Thank Folk It’s Friday – 6th July

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Didirri
MeasurementsDidirri
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Bello Winter Music

Bello

Thursday 12th to Sunday 15th July – Bellingen, NSW

Gigs Next Week

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Saturday 7th July – Dubbo RSL, Dubbo, NSW

Andrew Swift
Friday 6th July – Big4 Holiday Park, Bowen, QLD
Saturday 7th July – Rowes Bay Beachfront Holiday Park, Townsville, QLD
Sunday 8th July – Island Gateway Holiday Park, Airley Beach, QLD
Monday 9th July – Cape Palmerston Holiday Park, Cape Palmerston, QLD
Tuesday 10th July – Discovery Parks, Tannum Sands, QLD
Wednesday 11th July – Captain Cook Holiday Village, Seventeen Seventy, QLD
Friday 13th July – Racecourse Hotel, Ipswich, QLD

All Our Exes Live In Texas
Friday 13th July – Queenscliff Town Hall, Queenscliff, VIC

Allison Forbes, Montgomery Church
Friday 6th July – The Pub, Tamworth, NSW
Saturday 7th July – House Concert, Nabiac, NSW

Appalachian Heaven Stringband
Saturday 7th July – Open Studio, Melbourne, VIC

Bello Winter Music
Thursday 12th to Sunday 15th July – Bellingen, NSW

Ben Harper & Charlie Musselwhite
Wednesday 11th July – Arts Centre, Melbourne, VIC

Ben Mastwyk w/ Cat Canteri
Friday 6th July – Slyfox, Sydney, NSW

Birdsville Big Red Bash
Tuesday 10th to Thursday 12th July – Birdsville, QLD

Brad Butcher
Saturday 7th July – Maree Camel Cup, Maree, SA

Brendon Moon
Friday 6th July – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Bryan Estepa w/ The Dardi Shades, Harvey Russell
Sunday 8th July – Union Hotel, Sydney, NSW

Burr Daisy Stringband & Patrick Wilson
Sunday 8th July – The Old Bar, Melbourne, VIC

Busby Marou
Tuesday 10th to Thursday 12th July – Birdsville Big Red Bash, Birdsville, QLD

Cat Canteri
Friday 6th July – Sly Fox, Sydney, NSW
Saturday 7th July – Wauchope Arts, Wauchope, NSW
Sunday 8th July – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD
Tuesday 10th July – Brisbane Unplugged Gigs, New Farm, QLD
Wednesday 11th July – 5 Church St, Bellingen, NSW
Thursday 12th July – Beach Hotel, Byron Bay, NSW
Friday 13th July – Upper Lansdowne Hall, Upper Lansdowne, NSW

Catherine Britt
Thursday 12th July – Reef Hotel, Cairns, QLD

Chaika
Saturday 7th July – The Newsagency, Sydney, NSW

Claire Anne Taylor
Friday 13th July – Longley International Hotel, Longley, TAS

Colin Lillie
Saturday 7th July – Teneriffe Festival, Brisbane, QLD

Courtney Robb w/ Mandy Connell
Friday 13th July – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Dan Tuffy and Lucie Thorne
Friday 6th July – The Copping Hall, Copping, TAS
Saturday 7th July – Saint John Craft Beer, Launceston, TAS
Friday 13th July – House Concert, Hazelbrook, NSW

Daniel Champagne
Friday 6th July – Sol Bar, Maroochydore, QLD
Saturday 7th July – Nimmel Hall, Gold Coast, QLD

Devil on the Rooftop w/ Hello Tut Tut
Friday 6th July – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Didirri
Friday 6th July – The Loft, Warrnambool, VIC
Saturday 7th July – Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Thursday 12th July – Sookie Lounge, Belgrave, VIC
Friday 13th July – Karova Lounge, Ballarat, VIC

Emily Wurramara and Alice Skye
Friday 6th July – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Folk In The Frost feat. Kay Proudlove, The Black Moon Band, Wolf Gordon
Friday 13th July – Ryan’s Hotel, Thirroul, NSW

FolkSwagon feat. Maroubra Caves, Othrship, Rees Lucia
Wednesday 11th July – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Gentle Leader
Friday 6th July – Record Crate, Sydney, NSW

George Washingmachine’s Blues Rinse w/ Ray Beadle
Friday 13th July – Music at Street Market, Sydney, NSW

Gretta Ziller
Sunday 8th July – The Union Hotel, Melbourne, VIC

Harrison Storm
Friday 6th July – Record Crate, Sydney, NSW
Saturday 7th July – The Catfish, Melbourne, VIC
Sunday 8th July – Cellar Door Sessions, Adelaide, SA

Hello Tut Tut
Friday 6th July – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW
Saturday 7th July – Softys, Newcastle, NSW
Friday 13th to Sunday 15th July – Bello Winter Music, Bellingen, NSW

Honky Tonk Jubilee! feat. James Ellis and the Jealous Guys, Bakersfield Glee Club, The Canyon Callers
Saturday 7th July – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 12th July – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Illawarra Folk Club Soul of a Poet feat. Chloë & Jason Roweth, Matt Nightingale, Alex Hood
Friday 6th July – City Diggers, Wollongong, NSW

In The Round at Leadbelly Night feat. Timothy James Bowen, Kay Proudlove, Missy Lancaster
Wednesday 11th July – Leadbelly, Sydney, NSW

Infinity Broke, The Tall Grass, Mark Moldre
Friday 13th July – The Factory Floor, Sydney, NSW

Jack Carty & Gus Gardiner
Saturday 7th July – Rous Mill Hall, Rous Mill, NSW
Thursday 12th to Sunday 15th July – Bello Winter Festival, Bellingen, NSW

James Ellis and the Jealous Guys
Saturday 7th July – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC
Thursday 12th July – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Jeff Lang
Friday 13th July – Trinity Sessions, Adelaide, SA

Jenny Mitchell w/ Nigel Wearne
Friday 6th July – Saint Monday, Yackandandah, VIC
Saturday 7th July – Secret Show, Melbourne, VIC
Monday 9th July – House Concert, Woodford, QLD

Jim Mongrel
Friday 13th July – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW

John Flanagan Trio
Friday 6th July – Pelican Playhouse, Grafton, NSW
Saturday 7th July – Wauchope Arts, Wauchope, NSW
Sunday 8th July – The Junkyard, Maitland, NSW

Justin Townes Earle
Friday 6th July – Skylark Room, Melbourne, VIC ***CANCELLED***
Saturday 7th July – Queenscliff Town Hall, Queenscliff, VIC ***CANCELLED***
Tuesday 10th July – The Lansdowne, Sydney, NSW ***CANCELLED***
Wednesday 11th July – The Street Theatre, Canberra, ACT ***CANCELLED***
Friday 13th July – Hardys Bay RSL, Hardys Bay, NSW ***CANCELLED***

Julia Johnson
Saturday 7th July – Street Theatre, Canberra, ACT
Thursday 12th July – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Kasey Chambers
Saturday 7th July – Araluen Arts Centre, Alice Springs, NT
Wednesday 11th July – Frankston Arts Centre, Frankston, VIC
Thursday 12th July – Burrinja Theatre, Upwey, VIC
Friday 13th July – The Palms at Crown, Melbourne, VIC

Kay Proudlove
Wednesday 11th July – Leadbelly, Sydney, NSW
Friday 13th July – Ryan’s Hotel, Thirroul, NSW

Lady Lyon
Sunday 8th July – Symposium, Sydney, NSW

Lily and King
Friday 6th July – Delatite Hotel, Mansfield, VIC

Lloyd Spiegel
Saturday 7th July – The Piping Hot Chicken Shop, Ocean Grove, VIC
Friday 13th July – The Thornbury Theatre, Melbourne, VIC

Mark Lucas & Steph Miller
Sunday 8th July – Staves Brewery, Sydney, NSW

Mark N the Blues
Thursday 12th July – The Temperance Society, Sydney, NSW

Matty T Wall
Saturday 7th July – The Ellington Jazz Club, Perth, WA
Sunday 8th July – The Ellington Jazz Club, Perth, WA
Thursday 12th July – The Old Museum, Brisbane, QLD
Friday 13th July – The Beach Hotel, Byron Bay, NSW

Merpire
Friday 6th July – The Corner Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 7th July – Port Fairy Winter Festival, Port Fairy, VIC
Thursday 12th July – The Little Guy, Sydney, NSW
Friday 13th to Sunday 15th July – Bello Winter Festival, Bellingen, NSW

Michael Waugh & Rich Davies
Friday 6th July – The Milk Factory, Brisbane, QLD

Mimi Gilbert w/ Merpire
Thursday 12th July – The Little Guy, Sydney, NSW

Mirabel Foundation 20th Birthday Fundraiser feat. Paul Kelly, Deborah Conway, Mark Seymour & Cameron McKenzie, Ross Wilson, Vika & Linda Bull, Clare Bowditch, Dave Larkin, Davey Lane, Benny Walker, Ella Hooper
Friday 6th July – Prince of Wales, St Kilda, VIC

Moonshine Coalition w/ Devil Goat Family String Band
Friday 13th July – The Skylark Room, Upwey, VIC

My Friend the Chocolate Cake
Friday 6th July – Gardens Theatre, QUT, Brisbane, QLD
Saturday 7th July – Dunstan Playhouse, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA

Perch Creek
Friday 6th July – Major Tom’s Kyneton, VIC
Saturday 7th July – Sand Point Music Club, Sandy Point, VIC

Pete Murray
Friday 6th July – Twin Towns, Tweed Heads, QLD
Saturday 7th July – Redland Bay, Redland Bay, QLD
Thursday 12th July – Highfields, Toowoomba, QLD
Friday 13th July – The Triffid, Brisbane, QLD

Porch Light Sessions feat. Leroy Lee, Julia Johnson, Carl Manwarring
Thursday 12th July – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Raised By Eagles
Friday 6th July – Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Regina Spektor
Sunday 8th July – Hamer Hall, Melbourne, VIC
Monday 9th July – Sydney Opera House, Sydney, NSW

Ro
Sunday 8th July – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Sam King
Saturday 7th July – Street Theatre, Canberra, ACT

Sara Storer & The Sunny Cowgirls
Friday 6th July – The Capital, Bendigo, VIC
Saturday 7th July – Hamilton Performing Arts Centre, Hamilton, VIC

Sarah Leete
Friday 6th July – Buffs Club, Mt Isa, QLD
Saturday 7th July – Leichhardt Hotel/Motel, Cloncurry, QLD
Friday 13th July – Maraboon Tavern, Emerald, QLD

Sea Shanty Session
Wednesday 11th July – The Brothers Public House, Melbourne, VIC

Stiff Gins & Mi-Kaisha
Friday 13th July – Bondi Pavilion, Sydney, NSW

Swamp Fat Jangles
Thursday 12th July – Leadbelly, Sydney, NSW

Teneriffe Festival
Saturday 7th July – Brisbane, QLD

Tesse
Thursday 12th July – The Lansdowne, Sydney, NSW
Friday 13th July – The Catfish, Melbourne, VIC

The Black Sorrows
Friday 6th July – Hotel Gearin, Katoomba, NSW
Saturday 7th July – Belmont 16s, Belmont, NSW
Sunday 8th July – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Tuesday 10th to Thursday 12th July – Birdsville Big Red Bash, Birdsville, QLD
Friday 13th and Saturday 14th July – The Red Country Music Festival, Port Hedland, WA

The Blues Preachers
Friday 6th July – Music at Street Market, Sydney, NSW

The Easy Leaves & Hana Brenecki
Sunday 8th July – The Grace Emily Hotel, Adelaide, SA

The Emerald Ruby
Friday 6th July – Sappho Books Cafe & Wine Bar, Sydney, NSW
Sunday 8th July – Queen Street Mall, Brisbane, QLD
Thursday 12th July – Element Bar Coffs Harbour, Coffs Harbour, NSW
Friday 13th July – Two Goats Cafe and Baa, Armidale, NSW

The Legend of Luke Kelly
Thursday 12th July – Anita’s Theatre, Thirroul, NSW
Friday 13th July – Enmore Theatre, Sydney, NSW

The Little Lord Street Band
Saturday 7th July – Whalebone Brewing Company, Exmouth, WA
Sunday 8th July – Yardie Homestead Caravan Park, North West Cape, WA
Friday 13th July – Newman Hotel, Newman, WA

The Red Country Music Festival
Friday 13th and Saturday 14th July – Port Hedland, WA

The Weeping Willows
Thursday 12th July – The Golden Barley Hotel, Sydney, NSW
Friday 13th July – Two Goats Cafe and Baa, Armidale, NSW

Totally Gourdgeous
Saturday 7th July – Tomerong Hall, Tomerong, NSW
Thursday 12th July – Wentworth Falls, NSW

Tubular Bells for Two
Saturday 7th July – Milton Theatre, Milton, NSW
Friday 13th July – Glen St Theatre, Belrose, NSW

Whiskey Dram, Rusted Tongue, Victor Cripes
Friday 6th July – The Catfish, Melbourne, VIC

Winterfest
Friday 6th to Sunday 22nd July – Hart’s Mill, Adelaide, SA

Friday Folk Flashback

“Wreck of the Dandenong” – The Raglins

Thank Folk It’s Friday – 29th June

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Graham Nash
Over The YearsGraham Nash
iTunes

James Ellis
It Ain’t Texas (But It Ain’t Bad)James Ellis and the Jealous Guys
Amazon

Milk Carton
All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t DoThe Milk Carton Kids
Bandcamp

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Devil on the Rooftop

Hello Tut Tut

Thursday 5th July – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 6th July – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 29th June – The Abbey, Canberra, ACT
Saturday 30th – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 29th June – Woodburn Evans Head RSL, Evans Head, NSW
Saturday 30th June – Bush to Bay Music Festival, Hervey Bay, QLD

