke – “Billy Boy”

9. Julia Jacklin – “Pressure to Party”

10. Seeker Lover Keeper – “Let It Out”

11. Garrett Kato – “River Mouth”

12. The Teskey Brothers – “Hold Me”

13. Tia Gostelow – “Get To It”

14. Mandolin Orange – “Time We Made Time”

15. Fanny Lumsden – “These Days”

16. Vetiver – “To Who Knows Where”

17. Falls – “On Attack”

18. Chaika – “Arrow”

19. George Jackson – “Dorrigo”

20. Big Sky Mountain – “Cover My Tracks”

21. Charm of Finches – “Lies”

22. Stella Donnelly – “Die”

23. Passenger – “Rosie”

24. Michael Waugh – “Big Things”

25. Matthew and the Atlas – “Calling Long Distance”

Thank Folk It’s Friday – 31st May

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

– Our latest New Music Monday featured new streams and videos from the likes of Chance McCoy, Emma Beau, Glen Hansard, Hannah Blackburn, Jordie Lane & Yirrmal, Lucie Thorne, Passenger, Seeker Lover Keeper, The Lumineers and The Pigs. Listen and watch them here

Releases This Week

Luke Plumb
Luke Plumb & Kate BurkeLuke Plumb & Kate Burke
Bandcamp

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Diamond Duck with Strings

Diamond Duck

Saturday 1st June – The Vanguard, Sydney, NSW

Gigs Next Week

99 Stories Singer/Songwriter Showcase feat. Jordan Kenny, Justin Webber, Andy Calvert, Pearl Herbert, Kieran Morris, Paul Mason, Rhyen, Claudie Grace, Nat James, Rita B, Leroy Lee
Saturday 1st June – Staves Brewery, Sydney, NSW

Andy Golledge, Caitlin Harnett & Ruben Neeson
Saturday 1st June – Station Bar, Katoomba, NSW

Archie Roach
Friday 31st May – Centenary Square, Parramatta, NSW
Saturday 1st June – Meeanjin Markets, Brisbane, QLD

Ash Grunwald
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher Peak Festival, Perisher, NSW

Barunga Festival
Friday 7th June to Sunday 9th June – Barunga, NT

BATTS
Friday 7th June – QPAC, Brisbane, QLD

Big Sky Mountain
Thursday 6th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Bobby Alu
Thursday 6th to Saturday 8th June – Palm Creek Folk Festival, Mount Surround, QLD

Bonnie Kay and the Bonafides
Sunday 2nd June – Collaroy Beach Club, Sydney, NSW

Bush Gothic
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Cat Canteri
Saturday 1st June – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC
Thursday 6th June – The Tote, Melbourne, VIC

Chris Neto
Friday 31st May – Beatdisc Records, Sydney, NSW

Cigány Weaver
Thursday 6th to Sunday 9th June – Palm Creek Folk Festival, Mount Surround, QLD

Clare Bowditch
Friday 7th June – Powerhouse Theatre, Brisbane, QLD

Claude Hay
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher Peak Festival, Perisher, NSW

Clio
Tuesday 4th June – The Grace Darling, Melbourne, VIC

Colin Lillie
Friday 31st May – Ettalong Diggers, Ettalong, NSW
Saturday 1st June – Laurieton Services Club, Laurieton, NSW
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Daniel Champagne
Friday 31st May – Conservatorium Chapel, Tamworth, NSW
Saturday 1st June – Metro Social, Katoomba, NSW
Sunday 2nd June – Birdhouse, Wagga Wagga, NSW
Wednesday 5th June – T Guitars, Bowral, NSW
Thursday 6th June – RAD, Wollongong, NSW
Friday 7th June – Factory, Sydney, NSW

Dave Wright & The Midnight Ramblers
Saturday 1st June – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

David Bridie
Saturday 1st June · Chapel off Chapel, Melbourne, VIC
Friday 7th June · Trinity Sessions, Adelaide, SA

Diamond Duck with Strings
Saturday 1st June – The Vanguard, Sydney, NSW

Felicity Urquhart & Brad Butcher
Friday 31st May – Hardy’s Bay Community Club, Hardy’s Bay, NSW
Saturday 1st June – Acoustic Picnic, Dee Why, NSW