Andrew Swift
Friday 29th June – Tumut River Brewing Company, Tumut, NSW
Sunday 1st July – Big4 Northstar Holiday Resort, Tweed Heads, NSW
Monday 2nd July – Discovery Parks Fraser Street, Hervey Bay, QLD
Tuesday 3rd July – Bargara Beach Holiday Park, Bargara Beach, QLD
Wednesday 4th July – Fishermans Beach Holiday Park, Emu Park, QLD
Thursday 5th July – Nature Tourist Resort, Cape Hillsborough, QLD
Friday 6th July – Big4 Holiday Park, Bowen, QLD

Alice Terry
Saturday 30th June – Quarterdeck, Narooma, NSW

Allison Forbes, Montgomery Church
Friday 29th June – Two Goats Cafe and Baa, Armidale, NSW
Wednesday 4th June – Lizotte’s, Newcastle, NSW
Friday 6th June – The Pub, Tamworth, NSW

Ben Wilson
Saturday 30th June – Star Court Theatre, Lismore, NSW
Sunday 1st July – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 30th June – The Commons, Sydney, NSW

Brad Butcher
Friday 29th June – Woodburns Head RSL, Evans Head, NSW

Brendon Moon
Thursday 5th July – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Bush to Bay Music Festival
Saturday 30th June – Bay Central Tavern, Hervey Bay, QLD

Cash Savage and the Last Drinks w/ Blake Scott
Friday 29th June – Corner Hotel, Melbourne, VIC

Cat Canteri & Ben Mastwyk
Wednesday 4th July – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Thursday 5th July – Rambin’ Nights, Brass Monkey, Cronulla, NSW
Friday 6th July – Slyfox, Sydney, NSW

Dan Tuffy and Lucie Thorne
Friday 29th June – The Skylark Room, Upwey, VIC
Saturday 30th June – Saint Monday, Yackandandah, VIC
Sunday 1st July – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Thursday 5th July – House Concert, Upper Woodstock, TAS
Friday 6th July – The Copping Hall, Copping, TAS

Daniel Champagne
Friday 29th June – Pelican Playhouse, Grafton, NSW
Saturday 30th June – Tintenbar Hall, Northern Rivers, NSW
Sunday 1st July – Live’ n Lounging, Campbelltown, NSW
Thursday 5th July – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Friday 6th July – Sol Bar, Maroochydore, QLD

Devil on the Rooftop
Thursday 5th July – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 6th July – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Didirri
Saturday 30th June – Neck Of The Woods Festival, Townsville, QLD
Thursday 5th July – Barwon Club, Geelong, VIC
Friday 6th July – The Loft, Warrnambool, VIC

Emily Wurramara and Alice Skye
Friday 6th July – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Ess-Em
Friday 29th June – Hamilton Station Hotel, Newcastle, NSW
Saturday 30th June – Factory Floor, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Maia Marsh, Tomi Gray, Shalane Connors
Wednesday 4th July – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fred Smith w/ Jon Brooks
Saturday 30th June – Civic Pub, Canberra, ACT

Gabriella Cohen
Friday 29th June – Bank Hotel, Sydney, NSW

Gretta Ziller
Sunday 1st July – Union Hotel, Melbourne, VIC

Harrison Storm w/ Hollie Col, Gentle Leader
Friday 6th July – Record Crate, Sydney, NSW

Hello Tut Tut
Wednesday 4th July – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Thursday 5th July – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 6th July – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Hollie Matthew
Thursday 5th July – MoshPit, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur, James Ellis and the Jealous Guys
Thursday 5th July – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Hussy Hicks
Friday 29th June – The General, Mt Hotham, VIC
Saturday 30th June – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Illawarra Folk Club Soul of a Poet feat. Chloë & Jason Roweth, Matt Nightingale, Alex Hood
Friday 6th July – City Diggers, Wollongong, NSW

Jack Carty & Gus Gardiner
Friday 29th June – Trinity Sessions, Adelaide, SA
Saturday 30th June – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA
Sunday 1st July – Good Nights, Bunbury, WA
Tuesday 3rd July – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Thursday 5th July – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Jacob Diamond
Friday 29th June – Badlands, Perth, WA

James Ellis and the Jealous Guys
Wednesday 4th July – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Thursday 5th July – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Jeff Lang
Friday 29th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Saturday 30th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Jenny Mitchell w/ Nigel Wearne
Thursday 5th July – North East Artisans, Benalla, VIC
Friday 6th July – Saint Monday, Yackandandah, VIC

John Flanagan Trio
Saturday 30th June – Megan Hall, Dorrigo, VIC
Sunday 1st July – The Lennox Sessions, Lennox Head, NSW
Thursday 5th July – The Junk Bar, Brisbane, QLD
Friday 6th July – Pelican Playhouse, Grafton, NSW

Justin Townes Earle
Wednesday 4th July – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC ***CANCELLED***
Thursday 5th July – Caravan Music Club, Melbourne, VIC ***CANCELLED***
Friday 6th July – Skylark Room, Melbourne, VIC ***CANCELLED***

Kasey Chambers
Friday 29th June – Twin Towns, Tweed Heads, NSW
Saturday 30th June – Bush to Bay, Bay Central Tavern, Pialba, QLD
Sunday 1st July – Brisbane Powerhouse, Brisbane, QLD
Thursday 5th July – The Desert Cave, Coober Pedy, SA

Lily and King
Sunday 1st July – Firelight Festival, Melbourne, VIC
Friday 6th July – Delatite Hotel, Mansfield, VIC

Live’ n Lounging feat. Daniel Champagne, Rob O’Brien
Sunday 1st July – House Concert, Campbelltown, NSW

Lizzie Flynn & The Reckoning
Friday 29th June – The Old Museum, Brisbane, QLD

Lloyd Spiegel
Friday 29th June – The Soundlounge, Currumbin, QLD
Saturday 30th June – The Old Museum, Brisbane, QLD
Sunday 1st July – Oddfellows Hall, Kempsey, NSW

Luke Wellington and Lady Lyon
Sunday 1st July – Franks Wild Years, Thirroul, NSW

Maia Marsh
Saturday 30th June – Brighton Up Bar, Sydney, NSW
Wednesday 4th July – Folkswagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Matt Joe Gow
Sunday 1st June – Rochester Hotel, Melbourne, VIC

Matty T Wall
Tuesday 3rd July – The Perth Blues Club, Perth, WA

Melody Moko
Saturday 30th June – Springvale Vineyard, Swansea, TAS
Tuesday 3rd July – Rosny Farm Arts Centre, Hobart, TAS

Merpire
Saturday 30th June – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Friday 6th July – The Corner Hotel, Melbourne, VIC

Mirabel Foundation 20th Birthday Fundraiser feat. Paul Kelly, Deborah Conway, Mark Seymour & Cameron McKenzie, Ross Wilson, Vika & Linda Bull, Clare Bowditch, Dave Larkin, Davey Lane, Benny Walker, Ella Hooper
Friday 6th July – Prince of Wales, St Kilda, VIC

Neck Of The Woods Festival
Saturday 30th June – Townsville, QLD

Nigel Wearne
Sunday 1st July – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Thursday 5th July – North East Artisans, Benalla, VIC
Friday 6th July – Saint Monday, Yackandandah, VIC

Northern Rivers Old Timey Bluegrass Session
Sunday 1st July – Rous Hotel, Lismore, NSW

Oh Willy Dear, Buddy Glass
Sunday 1st July – Union Hotel, Sydney, NSW

Perch Creek
Friday 29th June – Jive Bar, Adelaide, SA
Sunday 1st July – Thornbury Bowls Club, Melbourne, VIC
Friday 6th July – Major Tom’s Kyneton, VIC

Pete Murray
Friday 29th June – Rosemount Hotel, Perth, WA
Saturday 30th June – Rosemount Hotel, Perth, WA
Sunday 1st July – Roebuck Hotel, Broome, WA
Thursday 5th July – Villa Noosa, Noosa, QLD
Friday 6th July – Twin Towns, Tweed Heads, QLD

Raised By Eagles
Saturday 30th June – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Friday 6th July – Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Ro
Tuesday 3rd July – The Workers Club, Melbourne, VIC

Sara Storer & The Sunny Cowgirls
Friday 6th July – The Capital, Bendigo, VIC

Sarah Leete
Saturday 30th June – Watertank Cafe, Alice Springs, NT
Sunday 1st July – Gap View Hotel, Alice Springs, NT
Wednesday 4th July – Memorial Club, Tennant Creek, NT
Thursday 5th July – Post Office Hotel, Camooweal, QLD
Friday 6th July – Buffs Club, Mt Isa, QLD

Sea Shanty Session
Wednesday 4th Wednesday – The Brothers Public House, Melbourne, VIC

Secret Garden Party feat. Melody Moko, Claire Anne Taylor, Archer
Saturday 30th June – Springvale Vineyard, Swansea, TAS

Stiff Gins
Saturday 30th June – Blak Markets Naidoc Art Festival, Sydney, NSW

The Black Sorrows
Friday 6th July – Hotel Gearin, Katoomba, NSW

The Bottlers
Saturday 30th June – Factory Floor, Sydney, NSW

The Emerald Ruby
Friday 29th June – Brackets and Jam, Green Point, NSW
Sunday 1st July – The Captain Cook Hotel, Sydney, NSW
Friday 6th July – Sappho Books Cafe & Wine Bar, Sydney, NSW

The Little Lord Street Band
Friday 29th June – The Provincial Geraldton, Geraldton, WA
Sunday 1st July – RAC Monkey Mia Dolphin Resort, Monkey Mia, WA
Thursday 5th July – Ningaloo Reef Resort, Coral Bay, WA

The Spooky Men’s Chorale
Saturday 30th June – Chatswood Concourse, Sydney, NSW

The Teskey Brothers
Friday 29th June – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Saturday 30th June – The Forum, Melbourne, VIC

The Volatinsky Trio & Tinel Dragoi Romani Gypsy w/ Joseph Zarb
Sunday 1st June – Django Bar, Sydney, NSW

Tom Kendall & Paddy Montgomery
Saturday 30th June – Farouk’s Olive, Melbourne, VIC

Tristen Bird w/ Nathan Power
Friday 29th June – Territory Wildlife Park, Darwin, NT
Friday 29th June – Humpty Doo Hotel, Humpty Doo, NT
Saturday 30th June – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tubular Bells for Two
Friday 29th June – The Joan, Penrith, NSW
Saturday 30th June – Conservatorium of Music, Newcastle, NSW

Vardos
Friday 29th June – Melbourne Recital Centre, Melbourne, VIC

Whiskey Dram, Rusted Tongue, Victor Cripes
Friday 6th July – The Catfish, Melbourne, VIC

Whoa Mule
Friday 29th June – House Concert, Newcastle, NSW
Saturday 30th June – House Concert, Pretty Beach, NSW

Wifey, Peabody, Kid Cornered & the Ice Chest Orchestra
Friday 29th June – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Winter Pop Up Tour feat. Merpire, Georgia Fields, Matilda Abraham, PHENO
Saturday 30th June – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Friday Folk Flashback

“Angel From Montgomery” – Passenger, Stu Larsen, The Once

Thank Folk It’s Friday – 22nd June

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Endless Chatter
Endless ChatterMerpire
Bandcamp

Sam Newton
Stare Into The DarkSam Newton
Bandcamp

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Jack Carty & Gus Gardiner

Jack and Gus

Friday 22nd June – Solbar Playhouse, Maroochydore, QLD
Saturday 23rd June – Old Museum, Brisbane, QLD
Thursday 28th June – Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 29th June – Trinity Sessions, Adelaide, SA

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 29th June – The Abbey, Canberra, ACT

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 22nd June – Musicians Club, Broken Hill, NSW
Saturday 23rd June – Cobar Bowling & Golf Club, Cobar, NSW
Friday 29th June – Woodburn Evans Head RSL, Evans Head, NSW

Alana Wilkinson w/ Ella Belfanti
Monday 26th June – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Allison Forbes, Montgomery Church
Saturday 23rd June – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC
Friday 29th June – Two Goats Cafe and Baa, Armidale, NSW

Andrew Swift
Friday 22nd June – Light Of Day Festival, Ocean Grove, VIC
Saturday 23rd June – House Concert, Ballarat, VIC
Sunday 24th June – House Concert, Hoppers Crossing, VIC
Thursday 28th June – Jindabyne Theatre, Jindabyne, NSW
Friday 29th June – Tumut River Brewing Company, Tumut, NSW

Archie Roach and Tiddas
Friday 22nd June – Dunstan Playhouse, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA
Saturday 23rd June – Dunstan Playhouse, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA

Argyle Sun-Sets feat. Julia Johnson, Ria Brcic, Alain Booth
Sunday 24th June – Upstairs at Fred’s, Camden, NSW

Ben Wilson
Friday 22nd June – The Two Goats, Armidale, NSW
Saturday 23rd June – Federal Hotel, Bellingen, NSW
Thursday 28th June – The Lismore Quad, Lismore, NSW

Blues Angels
Saturday 23rd June – Troubadour Central Coast, Woy Woy, NSW

Brad Butcher
Friday 22nd June – Mt Isa Show Grounds, Mt Isa, QLD
Saturday 23rd June – Mt Isa Show Grounds, Mt Isa, QLD
Thursday 28th June – Solbar, Maroochydore, QLD
Friday 29th June – Woodburns Head RSL, Evans Head, NSW

Brenden James, Burden Man, The Emerald Ruby, Tinsmith
Sunday 24th June – House Concert, Earlwood, NSW

Brooke Russell
Thursday 28th June – Caz Reitop’s Dirty Secrets, Melbourne, VIC

Cash Savage and the Last Drinks w/ Blake Scott
Saturday 23rd June – Lansdowne Hotel, Sydney, NSW
Friday 29th June – Corner Hotel, Melbourne, VIC

Cecilia Brandolini
Thursday 28th June – The Sewing Room, Perth, WA

Chango TRee
Friday 22nd June – No. 5 Church St, Bellingen, NSW

Colin Lillie
Saturday 23rd June – The Triffid Americana Sessions, Brisbane, QLD

Daggy Man
Saturday 23rd June – House Concert, Sydney, NSW

Dan Flynn
Saturday 23rd June – Charles Weston Hotel, Melbourne, VIC

Dan Johnson, Robert McClymont and Mark Lee
Sunday 24th June – Staves Brewery, Sydney, NSW

Dan Tuffy and Lucie Thorne
Saturday 23rd June – The Wheatsheaf, Adelaide, SA
Sunday 24th June – Memorial Hall, Asbourne, SA
Friday 29th June – The Skylark Room, Upwey, VIC

Daniel Champagne
Friday 22nd June – Lush Factory, Tilba, NSW
Saturday 23rd June – Mumbulla Hall, Bega, NSW
Sunday 24th June – Nethercote Hall, Eden, NSW
Wednesday 27th June – Leadbelly, Sydney, NSW
Thursday 28th June – Number 5 Church St, Bellingen, NSW
Friday 29th June – Pelican Playhouse, Grafton, NSW

Ella Belfanti
Friday 22nd June – The Edinburgh Castle, Melbourne, VIC
Monday 26th June – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Emily Wurramara and Alice Skye
Thursday 28th June – Waywards, Sydney, NSW

Ess-Em
Saturday 23rd June – Reverence Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 24th June – Old Bar, Melbourne, VIC
Friday 29th June – Hamilton Station Hotel, Newcastle, NSW

FolkSwagon feat. Ollie Brown, Christine Jane, Bek Sarkoezy
Wednesday 27th June – Cafe Lounge, Sydney, NSW

For Folk Sake feat. Estelle Conley, Julia Johnson, Hannah Matysek
Saturday 23rd June – 107, Sydney, NSW

Gabriella Cohen
Friday 22nd June – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Saturday 23rd June – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 24th June – Karova Lounge, Ballarat, VIC
Friday 29th June – Bank Hotel, Sydney, NSW

Gaelic Club Trad Month feat. Aisling Vaughan
Friday 22nd June – Gaelic Club, Sydney, NSW

Get Folked Punk feat. Spencer Scott, Jim Lynch, Josh & Anna, sooze, Zac Tazewell, Cedar Grey
Friday 22nd June – The Croatian Wickham Sports Club, Newcastle, NSW

Get Folked Punk feat. Vetty Vials, Sooze, TeaganLou, Lazar, Monica and the Explosion, Alana Mundi, Lysytsa, Sister Ursuline
Thursday 28th June – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Green Room Banjo Sessions feat. Crow Mountains, Whoa Mule, Judy Jones, Good Tom Wallace
Wednesday 27th June – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Gretta Ziller w/ Andrew Swift
Friday 22nd June – Light of the Day Festival, Ocean Grove, VIC
Saturday 23rd June – House Concert, Ballarat, VIC
Sunday 24th June – House Concert, Hoppers Crossing, VIC

Harrison Storm
Thursday 28th June – Junk Bar, Brisbane, QLD

Hinterlandt, Jep & Dep, Chintzy Lopez, Donna Amini, Geoff Towner
Sunday 24th June – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur, James Ellis and the Jealous Guys
Thursday 28th June – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hussy Hicks
Friday 22nd June – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA
Thursday 23rd June – Cooee Arthouse, Aldinga, SA
Sunday 24th June – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA
Thursday 28th June – Hotel High Plains, Dinner Plain, VUC
Friday 29th June – The General, Mt Hotham, VIC

Jack Carty & Gus Gardiner
Friday 22nd June – Solbar Playhouse, Maroochydore, QLD
Saturday 23rd June – Old Museum, Brisbane, QLD
Thursday 28th June – Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 29th June – Trinity Sessions, Adelaide, SA

Jacob Diamond
Friday 29th June – Badlands, Perth, WA

James Bennett
Friday 22nd June – Merewether Garden Sessions, Newcastle, NSW

Jeff Lang
Fruday 29th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Jep & Dep
Saturday 23rd June – Baroque Room, Katoomba, NSW
Sunday 24th June – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Joseph Tawadros & James Tawadros
Monday 26th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

John Flanagan Trio
Wednesday 27th June – Smith’s Alternative, Canberra, VIC
Thursday 28th June – Django @ Camelot, Sydney, VIC

Julia Johnson
Saturday 23rd June – For Folk Sake, 107, Sydney, NSW
Sunday 24th June – Argyle Sun-Sets, Upstairs at Freds, Camden, NSW

Kasey Chambers
Friday 22nd June – Anita’s Theatre, Thirroul, NSW
Saturday 23rd June – Panthers, Bathurst, NSW
Sunday 24th June – Canberra Playhouse Theatre, Canberra, ACT
Thursday 28th June – The Event Centre, Caloundra, QLD
Friday 29th June – Twin Towns, Tweed Heads, NSW

Lady Lyon
Wednesday 27th June – The Hideaway Bar, Sydney, NSW

Liam Gale & the Ponytails
Sunday 24th June – Freda’s, Sydney, NSW

Little Wise
Saturday 23rd June – Beerfarm, Metricup, WA
Sunday 24th June – Flyin’ Shows at Ronnie Nights, Fremantle, WA

Lizzie Flynn & The Reckoning
Friday 29th June – The Old Museum, Brisbane, QLD

Lloyd Spiegel
Friday 22nd June – Hickinbotham of Dromana, Dromana, VIC
Saturday 23rd June – The Cabaret Club, Ballarat, VIC
Wednesday 27th June – 5 Church Street, Bellingen, NSW
Thursday 28th June – Byron Theatre, Byron Bay, NSW
Friday 29th June – The Soundlounge, Currumbin, QLD

Maia Marsh
Sunday 24th June – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Thursday 28th June – Robin Hood Hotel, Sydney, NSW

Mark Lucas & The Dead Setters
Friday 22nd June – The Merton Hotel, Sydney, NSW

Marlon Williams
Friday 22nd June – Forum, Melbourne, VIC

Merpire
Saturday 23rd June – The Workers Club, Geelong, VIC

Mick Daley, Adam Young, Katie Brianna
Friday 22nd June – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Monsieur Camembert
Saturday 24th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Montgomery Church
Saturday 23rd June – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 24th June – The Kitchen Door, Barjarg, VIC
Friday 29th June – Two Goats Cafe and Baa, Armidale, NSW

My Friend the Chocolate Cake
Friday 22nd June – Blue Mountains Theatre, Springwood, NSW
Saturday 23rd June – Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT

Old Man River
Friday 22nd June – The Leadbelly, Sydney, NSW

PBC 2018 Membership Drive feat. Johnny G and the E-Types, Caitlin Harnett Band, Maia Marsh, Andy Golledge Band, Joseph Liddy and the Skeleton Horse
Sunday 24th June – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Perch Creek
Friday 22nd June, Theatre Royal, Castlemaine, VIC
Saturday 23rd June – The Evelyn, Melbourne, VIC
Friday 29th June – Jive Bar, Adelaide, SA

Pete Murray
Friday 29th June – Rosemount Hotel, Perth, WA

Plonk Family Band
Thursday 28th June – Giant Dwarf, Sydney, NSW

Raised By Eagles
Sunday 24th June – Chapel On Little Ryrie, Geelong, VIC

Sara Storer & The Sunny Cowgirls
Friday 22nd June – Goulburn Workers, Goulburn, NSW
Saturday 23rd June – Oberon RSL, Oberon, NSW

Sarah Blasko
Friday 22nd June – 170 Russell, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Sunday 24th June – The Union Hotel, Melbourne, VIC

Shawn Lidster, Pay the Fiddler
Saturday 23rd June – Hardys Bay Club, Hardys Bay, NSW

The Black Sorrows
Friday 23rd June – Highfields Tavern, Highfields, QLD
Saturday 24th June – Caloundra RSL, Caloundra, QLD
Sunday 24th June – Bird’s Basement, Melbourne, VIC

The Emerald Ruby
Sunday 24th June – House Concert, Earlwood, NSW
Thursday 28th June – The Temperance Society, Sydney, NSW
Friday 29th June – Brackets and Jam, Green Point, NSW

The Little Lord Street Band
Friday 29th June – The Provincial Geraldton, Geraldton, WA

The Loaded Dog Folk Club feat. Brett Robin Wood, New York Public Library
Saturday 23rd June – Annandale Community Centre, Sydney, NSW

The Teskey Brothers
Friday 22nd June – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Saturday 23rd June – The Zoo, Brisbane, QLD
Thursday 28th June – Republic Bar, Hobart, TAS
Friday 29th June – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC

The Water Runners
Friday 22nd June – The Sebel Harbourside, Kiama, NSW

Tubular Bells for Two
Friday 22nd June – GPAC, Geelong, VIC
Saturday 23rd June – The Cube, Wodonga, VIC
Friday 29th June – The Joan, Penrith, NSW

Tullara
Thursday 28th June – Marlborough Hotel, Sydney, NSW

Vardos
Friday 29th June – Melbourne Recital Centre, Melbourne, VIC

Whiskey Dram
Saturday 23rd June – CERES Organic Market & Grocery, Melbourne, VIC

Whoa Mule, Judy Jones
Wednesday 27th June – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 29th June – House Concert, Newcastle, NSW

Wifey, Peabody, Kid Cornered & the Ice Chest Orchestra
Friday 29th June – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Winter Moon
Friday 22nd June – The B.East, Melbourne, VIC

Friday Folk Flashback

“Twa Sisters” – Emily Smith

Thank Folk It’s Friday – 15th June

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Old Man River
ILOVEYOUSORRYPLEASEFORGIVEMETHANKYOUOld Man River

The Brothers Comatose
Ink, Dust, and LuckThe Brothers Comatose

Whoa Mule
Get You House In OrderWhoa Mule

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Shelley’s Murder Boys

Shelleys Murder Boys

Sunday 17th June – The Golden Barley, Sydney, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 15th June – Lizotte’s, Newcastle, NSW

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 15th June – Prince of Wales Hotel, Bunbury, WA
Saturday 16th June – Odd Fellow, Fremantle, WA
Tuesday 19th June – Kalgoorlie Hotel, Kalgoorilie, WA
Friday 22nd June – Musicians Club, Broken Hill, NSW

Alice Terry
Saturday 16th June – Leadbelly, Sydney, NSW
Sunday 17th June – Leadbelly, Sydney, NSW
Thursday 21st June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Altan
Friday 15th June – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Saturday 16th June – Fly By Night Musicians Club, Fremantle, WA

Archer
Friday 15th June – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Archie Roach and Tiddas
Friday 15th June – Odeon Theatre, Hobart, TAS
Friday 22nd June – Dunstan Playhouse, Adelaide Festival Centre, Adelaide, SA

Balkan Gypsy Party feat. Nadya and Zoran’s 101 Candles
Friday 15th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 16th June – Cauliflower Hotel, Sydney, NSW

Brid Harper and Dermot Byrne
Friday 15th June – Illawarra Folk Club, City Diggers, Wollongong, NSW
Saturday 16th June – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW
Sunday 17th June – The Doss House, Sydney, NSW

Brooke Russell
Friday 15th June – Chapel Off Chapel, Melbourne, VIC

Cat Canteri
Friday 15th June – Saint Monday, Yackandandah, VIC
Saturday 16th June – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Christine Jane
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW

Claymore
Friday 15th June – Ariette’s Concert Lounge, Melbourne, VIC

Daggy Man
Saturday 16th June – House Concert, Brisbane, QLD

Daniel Champagne
Friday 15th June – Leadbelly, Sydney, NSW
Saturday 16th June – Tea Club, Nowra, NSW
Sunday 17th June – Rhythm Hut, Gosford, NSW
Friday 22nd June – Lush Factory, Tilba, NSW

Devil Goat Family String Band
Sunday 17th June – The Lomond Hotel, Melbourne, VIC

Ella Belfanti
Saturday 16th June – Open Studio, Melbourne, VIC
Sunday 17th June – The Drunken Poet, Melbourne, VIC
Thursday 21st June – Littlefoot Bar, Melbourne, VIC
Friday 22nd June – The Edinburgh Castle, Melbourne, VIC

Emily Wurramara and Alice Skye
Friday 15th June – Milk Factory, Brisbane, QLD

Emma Davis
Saturday 16th June – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Eric Bogle
Friday 15th June – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC
Saturday 16th June – Lighthouse Theatre, Warnnambool, VIC

Ess-Em
Friday 15th June – Transit Bar, Canberra, ACT
Sunday 17th June – Dicey Riley’s Hotel, Wollongong, NSW

eüsh
Friday 15th June – 107, Sydney, NSW

Figgy Folk Session
Monday 18th June – Figtree Hotel, Figtree, NSW

FolkSwagon feat. Liam Gale & The Ponytails, Lola Sola, Storm & Stone
Wednesday 20th June – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fox ‘n’ Firkin
Thursday 21st June – The Back Room, Brisbane, QLD

Gabriella Cohen
Saturday 16th June – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Friday 22nd June – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Gaelic Club Trad Month feat. Aisling Vaughan
Friday 22nd June – Gaelic Club, Sydney, NSW

Gaelic Club Trad Month feat. Get Folked
Friday 15th June – Gaelic Club, Sydney, NSW

Georgia Fields, Pheno, Matilda Abraham, Merpire
Friday 15th June – The Newsagency, Sydney, NSW
Saturday 16th June – Smiths Alternative, Canberra, ACT

Green Mohair Suits
Saturday 16th June – Leadbelly, Sydney, NSW
Sunday 17th June – Leadbelly, Sydney, NSW