Fiona Ross and Shane O’Mara
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Folk and Fire feat. STAV, Corey Theatre
Saturday 1st June – Nexus Arts, Adelaide, SA

Folk Like Us feat. Ally Palmer, Phil & Tilley, Rhiannon, Andaman, Hollie Col
Sunday 2nd June – The Soda Factory, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Harley Mavis, Tess Guthrie, Sam Joole
Wednesday 5th June – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Friends & Acquaintances End Of Tour Party feat. Lachlan Bryan & The Wildes, Ben Leece, The Good the Beard & the Ugly, Georgia State Line, Freya Josephine Hollick, The Weeping Willows, Kate Alexander, Hana Breneck
Sunday 2nd June – Billyroy’s Grassroots Music Club, Allsaints, Bendigo, VIC

Giffen Play Paul Simon feat. Zeke Cameron
Friday 31st May – Tomerong School of the Arts, Tomerong, NSW
Saturday 1st June – House Concert, Little Forest, NSW
Sunday 2nd June – Lord Roberts Hotel, Sydney, NSW

Gretta Ziller
Thursday 6th June – Oodies Café, Bundaberg, QLD
Friday 7th June – Captain Cook Holiday Village, Seventeen Seventy, QLD

Grizzlee Train
Saturday 1st June – Avoca Beach Hotel, Avoca Beach, NSW
Thursday 6th June – Slyfox, Sydney, NSW

Handsome Young Strangers, Eddie Lawlor
Sunday 2nd June – Union Hotel, Sydney, NSW

Hinterlandt
Sunday 2nd June – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Thursday 6th June – City Recital Hall, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur
Thursday 6th June – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Huck Hastings
Saturday 1st June – The Dock, Sydney, NSW

Hussy Hicks
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher Peak Festival, Perisher, NSW

JD And The Hunger Men w/ Demi Mitchell
Friday 7th June – The Junkyard, Maitland, NSW

John Flanagan String Band
Saturday 1st June – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Jordan Merrick
Friday 7th June – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Julian James
Friday 31st May – KCs Bar and Grill, Airlie Beach, QLD
Saturday 1st June – KCs Bar and Grill, Airlie Beach, QLD
Sunday 2nd June – Seabreeze Tavern, Mackay, QLD
Friday 7th June – Snack Shack, Tin Pan Bay, QLD

Justin Bernasconi
Saturday 1st June – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC

Kay Proudlove
Thursday 6th June – Jose Jones, Thirroul, NSW

Keaton Henson: Six Lethargies with the Opera Australia Orchestra
Friday 31st May – Sydney Opera House, Sydney, NSW

Kim Churchill
Friday 7th June – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Kristen Lee Morris
Thursday 6th June – Slyfox, Sydney, NSW

Lachlan Bryan & The Wildes w/ Ben Leece
Friday 31st May – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Saturday 1st June – Rezza House Concert, Melbourne, VIC
Sunday 2nd June – Billyroy’s Grassroots Music Club, Allsaints, Bendigo, VIC

Lee Coulter & Dixie Maxwell
Friday 31st May – Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Wednesday 5th June – Smiths Alternative, Canberra, ACT
Thursday 6th June – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Friday 7th June – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Lucie Thorne & Hamish Stuart
Friday 7th June – Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Lucy Rose
Tuesday 4th June – The Foundry, Brisbane, QLD
Wednesday 5th June – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Thursday 6th June – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

M.E. Baird
Saturday 1st June – Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Maggie Carty and Mairtin Staunton
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Melbourne Scottish Fiddle Club
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Miriam Lieberman
Thursday 6th to Sunday 9th June – Palm Creek Folk Festival, Mount Surround, QLD

Mustered Courage
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher Peak Festival, Perisher, NSW

Natalie Henry
Friday 31st May – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

National Celtic Festival
Friday 7th to Monday 10th June – Portarlington, VIC

Neil Murray
Saturday 1st June – The Hungry Spirit, Lightning Ridge, NSW

Palm Creek Folk Festival
Thursday 6th to Sunday 9th June – Mountain View Lake Holiday Park, Mount Surround, QLD