Gretta Ziller & Andrew Swift
Friday 15th June – Acoustic Picnic, Brookvale, NSW
Sunday 17th June – Lizottes, Newcastle, NSW
Thursday 21st June – Pistol Petes, Geelong, VIC
Friday 22nd June – Light of the Day Festival, Ocean Grove, VIC

Griffin Up Late feat. Lady Lyon, Christine Jane, Estelle Conley, Kay Proudlove
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW

High Tea feat. Brett Winterford
Thursday 21st June – House Concert, Sydney, NSW

Hinterlandt
Friday 15th June – Halfback Books / Hall’s Books & Records, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur, James Ellis and the Jealous Guys
Thursday 21st June – Rooks Return, Melbourne, VIC

Hussy Hicks
Friday 15th June – The Stag and Hunter Hotel, Newcastle, NSW
Saturday 16th June – 5 Church Street, Bellingen, NSW
Sunday 17th June – House Concert, Tyndale, NSW
Friday 22nd June – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Illawarra Folk Club feat Brid Harper and Dermot Byrne, Stringline
Friday 15th June – City Diggers, Wollongong, NSW

Jack Carty & Gus Gardiner
Friday 22nd June – Solbar Playhouse, Maroochydore, QLD

Jacob Diamond
Saturday 16th June – The Wheatsheaf, Adelaide, SA

James Bennett
Friday 22nd June – Merewether Garden Sessions, Newcastle, NSW

Joseph Tawadros
Sunday 16th June – Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT

John Flanagan Trio
Saturday 16th June – Old Church On The Hill, Bendigo, VIC
Sunday 17th June – Lost Ones Gallery, Ballarat, VIC

Karl Broadie Bunker Showcase
Tuesday 19th June – Coogee Diggers, Sydney, NSW

Kasey Chambers
Friday 15th June – The Cube, Campbelltown, NSW
Saturday 16th June – Rooty Hill RSL, Rooty Hill, NSW
Sunday 17th June – Ulladulla Service Club, Ulladulla, NSW
Thursday 21st June – Seymour Centre, Sydney, NSW
Friday 22nd June – Anita’s Theatre, Thirroul, NSW

Kay Proudlove
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW
Wednesday 20th June – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Lady Lyon
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW

Little Wise
Saturday 16th June – Red Mill Studio, Bunbury, WA
Sunday 17th June – Bridgetown Pottery-Restaurant, Bridgetown, WA
Thursday 21st June – Beaufort St Songwriters Club, Perth, WA

Lloyd Spiegel
Friday 15th June – The Skylark Room, Upwey, VIC
Friday 22nd June – Hickinbotham of Dromana, Dromana, VIC

Lyn Bowtell, Andrew Swift, Gretta Ziller
Friday 15th June – The Acoustic Picnic, Brookvale, NSW
Sunday 17th June – Lizotte’s, Newcastle, NSW

Marlon Williams
Friday 22nd June – Forum, Melbourne, VIC

Mark Lucas & The Dead Setters
Friday 22nd June – The Merton Hotel, Sydney, NSW

Medusa’s Wake
Saturday 16th June – Norton’s Irish Pub, Sydney, NSW

Mic Conway’s National Junk Band
Sunday 17th June – Camelot, Sydney, NSW

Mick Daley, Adam Young, Katie Brianna
Friday 22nd June – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

My Friend the Chocolate Cake
Friday 15th June – Capital Theatre, Bendigo, VIC
Friday 22nd June – Blue Mountains Theatre, Springwood, NSW

Old Man River
Saturday 16th June – The Hummingbird, Melbourne, VIC
Friday 22nd June – The Leadbelly, Sydney, NSW

Out of Abingdon
Friday 15th June – 5 Church Street, Bellingen, NSW

Papa Pilko And The Binrats
Friday 15th June – Hotel Steyne, Manly, NSW

Perch Creek
Friday 15th June – Miami Markette, Gold Coast, QLD
Saturday 16th June – Star Court Theatre, Lismore, NSW
Sunday 17th June – Pelican Playhouse, Grafton, NSW
Thursday 21st June – The Workers Club, Geelong, VIC
Friday 22nd June, Theatre Royal, Castlemaine, VIC

Richard Perso
Saturday 16th June – Tumut River Brewing Co, Tumut, NSW
Sunday 17th June – The Old Canberra Inn, Canberra, ACT

Rick Hart
Friday 15th June – Drunken Poet, Melbourne, VIC

Sam Buckingham and Timothy James Bowen
Friday 15th June – Rous Mill Hall, Rous Mill, NSW
Saturday 16th June – West End Sessions, Brisbane, QLD
Sunday 17th June – Lennox Sessions, Lennox Head, NSW

Sam Newton
Friday 15th June – The House Dining, Sydney, NSW

Sara Storer & The Sunny Cowgirls
Saturday 16th June – Mount Pleasant Tavern, North Mackay, QLD
Friday 22nd June – Goulburn Workers, Goulburn, NSW

Sarah Blasko
Friday 15th June – The Rosemount, Perth, WA
Thursday 21st June – The Capitol Theatre, Bendigo, VIC
Friday 22nd June – 170 Russell, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Sunday 17th June – The Union, Melbourne, VIC

Settin’ The Woods On Fire: A Hank Williams Tribute feat. Brielle Davis, Katie Brianna, Kylie Whitney, Peta Caswell, Smith & Jones
Saturday 16th June – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Shelley’s Murder Boys
Sunday 17th June – The Golden Barley, Sydney, NSW

St. Vincent
Sunday 17th June – Carriageworks, Sydney, NSW

Stiff Gins
Friday 15th June – Boomalli Aboriginal Art Gallery, Sydney, NSW

String Theories
Friday 15th June – Upper Lansdowne Hall, Upper Lansdowne, NSW
Saturday 16th June – Dorrigo Wholefoods, Dorrigo, NSW

The Andy Golledge Band
Sunday 17th June – The Lord Gladstone, Sydney, NSW

The Emerald Ruby
Wednesday 20th June – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

The Little Lord Street Band
Friday 15th June – Indi Bar, Scarborough, WA

The Royal High Jinx
Sunday 17th June – Mantra Studio Kitchen and Bar, Yarraville, VIC

The Teskey Brothers
Friday 15th June – Fat Controller, Adelaide, SA
Saturday 16th June – Rosemount Hotel, Perth, WA
Sunday 17th June – Rosemount Hotel, Perth, WA
Thursday 21st June – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Friday 22nd June – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

The Thirroul Pick
Saturday 16th June – The Thirroul Railway Institute Hall, Thirroul, NSW

The Water Runners
Friday 22nd June – The Sebel Harbourside, Kiama, NSW

Tubular Bells for Two
Friday 15th June – Melbourne Arts Centre, Melbourne, VIC
Saturday 16th June – Melbourne Arts Centre, Melbourne, VIC
Wednesday 20th June – The Capital, Bendigo, VIC
Thursday 21st June – Horsham Town Hall, Horsham, VIC
Friday 22nd June – GPAC, Geelong, VIC

Winter Moon
Friday 22nd June – The B.East, Melbourne, VIC

Zoë Ryan
Thursday 21st June – Staves Brewery, Sydney, NSW

Friday Folk Flashback

“Red and Gold” – Fairport Convention

Thank Folk It’s Friday – 8th June

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Emily Wurramara
MilyakburraEmily Wurramara
Bandcamp

George and Patrik
George Jackson & Patrik AhlbergGeorge Jackson & Patrik Ahlberg
Bandcamp

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Top Half Folk Festival

Top Half

Friday 8th to Monday 11th June – Mary River, NT

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 15th June – Lizotte’s, Newcastle, NSW

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Sunday 10th June – Mumballup Tavern, Donnybrook, WA
Thursday 14th June – Settler’s Tavern, Margaret River, WA
Friday 15th June – Prince of Wales Hotel, Bunbury, WA

Aleyce Simmonds
Friday 8th June – Nundle Memorial Hall, Nundle, NSW

Alison Ferrier & Justine Wahlin
Saturday 9th June – The Junkyard, Maitland, NSW
Sunday 10th June – Dangar Island Bowling Club, Dangar Island, NSW

Altan
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Archer
Friday 8th June – Old Bank Bar, Dubbo, NSW
Saturday 9th June – House Concert, Bathurst, NSW
Friday 15th June – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Archie Roach and Tiddas
Friday 8th June – State Theatre Centre of WA, Perth, WA
Friday 15th June – Odeon Theatre, Hobart, TAS

Balkan Gypsy Party feat. Nadya and Zoran’s 101 Candles
Friday 15th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Belle Harvey & Helen Townsend w/ Slim Dime
Saturday 9th June – House Concert, Sydney, NSW

Ben Camden
Friday 8th June – Some Velvet Morning, Melbourne, NSW

Ben Wilson
Friday 8th June – Mullumbimby Ex-Services Club, Mullumbimby, NSW
Saturday 9th June – Miami Marketta, Miami, QLD

Blues On The Mountain Music Festival
Saturday 9th June – Mangrove Mountain Public Hall, Mangrove Mountain, NSW

Bluegrass at Yulli’s feat. Crow Mountain
Wednesday 13th June – Yulli’s, Sydney, NSW

Brid Harper and Dermot Byrne
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC
Wednesday 13th June – The Fifth Province, Melbourne, VIC
Thursday 14th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 15th June – Illawarra Folk Club, City Diggers, Wollongong, NSW

Brooke Russell
Friday 8th June – The Wesley Anne, Melbourne, VIC
Friday 15th June – Chapel Off Chapel, Melbourne, VIC

Busby Marou
Sunday 10th June – Big Red Bash, Birdsville, QLD

Burralow and Kit & The Cub
Friday 8th June – The Lithgow Tin Shed, Lithgow, NSW

Casey Atkins and His Press Studs w/ Sam Newton
Sunday 10th June – The Union, Sydney, NSW

Cat Canteri
Friday 15th June – Saint Monday, Yackandandah, VIC

Cecilia Brandolini & Hannah Mae
Wednesday 13th June – Indi Bar, Scarborough, WA

Chaika
Wednesday 13th June – City Recital Hall, Sydney, NSW

Christine Jane
Friday 8th to Monday 11th June – Peak Festival, Perisher, NSW
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW

Claymore
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC
Friday 15th June – Ariette’s Concert Lounge, Melbourne, VIC

Colin Lillie
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Dan Sultan
Friday 8th June – Wagga Wagga Civic Centre, Wagga Wagga, NSW

Daniel Champagne
Friday 8th June – Polish Club, Canberra, ACT
Saturday 9th June – Smoking Horse, Braidwood, NSW
Sunday 10th June – Metro Social, Katoomba, NSW
Wednesday 13th June – Lizotte’s, Newcastle, NSW
Thursday 14th June – Brass Monkey, Cronulla, NSW
Friday 15th June – Leadbelly, Sydney, NSW

Diamond Duck
Friday 8th June – Mullumbimby Ex-Services Club, Mullumbimby, NSW
Saturday 9th June – 63 First Ave, Sawtell, NSW

Direwolf w/ Lady Lyon, Nic Cassey
Friday 8th June – Waywards, Sydney, NSW

Ella Belfanti
Friday 8th June – Hidden Wine Bar, Gold Coast, QLD
Saturday 9th June – Raw Espresso, Gold Coast, QLD

Elli Schoen and Asha Jefferies
Friday 8th June – Bloodhound Bar, Brisbane, QLD
Saturday 9th June – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Sunday 10th June – Brighton Up Bar, Sydney, NSW

Emily Wurramara and Alice Skye
Thursday 14th June – Sol Bar, Sunshine Coast, QLD
Friday 15th June – Milk Factory, Brisbane, QLD

Emma Davis w/ Mark Harding, Julia Johnson
Thursday 14th June – Waywards, Sydney, NSW

Eric Bogle
Friday 8th June – Southern Cross Club, Canberra, ACT
Sunday 10th June – Lizottes, Newcastle, NSW
Wednesday 13th June – Westside PAC, Shepparton, VIC
Thursday 14th June – Wellington Entertainment Centre, Sale, VIC
Friday 15th June – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC

Ess-Em
Saturday 9th June – The Hideaway Bar, Sydney, NSW
Friday 15th June – Transit Bar, Canberra, ACT

eüsh
Thursday 14th June – Lass O’Gowrie Hotel, Newcastle, NSW
Friday 15th June – 107, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Goldheist, Miles Thomas, Emily Soon
Wednesday 13th June – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fox n Firkin
Saturday 9th June – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD

Gabriella Cohen
Friday 8th June – The Northern, Byron Bay, NSW
Saturday 9th June – Jet Black Cat Music, Brisbane, QLD

Gaelic Club Trad Month feat. Get Folked
Friday 15th June – Gaelic Club, Sydney, NSW

Gaelic Club Trad Month feat. Kejafi
Friday 8th June – Gaelic Club, Sydney, NSW

Gadjo Guitars
Thursday 14th June – Temperance Society, Sydney, NSW

Gretta Ziller
Friday 8th June – The Fox Den, Gloucester, NSW
Saturday 9th June – Grafton Ex Services, Grafton, NSW
Sunday 10th June – Laurieton United Services, Laurieton, NSW
Friday 15th June – Acoustic Picnic, Brookvale, NSW

Griffin Up Late feat. Lady Lyon, Christine Jane, Estelle Conley, Kay Proudlove
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW

Hinterlandt
Friday 15th June – Halfback Books / Hall’s Books & Records, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 14th June – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Hussy Hicks
Friday 8th to Monday 11th June – Peak Festival, Perisher, NSW
Friday 15th June – The Stag and Hunter Hotel, Newcastle, NSW

Illawarra Folk Club feat Brid Harper and Dermot Byrne, Stringline
Friday 15th June – City Diggers, Wollongong, NSW

In The Round feat. Taryn La Fauci, Lisa Caruso, Eddie Boyd, Gentle Leader
Wednesday 13th June – Leadbelly, Sydney, NSW

Jacob Diamond
Friday 8th to Saturday 9th June – Palm Creek Folk Festival, QLD
Thursday 14th June – Bloodhound Bar, Brisbane, QLD

Joseph Tawadros
Sunday 10th June – Woodend Winter Festival, Woodend, VIC
Tuesday 12th June – Bird’s Basement, Melbourne, VIC
Thursday 14th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Kasey Chambers
Thursday 14th June – Mingara Recreation Club, Tumbi Umbi, NSW
Friday 15th June – The Cube, Campbelltown, NSW

Lachlan Bryan and The Wildes
Friday 8th June – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW
Saturday 9th June – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Sunday 10th June – Quarterdeck, Narooma, NSW

Lady Lyon
Friday 8th June – Waywards, Sydney, NSW
Friday 15th June – Griffin Theatre Company, Sydney, NSW

Lazy Colts
Thursday 14th June – Arcadia Liquors, Sydney, NSW

Lee Kernaghan
Friday 8th June – Shoppingtown Hotel, Doncaster, VIC
Saturday 9th June – Macs Hotel, Melton, VIC
Sunday 10th June – Chelsea Heights Hotel, Chelsea Heights, VIC

Liam Gale
Sunday 10th June – The Little Guy, Sydney, NSW

Lizzie Flynn & The Reckoning
Friday 8th to Monday 11th June – Peak Festival, Perisher, NSW

Lloyd Spiegel
Friday 8th June – The Stag and Hunter, Newcastle, NSW
Saturday 9th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Sunday 10th June – Harmonie German Club, Canberra, ACT
Friday 15th June – The Skylark Room, Upwey, VIC

Mic Conway
Sunday 10th June – Coolart Wetlands Observatory, Somers, VIC
Sunday 10th June Satellite Lounge, The Village Green Hotel, Mulgrave, VIC

Michael Meeking And The Lost Souls
Friday 15th June – The Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

My Friend the Chocolate Cake
Friday 15th June – Capital Theatre, Bendigo, VIC

National Celtic Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Portarlington, VIC

Old Man River
Saturday 9th June – WeMove Studio, Mullumbimby, NSW

Out of Abingdon
Friday 15th June – 5 Church Street, Bellingen, NSW

P.K. Stoltz, Driza & Looch, The Stationmasters
Friday 8th June – The Moshpit, Sydney, NSW

Palm Creek Folk Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Mountain View Lake Eco Park, Palm Creek, QLD

Papa Pilko And The Binrats
Saturday 9th June – The Union, Sydney, NSW
Sunday 10th June – Black Duck Brewery, Port Macquarie, NSW
Friday 15th June – Hotel Steyne, Manly, NSW

Paul McKenna Band
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Peak Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Perisher, NSW

Perch Creek
Friday 8th June – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW
Sunday 10th June – Smiths Alternative, Canberra, ACT
Thursday 14th June – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Friday 15th June – Miami Markette, Gold Coast, QLD

Porch Light Sessions feat. Witches Leap, Michael O’Donnell, Lucy Lowe
Thursday 14th June – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Queen Porter Stomp
Friday 8th June – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Raised By Eagles
Friday 8th June – The Greenwood Bar, Launceston, TAS
Saturday 9th June – Mountain Mumma, Sheffield, TAS
Sunday 10th June – Republic Bar & Cafe, North Hobart, TAS

Rick Hart
Friday 15th June – Drunken Poet, Melbourne, VIC

Rose Zita Falko w/ Brooke Russell
Friday 8th June – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Sam Buckingham and Timothy James Bowen
Friday 8th June – Hibernian House, Sydney, NSW
Saturday 9th June – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Friday 15th June – Rous Mill Hall, Rous Mill, NSW

Sarah Blasko
Friday 8th June – The Gov, Adelaide, SA
Friday 15th June – The Rosemount, Perth, WA

Sea n Sound Festival
Friday 9th June – The Wharf Tavern, Mooloolaba, QLD

Siobhan Owen
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Smith & Jones
Friday 8th June – Old Bank Bar, Dubbo, NSW
Saturday 9th June – House Concert, Bathurst, NSW

Smoke on a Foggy Highway: The Morrisons play Paul Kelly
Wednesday 13th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Sparrow-Folk
Saturday 9th June – SeeChange Arts Festival, Jervis Bay, NSW

Stiff Gins
Monday 11th June – SeeChange Arts Festival, Jervis Bay, NSW
Friday 15th June – Boomalli Aboriginal Art Gallery, Sydney, NSW

String Theories
Friday 15th June – Upper Lansdowne Hall, Upper Lansdowne, NSW

The Emerald Ruby
Thursday 14th June – Lass O’Gowrie Hotel, Newcastle, NSW

The ‘Johnny Can’t Dance’ Cajun Band w/ Craig Woodward & Jeremy Marcotte
Sunday 10th June – Open Studio, Melbourne, VIC

The Little Lord Street Band
Friday 15th June – Indi Bar, Scarborough, WA

The Paul McKenna Band
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington VIC

The Punch Sessions feat. Paula Punch, Marko Simec, Tom Walters
Sunday 10th June – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

The Teskey Brothers
Thursday 14th June – Theatre Royal, Castlemaine, VIC
Friday 15th June – Fat Controller, Adelaide, SA

The Water Runners
Friday 8th to Monday 11th June – Peak Festival, Perisher, NSW

The Willing Ponies
Sunday 10th June – George Hotel, Sydney, NSW

Top Half Folk Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Mary River, NT

Tubular Bells for Two
Thursday 14th June – Wangaratta Performing Arts Centre, Wangaratta, VIC
Friday 15th June – Melbourne Arts Centre, Melbourne, VIC

Vanishing Shapes
Sunday 10th June – The Oriental Hotel, Newcastle, NSW

Whiskey Dram
Friday 8th June – Oscar’s Alehouse, Belgrave, VIC
Saturday 9th June – Star Hotel, Yackandandah, VIC

Whoa Mule
Saturday 9th June – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Wombats Crossing
Wednesday 13th June – Blackheath Golf and Community Club, Blackheath, NSW

Woodend Winter Arts Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Woodend, VIC

Zoe Ryan
Saturday 9th June – Sappho Books Cafe & Wine Bar, Sydney, NSW

Friday Folk Flashback

“The Dusty Miller” – John Hartford

Thank Folk It’s Friday – 1st June

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Ben Howard
Noonday DreamBen Howard
iTunes

Petty
PettyCarpenter, Smith & Jones

You Are Not Alone
You Are Not AloneCourtney Robb

Emmylou
The Ballad of Sally Rose: Expanded EditionEmmylou Harris

Father John Misty
God’s Favourite CustomerFather John Misty

Gabriella Cohen
Pink Is The Colour Of Unconditional LoveGabriella Cohen
Bandcamp

Hospital Hill
Hospital HillJack Carty & Gus Gardiner
Bandcamp

Lump
LumpLump
iTunes

Medusa's Wake
Rascals & RoguesMedusa’s Wake
Bandcamp

Neko Case
Hell-OnNeko Case

Dearly Beloved
Dearly BelovedRuby Gilbert

Tesse
How It All UnfoldsTesse

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

The Paul McKenna Band

The Paul McKenna Band

Friday 1st June – Upper Lansdowne Memorial Hall, Upper Lansdowne, NSW
Saturday 2nd June – Django Bar, Sydney NSW
Sunday 3rd June – Bloomfield Hall, Orange, NSW
Tuesday 5th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Wednesday 6th June – Yuin Folk Club, Cobargo School of Arts Hall, Cobargo, NSW
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington VIC

Gigs Next Week

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 1st June – Wheatseaf Hotel, Adelaide, SA
Sunday 3rd June – Boston Bay Wines, Port Lincoln, SA
Wednesday 6th June – Ceduna Memorial Hall, Cenduna, SA

Aleyce Simmonds
Friday 8th June – Nundle Memorial Hall, Nundle, NSW

Altan
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Archie Roach and Tiddas
Friday 8th June – State Theatre Centre of WA, Perth, WA

Ben Camden
Friday 8th June – Some Velvet Morning, Melbourne, NSW

Ben Wilson
Saturday 2nd June – Secret Show, Lismore, NSW
Tuesday 5th June – Howl & Moan Records, Byron Bay, NSW
Friday 8th June – Mullumbimby Ex-Services Club, Mullumbimby, NSW

Bonnie Kay and the Bonafides
Friday 1st June – The Commons Local Eating House and Downtown Bar, Sydney, NSW
Saturday 2nd June – Music at Street Market, Sydney, NSW

Brooke Russell
Sunday 3rd June – THE B.EAST, Melbourne, VIC
Friday 8th June – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Burralow and Kit & The Cub
Friday 8th June – The Lithgow Tin Shed, Lithgow, NSW

Busby Marou
Friday 1st June – Imperial Hotel , Eumundi, QLD
Saturday 2nd June – – Spotted Cow, Toowoomba, QLD

Castlecomer
Friday 1st May – Transit Bar, Canberra, ACT
Saturday 2nd June – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Cat Canteri
Friday 1st June – Selby Folk Club, Selby, VIC
Saturday 2nd June – Baby Black Espresso, Bacchus Marsh, VIC
Sunday 3rd June – Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Claymore
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Colin Lillie
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Courtney Robb
Sunday 3rd June – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Dan Sultan
Saturday 2nd June – Tanks Art Centre, Cairns, QLD
Friday 8th June – Wagga Wagga Civic Centre, Wagga Wagga, NSW

Daniel Champagne
Friday 1st June – Workers Club, Geelong, VIC
Saturday 2nd June – Town Hall, Yackandandah, VIC
Tuesday 5th June – Jindy Sessions, Jindabyne, NSW
Wednesday 6th June – Uni Bar, Wollongong, NSW
Thursday 7th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 8th June – Polish Club, Canberra, ACT

Denmark Festival of Voice
Friday 1st to Monday 4th June – Denmark, WA

Diamond Duck
Wednesday 6th June – House Concert, Newcastle, NSW
Thursday 7th June – Two Goats Cafe and Baa, Armidale, NSW
Friday 8th June – Mullumbimby Ex-Services Club, Mullumbimby, NSW

Direwolf w/ Lady Lyon, Nic Cassey
Friday 8th June – Waywards, Sydney, NSW

Eilen Jewell
Friday 1st June – Hardy’s Bay RSL, Hardy’s Bay, NSW

Ella Belfanti
Saturday 2nd June – Raw Espresso, Gold Coast, QLD
Sunday 3rd June – Tonic on Chirn, Gold Coast, QLD
Friday 8th June – Hidden Wine Bar, Gold Coast, QLD

Elli Schoen and Asha Jefferies
Thursday 7th June – Beach Hotel, Byron Bay, NSW
Friday 8th June – Bloodhound Bar, Brisbane, QLD

Eric Bogle
Friday 1st June – Casino RSM Club, Casino, NSW
Saturday 2nd June – Music by the Sea, Sandgate Town Hall, Sandgate, QLD
Sunday 3rd June – Byron Theatre Centre, Byron Bay, NSW
Thursday 7th June – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 8th June – Southern Cross Club, Canberra, ACT

Ess-Em
Friday 1st June – Kirra Sports Club, Coolangatta, QLD
Saturday 2nd June – Fat Louie’s Gigs, Brisbane, QLD

Fallon Cush & Hoolahan
Sunday 3rd June – Union Hotel, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Dom Youdan, Harrison, Zoë Ryan
Wednesday 6th June – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Gabriella Cohen
Friday 8th June – The Northern, Byron Bay, NSW

Gretta Ziller
Friday 1st June – The Royal Hotel, Gympie, QLD
Saturday 2nd June – Americana Sessions at the Triffid, Brisbane, QLD
Saturday 2nd June – House Concert, Tamborine Mountain, QLD
Sunday 3rd June – Cinder & Smoke House Concert, Brisbane, QLD
Thursday 7th June – The Pig & Tinderbox, Tamworth, NSW
Friday 8th June – The Fox Den, Gloucester, NSW

Harry James Angus
Friday 1st June – Mullumbimby Civic Memorial Hall, Mullumbimby, NSW
Saturday 2nd June – Bellingen Memorial Hall, Bellingen, NSW
Tuesday 5th June – Melbourne International Jazz Festival, Melbourne, VIC

High Tea feat. Georgia Fair
Thursday 7th June – House Concert, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 7th June – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Illawarra Folk Club feat. The Thomsons
Saturday 2nd June – City Diggers, Wollongong, NSW

Iron & Wine
Friday 1st June – Canberra Theatre, Canberra, ACT
Saturday 2nd June – Astor Theatre, Perth, WA

Jacob Diamond
Friday 1st June – PSAS Art Space, Fremantle, WA
Saturday 2nd June – 6 Degrees, Albany, WA
Sunday 3rd June – Goodnights, Bunbury, WA
Thursday 7th June – The Gaso, Melbourne, VIC
Friday 8th to Saturday 9th June – Palm Creek Folk Festival, QLD

James Ellis and the Jealous Guys
Friday 1st June – Tanswells Hotel Beechworth, Beechworth, VIC
Saturday 2nd June – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Thursday 7th June – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Jemma Nicole w/ Nathan Power, Joyce Prescher
Sunday 3rd June – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC

John Flanagan Trio
Sunday 3rd June – The Bridge, Castlemaine, VIC

Joyce Prescher
Sunday 3rd June – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC
Monday 4th June – Freddie Wimpoles, Melbourne, VIC
Thursday 7th June – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Kasey Chambers
Friday 1st June – Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW
Saturday 2nd June – Swan PACC, Swan Hill, NSW
Sunday 3rd June – Mildura MAC, Mildura, VIC

Lachlan Bryan and The Wildes
Friday 1st June – Music on the Hill, Red Hill, VIC
Thursday 7th June – The Sly Fox, Sydney, NSW
Friday 8th June – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW

Leah Senior
Saturday 2nd June – Secret Show, Sydney, NSW

Lee Kernaghan
Thursday 7th June – Costa Hall, Geelong, VIC
Friday 8th June – Shoppingtown Hotel, Doncaster, VIC

Lizzie Flynn & The Reckoning
Sunday 3rd June – The Bearded Lady, Brisbane, QLD
Friday 8th to Monday 11th June – Peak Festival, Perisher, NSW

Lloyd Spiegel
Friday 8th June – The Stag and Hunter, Newcastle, NSW

Lucy Wise
Saturday 2nd June – Stratford Courthouse, Stratford, VIC
Sunday 3rd June – Gippsland Acoustic Music Club, Tyers, VIC

Maddi Lyn
Sunday 3rd June – Illawarra Music Foundry, Wollongong, NSW

Mary Coughlan
Saturday 2nd June – Monte’s Lounge, Alice Springs, NT

Medusa’s Wake
Sunday 3rd June – Botany View Hotel, Sydney, NSW

Megan Cooper w/ Gretta Ziller
Saturday 2nd June – House Concert, Tamborine Mountain, QLD
Sunday 3rd June – Cinder & Smoke House Concert, Brisbane, QLD

Montgomery Church
Saturday 2nd June – Cooma Ex-Services Club, Cooma, NSW

National Celtic Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Portarlington, VIC

P.K. Stoltz, Driza & Looch, The Stationmasters
Friday 8th June – The Moshpit, Sydney, NSW

Paul Andrew Carey
Saturday 2nd June – Union Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 3rd June – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Paul McKenna Band
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Peak Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Perisher, NSW

Perch Creek
Saturday 2nd to Sunday 3rd June – Denmark festival of Voice, Denmark, WA
Thursday 7th June – Lizottes, Newcastle, NSW
Friday 8th June – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Raised By Eagles
Saturday 2nd June – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD
Sunday 3rd June – Queen Street Mall, Brisbane, QLD
Friday 8th June – The Greenwood Bar, Launceston, TAS

Ramblin’ Nights feat. Lachlan Bryan & The Wildes, Not Good With Horses
Thursday 7th June – The Sly Fox, Sydney, NSW

Red Dog Studio Sessions feat. Rita​ ​B​, Matt Hall, Jerry Salvador, CloudBird
Saturday 2nd June – Red Dog Studio, Sydney, NSW

Rick Hart
Sunday 3rd June – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Rose Zita Falko w/ Brooke Russell
Friday 8th June – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Sam Buckingham and Timothy James Bowen
Saturday 2nd June – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Thursday 7th June – No. 5 Church St, Bellingen, NSW
Friday 8th June – Hibernian House, Sydney, NSW

Sancha & the Blue Gypsies
Friday 1st June – Foundry616, Sydney, NSW

Sarah Blasko
Friday 1st June – Metro Theatre, Sydney, NSW
Friday 8th June – The Gov, Adelaide, SA

Sarah Carroll w/ Leah Flanagan
Saturday 2nd June – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Shawn Lidster w/ Pay the Fiddler
Saturday 2nd June – Halekulani Bowling Club, Budgewoi, NSW

Siobhan Owen
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington, VIC

Songstress Sunday feat. Jess Parker, Brooke Russell, Brooke Taylor
Sunday 3rd June – THE B.EAST, Melbourne, VIC

The Paul McKenna Band
Friday 1st June – Upper Lansdowne Memorial Hall, Upper Lansdowne, NSW
Saturday 2nd June – Django Bar, Sydney NSW
Sunday 3rd June – Bloomfield Hall, Orange, NSW
Tuesday 5th June – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Wednesday 6th June – Yuin Folk Club, Cobargo School of Arts Hall, Cobargo, NSW
Friday 8th to Monday 11th June – National Celtic Festival, Portarlington VIC

The Shack feat. Beamish Boys, The Fallen Robins and the Trippy Hippy Band
Friday 1st June – The Shack, Sydney, NSW

The Songwriter Sessions feat. Matt Joe Gow, Alison Ferrier, Paul Andrew Carey
Saturday 2nd June – Union Hotel, Melbourne, VIC

The Water Runners
Friday 8th to Monday 11th June – Peak Festival, Perisher, NSW

Tom West
Saturday 2nd June – Chateau Apollo, Adelaide, SA

Top Half Folk Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Mary River, NT

Trad Singing Session
Sunday 3rd June – Old Fitzroy Hotel, Sydney, NSW

Woodend Winter Arts Festival
Friday 8th to Monday 11th June – Woodend, VIC

Zoë Ryan
Friday 1st June – Grand Hotel, Bega, NSW
Wednesday 6th June – Folkswagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Friday Folk Flashback

“1952 Vincent Black Lightning” – Red Molly

Thank Folk It’s Friday – 25th May

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

JD
Goodbye GondwanaJacob Diamond
iTunes

Tori
Dawn Of The DarkTori Forsyth
iTunes

Storm Boy
Storm BoyXavier Rudd
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Iron & Wine

Iron and Wine

Friday 25th May – Sydney Opera House, Sydney, NSW
Saturday 26th May – Sydney Opera House, Sydney, NSW
Tuesday 29th May – The Gov, Adelaide, SA
Wednesday 30th May – QPAC, Brisbane, QLD
Friday 1st June – Canberra Theatre, Canberra, ACT

Gigs Next Week

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Thursday 31st May – Coomealla Club, Dareton, NSW
Friday 1st June – Wheatseaf Hotel, Adelaide, SA

Angus & Julia Stone
Friday 25th May – Flinders University Plaza, Adelaide, SA
Saturday 26th May – Arts Centre, Fremantle, WA

Archie Roach and Tiddas
Sunday 27th May – Canberra Theatre Centre, Canberra, ACT

Augie March
Friday 25th May – The Zoo, Brisbane, QLD
Saturday 26th May – The Lansdowne, Sydney, NSW
Sunday 27th May – The Lansdowne, Sydney, NSW

Ayleen O’Hanlon
Thursday 31st May – The Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Ben Camden
Friday 25th May – Smiths Alternative, Canberra, ACT
Saturday 26th May – Factory Theatre, Sydney, NSW

Ben Salter
Friday 25th May – Compass Pizza, Melbourne, VIC

Bonnie Kay and the Bonafides
Friday 1st June – Downtown Bar, Sydney, NSW

Busby Marou
Friday 25th May – Long Jetty Hotel, Long Jetty, NSW
Saturday 26th May – Hoey Moey, Coffs Harbour, NSW
Sunday 27th May – Soundlounge, Gold Coast, QLD
Thursday 31st May – The Triffid, Brisbane, QLD
Friday 1st June – Imperial Hotel , Eumundi, QLD

Busk for a Cure
Saturday 26th May – Newtown, Sydney, NSW

Castlecomer
Friday 25th May – Byron Bay Brewery, Byron Bay, NSW
Saturday 26th May – The Big Pineapple Festival, Caloundra, QLD
Sunday 27th May – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Friday 1st May – Transit Bar, Canberra, ACT

Cat Canteri
Friday 1st June – Selby Folk Club, Selby, VIC

Cecilia Brandolini
Saturday 26th May – Sawtell Hotel & Fishtales Restaurant, Sawtell, NSW
Sunday 27th May – The Green Owl, Brisbane, QLD

Dan Sultan
Saturday 26th May – Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT

Daniel Champagne
Friday 25th May – The Gasometer, Melbourne, VIC
Saturday 26th May – The Loft, Warnambool, VIC
Sunday 27th May – Martians Cafe, Deans Marsh, VIC
Thursday 31st May – Baha, Rye, VIC
Friday 1st June – Workers Club, Geelong, VIC

Darren Cross and Tim Evans
Friday 25th May – Willie Smith’s Apple Shed, Huonville, TAS
Saturday 26th May – Brisbane Hotel, Hobart, TAS
Sunday 27th May – Next Door Bar, Franklin, TAS

Denmark Festival of Voice
Friday 1st to Monday 4th June – Denmark, WA

Diamond Duck
Friday 25th May – Major Tom’s, Kyneton, VIC
Saturday 26th May – House Concert, Reservoir, VIC
Sunday 27th May – Warehouse Show, Melbourne, VIC

Diana Anaid w/ Ben Camden
Friday 25th May – Smiths Alternative, Canberra, ACT
Saturday 26th May – Factory Floor, Sydney, NSW

Eilen Jewell
Friday 25th May – Theatre Royale, Castlemaine, VIC
Saturday 26th May – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Sunday 27th May – Chateau Apollo, Adelaide, SA
Wednesday 30th May – Leadbelly, Sydney, NSW
Thursday 31st May – Leadbelly, Sydney, NSW
Friday 1st June – Hardy’s Bay RSL, Hardy’s Bay, NSW

Ella Belfanti
Saturday 26th May – Raw Espresso, Gold Coast, QLD
Sunday 27th May – The Green Owl, Brisbane, QLD
Monday 28th May – Rics Bar, Brisbane, QLD

Fanny Lumsden
Sunday 20th to Friday 25th May – Norfolk Island Country Music Festival, Norfolk Island

FolkSwagon feat. MoSoul Gigi Edgley and Jake Edgley, Cairyn Jay
Wednesday 30th May – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Gabriella Cohen
Friday 25th May – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Get Folked Punk feat. Billy Puntton, Driza Dickinson, Eddie Lawlor, Semin & Garfukel, Uke Paley, Sarah Cherlin, Mac and Cheese, Jim Dusty
Thursday 31st May – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Greta Stanley
Saturday 26th May – The Big Pineapple Festival, Caloundra, QLD

Gretta Ziller
Friday 25th May – Albury SSA, Albury, NSW
Sunday 27th May – Hardys Bay Club, Hardys Bay, NSW
Friday 1st June – The Royal Hotel, Gympie, QLD

Harry James Angus
Friday 1st June – Mullumbimby Civic Memorial Hall, Mullumbimby, NSW

Harvey Russell w/ Sam Shinazzi, Peta Caswell
Thursday 31st May – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 31st May – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Imogen Clark
Friday 25th May – Central Hotel, Shellharbour, NSW
Saturday 26th May – Young Ex Services, Young, NSW

Iron & Wine
Friday 25th May – Sydney Opera House, Sydney, NSW
Saturday 26th May – Sydney Opera House, Sydney, NSW
Tuesday 29th May – The Gov, Adelaide, SA
Wednesday 30th May – QPAC, Brisbane, QLD
Friday 1st June – Canberra Theatre, Canberra, ACT

Jacob Diamond
Friday 1st June – PSAS Art Space, Fremantle, WA

James Bennett
Friday 25th May – The Elwood Lounge, Elwood, VIC
Saturday 26th May – Livefast Cafe, Halls Gap, VIC
Sunday 27th May – Daylesford Cider Company, Musk, VIC

James Ellis and the Jealous Guys
Sunday 27th May – Noisy Ritual People-Powered Urban Winery, Melbourne, VIC
Thursday 31st May – The Rooks Return, Melbourne, VIC
Friday 1st June – Tanswells Hotel Beechworth, Beechworth, VIC

Jed Rowe & Michael Waugh
Saturday 26th May – Bayview Country Art Club, Bittern, VIC

John Flanagan Trio
Saturday 26th May – Beechworth Town Hall, Beechworth, VIC
Sunday 27th May – Blue Tongue Berries, Seymour, VIC
Wednesday 30th May – Yinnar Hotel, Yinnar, VIC

Jordan Ireland w/ Purplorchestra
Saturday 26th May – Austinmer Surf Lifesaving Club, Austinmer, NSW

Kasey Chambers
Friday 25th May – Club Forster, Forster, NSW
Saturday 26th May – Laurieton United Services Club, Laurieton, NSW
Thursday 31st May – Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW
Friday 1st June – Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW

Leah Senior
Saturday 26th May – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Loren Kate
Friday 25th May – Cooee Arthouse, Aldinga, SA
Sunday 27th May – The Cheese Factory Studio Gallery, Meadows, SA

Lucy Wise
Friday 25th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Sunday 27th May – Tathra Hotel, Tathra, NSW
Wednesday 30th May – Karbeethong Lodge, Mallacoota, VIC
Thursday 31st May Briagolong Hotel, Briagolong, VIC

Maddi Lyn
Sunday 27th May – Upstair’s At Freds, Camden, NSW

Mark Wilkinson
Friday 25th May – The Workers Club, Geelong, VIC
Saturday 26th May – The Thornbury Theatre, Melbourne, VIC

Mary Coughlan
Tuesday 29th May – The Jazzlab, Melbourne, VIC
Thursday 31st May – Caravan Music Club, Bentleigh East, VIC

Mary Webb & Loren Kate
Sunday 27th May – The Cheese Factory Studio Gallery, Meadows, SA

Mic Conway
Friday 25th May – St Andrews Community Centre, St Andrews, VIC
Saturday 26th May – Torquay Bowls Club, Torquay, VIC

Monsieur Camembert
Saturday 26th May – The Brass Monkey, Cronulla, NSW

Montgomery Church
Friday 25th May – Cooma Little Theatre, Cooma, NSW

Music & Anything Festival
Saturday 26th May – Dungog Showground, Dungog, NSW

Paul Andrew Carey
Saturday 26th May – Retreat Hotel, Melbourne, VIC

Perch Creek
Thursday 31st May – Fly By Night, Fremantle, WA

Plonk Family Band
Friday 25th May – Giant Dwarf, Sydney, NSW

Sam Buckingham and Timothy James Bowen
Friday 25th May – Cooee Arthouse, Aldinga, SA
Wednesday 30th May – Eldorado Road Wines, Beechworth, VIC
Thursday 31st May – The Skylark Room, Upwey, VIC

Sancha & the Blue Gypsies
Friday 1st June – Foundry616, Sydney, NSW

Sarah Blasko
Saturday 26th May – Odeon Theatre, Hobart, TAS
Friday 1st June – Metro Theatre, Sydney, NSW

Smith & Jones
Friday 25th May – The Hub, Bathurst, NSW

Sofiella & The Handsome Husbands
Saturday 26th May – Tintenbar Up Front, Tintenbar, NSW

The Acfields
Friday 25th May – Billroy’s Blues Bar, Bendigo, VIC
Saturday 26th May – Northcote Uniting Church Hall, Melbourne, VIC
Sunday 27th May – The Lost Ones, Ballarat, VIC

The Big Pineapple Festival
Saturday 26th May – Caloundra, QLD

The Bitter Darlings
Friday 25th May – Yarra Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 26th May – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA

The Collingwood Casanovas
Saturday 26th May – The Rooks Return, Melbourne, VIC
Wednesday 30th May – Bar Open, Melbourne, VIC

The Emerald Ruby
Saturday 26th May – Like Minds, Avoca, NSW

The Mid North
Saturday 26th May – 5 Church Street, Bellingen, NSW

The Paul McKenna Band
Friday 25th May – Bison Bar, Nambour, QLD
Saturday 26th May – Old Museum, Brisbane, QLD
Sunday 27th May – Ex Services Club, Mullumbimby, NSW
Wednesday 30th May – The Old Gazette Theatre, Dorrigo, NSW
Thursday 31st May – Ross Family Studio/Glasshouse, Port Macquarie, NSW
Friday 1st June – Upper Lansdowne Memorial Hall, Upper Lansdowne, NSW

The Shack feat. Beamish Boys, The Fallen Robins and the Trippy Hippy Band
Friday 1st June – The Shack, Sydney, NSW

The Sweet Jelly Rolls
Friday 25th May – Moonshine Bar, Hotel Steyne, Manly, NSW

The Water Runners
Saturday 26th May – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW

The Willing Ponies
Sunday 27th May – George Hotel, Sydney, NSW

The Yearlings and Lucie Thorne
Friday 25th May – The Old Church on the Hill, Bendigo, VIC
Sunday 27th May – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Tom West
Sunday 27th May – The Bay Pizzaria, Port MacDonnell, SA

Friday Folk Flashback

“Crawdad Song” – Woody Guthrie

Thank Folk It’s Friday – 18th May

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Inner North
Inner NorthCat Canteri
Bandcamp

Beast
Dancing With The BeastGretchen Peters
iTunes

Santa Rosa Fang
This is Santa Rosa FangsMatt Costa
iTunes

Deafman Glance
Deafman GlanceRyley Walker
Bandcamp

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

The Weather Station w/ Darren Hanlon, James Kenyon

The Weather Station

Friday 18th May – Milton Theatre, Milton, NSW
Sunday 20th May – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Gigs Next Week

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 18th May – Caloundra RSL, Caloundra, QLD
Saturday 19th May – Highfields Tavern, Toowoomba, QLD

Áine Tyrrell
Sunday 20th May – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 20th May – Handsome Her, Melbourne, VIC

Angus & Julia Stone
Friday 18th May – Costa Hall, Geelong, VIC
Saturday 19th May – Festival Hall, Melblourne, VIC
Tuesday 22nd May – Odeon, Hobart, TAS
Wednesday 23rd May – Princess Theatre, Launceston, TAS
Friday 25th May – Flinders University Plaza, Adelaide, SA

Ben Panucci
Friday 18th May – Botany View Hotel, Sydney, NSW

Ben Salter
Friday 18th May – Hobart Brewing Co., Hobart, TAS
Saturday 19th May – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA
Sunday 20th May – The Three Brothers Arms, Macclesfield, SA
Friday 25th May – Compass Pizza, Melbourne, VIC

Bluegrass @ Yulli’s feat. Richard Galluzzi
Wednesday 23rd May – Yulli’s, Sydney, NSW

Blues on Broadbeach Music Festival
Thursday 17th to Sunday 18th May – Broadbeach, QLD

Bobby Alu
Friday 18th May – Solbar, Maroochydore, QLD
Saturday 19th May – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Sunday 20th May – Hotel Brunswock, Brunswick Heads, NSW

Bonnie Kay and The Bonafides
Saturday 19th May – The Stag and Hunter Hotel, Mayfield, NSW

Bonniesongs
Saturday 19th May – Venue 505, Sydney, NSW

Broads
Thursday 24th May – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Busby Marou
Friday 18th May – Memo Music Hall, Melbourne, VIC
Saturday 19th May – Westernport Hotel, San Remo, VIC
Thursday 24th May – The Bridge Hotel, Sydney, NSW
Friday 25th May – Long Jetty Hotel, Long Jetty, NSW

Caitlin Harnett
Friday 18th May – The House Dining, Sydney, NSW

Castlecomer
Saturday 19th May – Metro Lair, Sydney, NSW
Friday 25th May – Byron Bay Brewery, Byron Bay, NSW

Cat Canteri
Friday 18th May – Basement Discs In-Store Performance, Melbourne, VIC
Saturday 19th May – Old Church On The Hill, Bendigo, VIC
Sunday 20th May – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Dan Sultan
Friday 18th May – The Cardinia Cultural Centre, Cardinia, VIC
Saturday 19th May – The Memo, Healesville, VIC

Daniel Champagne
Thursday 17th to Sunday 20th May – Blues On Broadbeach, Broadbeach, QLD
Thursday 24th May – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Friday 25th May – The Gasometer, Melbourne, VIC

Darren Cross and Tim Evans
Thursday 24th May – The Chapel, Burnie, TAS
Friday 25th May – Willie Smith’s Apple Shed, Huonville, TAS

Diamond Duck w/ Broads
Thursday 24th May – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Friday 25th May – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Diana Anaid
Friday 18th May – The Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Thursday 24th May – Hotel Cambridge, Newcastle, NSW
Friday 25th May – Smiths Alternative, Canberra, ACT

Eilen Jewell
Wednesday 23rd May – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC
Thursday 24th May – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Friday 25th May – Theatre Royale, Castlemaine, VIC

Ella Belfanti
Saturday 19th May – Raw Espresso, Gold Coast, QLD
Sunday 20th May – Rics Bar, Brisbane, QLD

Fanny Lumsden
Thursday 17th to Saturday 19th May – Music in the Mulga, Eulo, QLD
Sunday 20th to Friday 25th May – Norfolk Island Country Music Festival, Norfolk Island

Folk Frontiers feat. Julia Johnson, Rev. Eli Bones
Thursday 24th May – The Record Crate, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Gentle Leader, Suami Amabel, Alice Joy
Wednesday 23rd May – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Gabriella Cohen
Friday 25th May – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Grant-Lee Phillips
Friday 18th May – Hardys Bay Club, Hardys Bay, NSW
Saturday 19th May – The Triffid Beer Garden, Brisbane, QLD

Gretta Ziller
Saturday 19th May – Paynesville Wine Bar, Paynesville, VIC
Friday 25th May – Albury SSA, Albury, NSW

Grigoryan Brothers
Friday 18th May – St Michael’s Uniting Church, Melbourne, VIC

Harrison w/ Áine Tyrrell
Sunday 20th May – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Harvey
Sunday 20th May – The Glenmore, Sydney, NSW

Hat Fitz & Cara
Thursday 17th to Sunday 20th May – Blues on Broadbeach, Gold Coast, QLD

Hollie Col
Friday 18th May – Embiggen Books, Melbourne, VIC

Honky Tonkin’ feat. King Arthur, James Ellis and the Jealous Guys
Thursday 24th May – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Imogen Clark
Friday 18th May – Shoalhaven Bowls, Shoalhaven, NSW
Saturday 19th May – Club Sapphire, Merimbula, NSW
Friday 25th May – Central Hotel, Shellharbour, NSW

Iron & Wine
Wednesday 23rd May – Melbourne Recital Centre, Melbourne, VIC
Wednesday 23rd May – Melbourne Recital Centre, Melbourne, VIC
Friday 25th May – Vivid Live, Sydney Opera House, Sydney, NSW

James Bennett
Friday 18th May – Tanswells Hotel, Beechworth, VIC
Saturday 19th May – Gypsy Bar, Echuca, VIC
Sunday 20th May – Bullant Brewery, Bruthen, VIC
Thursday 24th May – Baxter’s Lot, Melbourne, VIC
Friday 25th May – The Elwood Lounge, Elwood, VIC

John Flanagan Trio
Wednesday 23rd May – Ararat Live, Ararat, VIC

Justin Bernasconi
Friday 18th May – Music on the Hill, Red Hill, VIC

Kasey Chambers
Wednesday 23rd May – Casino RSM, Casino, NSW
Thursday 24th May – Coffs Ex-Servics Club, Coffs Harbour, NSW
Friday 25th May – Club Forster, Forster, NSW

Kieran Waters
Sunday 20th May – Yandina Hotel, Yandina, QLD

Lee Kernaghan
Saturday 19th May – Ord Valley Muster, Kununurra, WA

Loren Kate
Friday 25th May – Cooee Arthouse, Aldinga, SA

Lucy Wise
Saturday 19th May – House Concert, Bateman’s Bay, NSW
Sunday 20th May – House Concert, Bundanoon, NSW
Thursday 24th May – Django Bar, Sydney, NSW
Friday 25th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Mark Wilkinson
Friday 18th May – Leadbelly, Sydney, NSW
Saturday 19th May – Leadbelly, Sydney, NSW
Thursday 24th May – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Friday 25th May – The Workers Club, Geelong, VIC

Mary Coughlan
Saturday 19th May – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Sundat 20th May – Canberra Irish Club, Canberra, ACT

Mary Webb
Sunday 20th May – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA

Monsieur Camembert
Saturday 19th May – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Montgomery Church
Friday 18th May – Wellington Food, Wine & Cottages, Wellington Mills, WA
Saturday 19th May – Good Earth Surf Shop, Bunbury, WA
Friday 25th May – Cooma Little Theatre, Cooma, NSW

Nigel Wearne
Friday 18th May – Wellington Food, Wine & Cottages, Wellington Mills, WA
Saturday 19th May – Good Earth Surf Shop, Bunbury, WA
Sunday 20th May – Jackadders Music Club, Woodlands, WA
Monday 21st May – Monday Supper Club, Maylands, WA

Plonk Family Band
Friday 25th May – Giant Dwarf, Sydney, NSW

Radnor & Lee
Saturday 19th May – Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC
Sunday 20th May – Metro Theatre, Sydney, NSW

Rick Hart
Saturday 19th May – The Pinnacle, Melbourne, VIC
Sunday 20th May – Pistol Pete’s, Geelong, VIC

Sam Buckingham and Timothy James Bowen
Thursday 24th May – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA
Friday 25th May – Cooee Arthouse, Aldinga, SA

Sancha & the Blue Gypsies
Sunday 20th May – Lazybones Lounge, Sydney, NSW

Shaun Kirk
Friday 18th to Sunday 20th May – Blues on Broadbeach, Gold Coast, QLD

Smith & Jones
Friday 25th May – The Hub, Bathurst, NSW

Sparrow-Folk
Friday 18th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

The Backsliders
Saturday 19th to Sunday 20th May – Blues on Broadbeach, Broadbeach, QLD

The Bitter Darlings
Friday 25th May – Yarra Hotel, Melbourne, VIC

The Collingwood Casanovas
Friday 18th May – Railway Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 19th May – The Rooks Return, Melbourne, VIC
Wednesday 23rd May – Bar Open, Melbourne, VIC

The Gadflys
Friday 18th May – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

The Emerald Ruby
Thursday 24th May – The Annandale Hotel, Sydney, NSW

The Robert Cray Band
Friday 18th May – Governor Hindmarsh, Adelaide SA
Sunday 20th May – Blues On Broadbeach Music Festival, QLD

The Sweet Jelly Rolls
Friday 25th May – Moonshine Bar, Hotel Steyne, Manly, NSW

The Weather Station w/ Darren Hanlon, James Kenyon
Friday 18th May – Milton Theatre, Milton, NSW
Sunday 20th May – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

The Yearlings and Lucie Thorne
Thursday 24th May – The Lost Ones, Ballarat, VIC
Friday 25th May – The Old Church on the Hill, Bendigo, VIC

This Way North
Saturday 19th May – Tanswells Hotel, Beechworth, VIC
Thursday 24th May – The Workers Club, Melbourne, VIC

Tom West
Thursday 24th May – The Toff in Town, Melbourne, VIC

TRADgambalanga!
Friday 18th to Sunday 20th May – Gohery’s Farm, Tangambalanga, VIC

Vanishing Shapes
Saturday 19th May – Diggers Tavern, Bellingen, NSW
Sunday 20th May – Oddfellows Hot Club, West Kempsey, NSW

Witches Leap
Friday 18th May – Hornsby Folk Club, Beatrice Taylor Hall, Sydney, NSW

Wolf and Willow
Friday 18th May – Embiggen Books, Melbourne, VIC

Friday Folk Flashback

“Ain’t It Enough” – Old Crow Medicine Show

Thank Folk It’s Friday – 11th May

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Jess Williamson
Cosmic WinkJess Williamson
Bandcamp

Lost Souls
Lost SoulsLoreena McKennitt
iTunes

Ry Cooder
The Prodigal SonRy Cooder
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Marlon Williams & The Yarra Benders w/ The Weather Station

Marlon

Saturday 12th May – Forum Theatre, Melbourne, VIC
Monday 14th May – The Gov, Adelaide, SA
Tuesday 15th May – Rosemount Hotel, Perth, WA
Wednesday 16th May – The Triffid, Brisbane, QLD
Thursday 17th May – Metro Theatre, Sydney, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 11th May – Towradgi Beach Hotel & Waves, Fairy Meadow, NSW
Saturday 12th May – Quarterdeck, Narooma, NSW

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 11th May – Brothers Leagues, Cairns, QLD
Saturday 12th May – Dalrymple Hotel, Townsville, QLD
Sunday 13th May – Mt Pleasant Tavern, MacKay, QLD
Tuesday 15th May – Glenmore Tavern, Rockhampton, QLD
Wednesday 16th May – Hervey Road Tavern, Gladstone, QLD
Thursday 17th May – Melbourne Hotel, Bundaberg, QLD
Friday 18th May – Caloundra RSL, Caloundra, QLD

Angus & Julia Stone
Friday 11th May – Civic Theatre, Newcastle, NSW
Saturday 12th May – Horden Pavilion, Sydney, NSW
Monday 14th May – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Thursday 17th May – Ulumbarra, Bendigo, VIC
Friday 18th May – Costa Hall, Geelong, VIC

Archie Roach and Tiddas
Friday 11th May – The Tivoli, Brisbane, QLD

Ben Salter
Friday 11th May – Saints & Sailors Seafood Bar & Grill, Portarlington, VIC
Saturday 12th May – Major Tom’s, Kyneton, VIC
Friday 18th May – Hobart Brewing Co., Hobart, TAS

Blues on Broadbeach Music Festival
Thursday 17th to Sunday 20th May – Broadbeach, QLD

Blues On The Mountain feat. The Detonators, That Red Head
Saturday 12th May – Mangrove Mountain Public Hall, Mangrove Mountain, NSW

Bobby Alu
Friday 11th May – The Homestead, Hobart, TAS
Saturday 12th May – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Sunday 13th May – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Friday 18th May – Solbar, Maroochydore, QLD

Burradise Festival
Friday 11th to Sunday 13th May – Culburra Beach, NSW

Busby Marou
Friday 11th May – Dalrymple, Townsville, QLD
Saturday 12th May – Union Jack, Cairns, QLD
Thursday 17th May – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Friday 18th May – Memo Music Hall, Melbourne, VIC

Caitlin Plunkett
Saturday 12th May – Old Canberra Inn, Canberra, ACT

Cat Canteri
Friday 18th May – Basement Discs In-Store Performance, Melbourne, VIC

Cecilia Brandolini
Saturday 12th May – Compass Pizza, Melbourne, VIC
Monday 14th May – Open Studio, Melbourne, VIC
Thursday 17th May – Treehouse On Belongil, Byron Bay, NSW

Dan Sultan
Friday 11th May – Gpac – Drama Theatre, Geelong, VIC
Friday 18th May – The Cardinia Cultural Centre, Cardinia, VIC

Daniel Champagne
Friday 11th May – Riverbend Gazebo, Clarendon, SA
Saturday 12th May – The Wheatsheaf, Adelaide, SA
Sunday 13th May – Live On The Deck, Williaston, SA
Thursday 17th to Sunday 20th May – Blues On Broadbeach, Broadbeach, QLD

Darren Cross & Tim Evans
Friday 11th May – Backyard Sessions, Orange, NSW
Saturday 12th May – The Great Northern Hotel, Katoomba, NSW
Sunday 13th May – Union Hotel, Sydney, NSW

Diamond Duck
Saturday 12th May – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW
Sunday 13th May – Evergreen Music, Brookvale, NSW

Diana Anaid
Friday 18th May – The Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Didirri
Friday 11th May – Republic Bar, Hobart, TAS

Doggn It
Sunday 13th May – The Merton Hotel, Sydney, NSW

Domini Forster
Saturday 12th May – Compass Pizza, Melbourne, VIC

Duncan Phillips
Sunday 13th May – The Rainbow, Melbourne, VIC

Ella Belfanti
Saturday 12th May – Raw Espresso, Gold Coast, QLD
Sunday 13th May – The Alleygators, Currumbin Waters, QLD

Fairlight Folk feat. Chloe & Jason Roweth, Salleh & Strazz
Saturday 12th May – Fairlight Folk, Fairlight, NSW

Fanny Lumsden
Tuesday 15th May – Aussie Road Crew, QLD
Wednesday 16th May – Aussie Road Crew, QLD
Thursday 17th to Saturday 19th May – Music in the Mulga, Eulo, QLD

FolkSwagon feat. Harley Mavis, Jesse Morris, Mat Morgan
Wednesday 16th May – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Grant-Lee Phillips
Friday 11th May – Memo Music Hall, St Kilda, VIC
Saturday 12th May – Yarraville Club, Yarraville, VIC
Sunday 13th May – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC
Tuesday 15th May – Brass Monkey, Cronulla, NSW
Wednesday 16th May – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Thursday 17th May – The Wicko, Newcastle, NSW
Friday 18th May – Hardys Bay Club, Hardys Bay, NSW

Harvey
Sunday 13th May – The Glenmore, Sydney, NSW

Hat Fitz & Cara
Friday 11th May – Burradise Festival, Culburra Beach, NSW
Saturday 12th May – 1692 Murrumbateman Rd, Gundaroo, NSW
Thursday 17th to Sunday 20th May – Blues on Broadbeach, Gold Coast, QLD

Honky Tonkin’ feat. King Arthur, James Ellis and the Jealous Guys
Thursday 17th May – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Imogen Clark
Friday 11th May – Norwood Hotel, Norwood, SA
Saturday 12th May – Victoria Hotel, O’Halloran, SA
Friday 18th May – Shoalhaven Bowls, Shoalhaven, NSW

James Bennett
Friday 11th May – Shambles Brewery, Hobart, TAS
Saturday 12th May – The Black Cocky Music Lounge, Scamander, TAS
Sunday 13th May – Marakoopa Cafe, Mole Creek, TAS
Tuesday 15th May – Cally Hotel, Warrnambool, VIC
Wednesday 16th May – The Loft Live Music, Warrnambool, VIC
Thursday 17th May – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Friday 18th May – Tanswells Hotel, Beechworth, VIC

John Flanagan Trio
Saturday 12th May – The Barn, Neales Flat, SA
Sunday 13th May – The Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Jordan Brodie and Jaga Band
Saturday 12th May – Humph Hall, Brookvale, NSW

Jordan Ireland with Purple Orchestra
Friday 11th May – The Alpha Gallery, Sydney, NSW

Justin Bernasconi
Friday 11th May – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Friday 18th May – Music on the Hill, Red Hill, VIC

Lachlan Bryan
Sunday 13th May – Mt Coot-tha Songwriters Festival, Brisbane, Queensland

Laura And Susie w/ Witches Leap
Friday 11th May – Paragon Cafe, Katoomba, NSW

Lazy Colts & Maia Marsh
Wednesday 16th May – The Botany View Hotel, Sydney, NSW

Liam Gale & the Ponytails
Friday 11th May – Sofar Sounds, Sydney, NSW

Loren Kate
Saturday 12th May – Wirra Creek Music, Willunga, SA
Sunday 13th May – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Lucy Wise
Friday 11th May – Martians Cafe, Deans Marsh, VIC
Saturday 12th May – Under the Sun, Strathbogie, VIC
Sunday 13th May – Old Castlemaine Gaol, Castlemaine, VIC
Tuesday 15th May – Yackandandah Courthouse, Yackandandah, VIC

Mark Lang
Friday 11th May – Portland Arts Centre, Portland, VIC

Mark Wilkinson
Friday 11th May – The Street Theatre, Canberra, ACT
Friday 18th May – Leadbelly, Sydney, NSW

Marlon Williams & The Yarra Benders w/ The Weather Station
Saturday 12th May – Forum Theatre, Melbourne, VIC
Monday 14th May – The Gov, Adelaide, SA
Tuesday 15th May – Rosemount Hotel, Perth, WA
Wednesday 16th May – The Triffid, Brisbane, QLD
Thursday 17th May – Metro Theatre, Sydney, NSW

Mem Davis
Tuesday 15th May – Coogee Diggers, Sydney, NSW

Missy Higgins w/ Gordi
Friday 11th May – Canberra Theatre, Canberra, ACT
Saturday 12th May – Thebarton Theatre, Adelaide, SA
Sunday 13th May – Palais Theatre, Melbourne, VIC
Monday 14th May – Palais Theatre, Melbourne, VIC

Montgomery Church and Smith & Jones
Friday 11th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 18th May – Wellington Food, Wine & Cottages, Wellington Mills, WA

Mt Coot-tha Songwriters Festival
Sunday 13th May – Brisbane, Queensland

Nicole Brophy
Saturday 12th May – The Song Lounge, Bangalow, NSW

Nigel Wearne
Friday 18th May – Wellington Food, Wine & Cottages, Wellington Mills, WA

Open Folkin’
Friday 11th May – The Old Church on the Hill, Bendigo, VIC

Radnor & Lee
Thursday 17th May – The Triffid, Brisbane, QLD

Ruby Boots
Friday 11th May – Rosemount Hotel, Perth, WA

Sarah Blasko
Saturday 12th May – The Triffid, Brisbane, QLD

Shaun Kirk
Friday 11th May – Gasometer Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 12th May – Baby Black Cafe, Bacchus Marsh, VIC
Friday 18th to Sunday 20th May – Blues on Broadbeach, Gold Coast, QLD

Smith & Jones
Friday 11th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Sparrow-Folk
Thursday 17th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 18th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Sunday Trad Sessions with The Celtic Tones
Sunday 13th May – The Doss House, Sydney, NSW

The Audreys
Saturday 12th May – Darwin Railway Club, Darwin, NT

The Black Sorrows
Saturday 12th May – Riverstone Schofields Memorial Club, Riverstone, NSW
Sunday 13th May – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Thursday 17th May – Spiegeltent, Canberra, ACT

The Bottlers
Friday 11th May – Dicey Riley’s, Wollongong, NSW

The Button Collective
Saturday 12th May – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

The Collingwood Casanovas
Saturday 12th May – The Rooks Return, Melbourne, VIC
Saturday 12th May – The Lomond Hotel, Melbourne, VIC
Wednesday 16th May – Bar Open, Melbourne, VIC

The Gadflys
Friday 18th May – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

The Robert Cray Band
Wednesday 16th May – Enmore Theatre, Sydney NSW
Thursday 17th May – Croxton Bandroom, Melbourne VIC
Friday 18th May – Governor Hindmarsh, Adelaide SA

The Villebillies
Sunday 13th May – Gasoline Pony, Sydney, NSW

The Weather Station
Friday 11th May – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Saturday 12th May – Forum Theatre, Melbourne, VIC
Monday 14th May – The Gov, Adelaide, SA
Tuesday 15th May – Rosemount Hotel, Perth, WA
Wednesday 16th May – The Triffid, Brisbane, QLD
Thursday 17th May – Metro Theatre, Sydney, NSW
Friday 18th May – Milton Theatre, Milton, NSW

This Way North
Friday 11th May – The Hamilton Station Hotel, Newcastle, NSW
Saturday 12th May – Culburra Beach Fest, Culburra, NSW

Vanishing Shapes
Sunday 13th May – The Oriental Hotel, Newcastle, NSW
Thursday 17th May – 5 Sawyers, Newcastle, NSW

Witches Leap
Friday 11th May – Paragon Cafe, Katoomba, NSW
Friday 18th May – Hornsby Folk Club, Beatrice Taylor Hall, Sydney, NSW

Friday Folk Flashback

“Calliope House Set” – The Gatehouse Well

Thank Folk It’s Friday – 4th May

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Frank Turner
Be More KindFrank Turner
iTunes

Missy
SolastalgiaMissy Higgins
iTunes

Shakey Graves
Can’t Wake UpShakey Graves
Bandcamp

Traveller
Western MoviesTraveller

Empire
EmpireWilliam Crighton
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Diamond Duck

Diamond Duck

Wednesday 9th May – Franks Wild Years, Thirroul, NSW
Thursday 10th May – Django Bar, Sydney, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 4th May – Indi Bar, Perth, WA
Saturday 5th May – Settlers Tavern, Margaret River, WA
Friday 11th May – Towradgi Beach Hotel & Waves, Fairy Meadow, NSW

Adam Eckersley & Brooke McClymont
Friday 11th May – Brothers Leagues, Cairns, QLD

Áine Tyrrell
Friday 4th to Sunday 6th May – Sacrededge Festival, Queenscliff, VIC

Angus & Julia Stone
Friday 4th May – Munro Martin Parklands, Cairns, QLD
Saturday 5th May – Ski Club, Darwin, NT
Wednesday 9th May – Anitas Theatre, Thirroul, NSW
Thursday 10th May – UC Refectory, Canberra, ACT
Friday 11th May – Civic Theatre, Newcastle, NSW

Archie Roach and Tiddas
Sunday 6th May – Hamer Hall, Arts Centre, Melbourne, VIC
Wednesday 9th May – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Friday 11th May – The Tivoli, Brisbane, QLD

Ash Grunwald
Saturday 5th May – Narara Music Festival, Mt Penang Gardens & Event Park, Kariong, NSW

Australian Celtic Festival
Friday 4th to Sunday 6th May – Glen Innes, NSW

Belle & Sebastian
Friday 4th May – Palais Theatre, Melbourne, VIC
Saturday 5th May – Sydney Opera House, Sydney, NSW
Monday 7th May – The Tivoli, Brisbane, QLD

Ben Salter
Friday 4th May – The Bison Bar, Nambour, QLD
Saturday 5th May – The Green Owl, Brisbane, QLD
Sunday 6th May – The Green Owl, Brisbane, QLD
Friday 11th May – Saints & Sailors Seafood Bar & Grill, Portarlington, VIC

Bobby Alu
Friday 4th May – Moonshine Bar, Manly, NSW
Saturday 5th May – Venue 505, Sydney, NSW
Sunday 6th May – Transit Bar, Canberra, ACT
Thursday 10th May – The Apple Shed, Willie Smiths, Grove, TAS
Friday 11th May – The Homestead, Hobart, TAS

Burradise Festival
Friday 11th to Sunday 13th May – Culburra Beach, NSW

Busby Marou
Thursday 10th May – Mt Pleasant Hotel, Mackay, QLD