Paul Kelly
Saturday 1st June – City Recital Hall, Sydney, NSW

Perisher Peak Festival
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher, NSW

Rach Brennan & The Pines
Friday 31st May – Howlin’ Wolf, Wollongong, NSW
Saturday 1st June – Karova Lounge, Ballarat, VIC

Rezza House Concerts feat. Lachlan Bryan & The Wildes w/ Ben Leece
Saturday 1st June – House Concert, Melbourne, VIC

Rich Davies and the Low Road
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Ro
Friday 31st May – Crown & Anchor, Adelaide, SA
Saturday 1st June – Sewing Room, Perth, WA

Rosie Burgess Trio
Thursday 6th to Sunday 9th June – Palm Creek Folk Festival, Mount Surround, QLD

Russell Morris
Friday 31st May – QPAC Concert Hall, Brisbane, QLD
Sunday 1st June – Twin Towns, Tweed Heads, NSW
Sunday 2nd June – Twin Towns, Tweed Heads, NSW
Friday 7th June – Wrest Point Entertainment Centre, Hobart, TAS

Sásta
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 5th June – The Brother’s Public House, Melbourne, VIC

Señor Cabrales
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Sharon Van Etten
Saturday 1st June – Sydney Opera House, Sydney, NSW
Friday 7th June – QPAC, Brisbane, QLD

Slim Dime, Blue Limit
Thursday 6th June – The Main Bar, Ballarat, VIC
Friday 7th June – South Coast Brewing Co., Willunga, SA

Southern Flavour
Sunday 3rd June – Gasoline Pony, Sydney, NSW

Sydney Bluegrass & Old-Time Music Get-Together
Saturday 1st June – Annandale Community Centre, Sydney, NSW

Teeny Tiny Stevies
Saturday 1st June – The Melba Spiegeltent, Melbourne, VIC
Saturday 1st June – The Melba Spiegeltent, Melbourne, VIC

The Grubby Urchins
Wednesday 5th June – The Borthers Public House, Melbourne, VIC
Thursday 6th to Sunday 9th June – Palm Creek Folk Festival, Mount Surround, QLD

The Hillbilly Goats
Sunday 2nd June – The Bearded Dragon Hotel, Tamborine, QLD

The Maes
Friday 31st May – Theatre Royal, Castlemaine, VIC
Sunday 2nd June – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Friday 7th June – Music on the Hill, Red Hill Pavilion, Red Hill, VIC
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

The Mid-North
Friday 31st May – Old Butter Factory Cafe, Bellingen, NSW

The Pigs
Friday 31st May – Highfields Tavern, Toowoomba, QLD
Saturday 1st June – Racehorse Hotel, Ipswich, QLD

The Slipdixies
Sunday 2nd June – Open Studio, Melbourne, VIC

The Spooky Men’s Chorale
Friday 31st May – Newcastle City Hall, Newcastle, NSW
Saturday 1st June – Seymour Centre, Sydney, NSW

The Water Runners
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher Peak Festival, Perisher, NSW

The Young Folk
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Tim Scanlan Trio
Friday 7th to Monday 10th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Top Half Folk Festival
Friday 7th to Sunday 9th June – Glen Helen, NT

Vaudeville Smash
Friday 7th to Monday 10th June – Perisher Peak Festival, Perisher, NSW

Z-Star Trinity
Friday 31st May – The J, Noosa, QLD
Saturday 1st June – RoyalMail, Goodna, QLD
Sunday 2nd June – Maroochydore Rotary Club Park, Maroochydore, QLD
Wednesday 5th June – Langford’s Hotel, Mackay, QLD
Thursday 6th to Sunday 9th June – Palm Creek Folk Festival, Mount Surround, QLD

Zumpa, All Strings Attached, Lizzie Flynn
Saturday 1st June – Imperial Hotel, Eumundi, QLD

Friday Folk Flashback

“Lock Keeper” – Greg Russell and Ciaran Algar

%d bloggers like this: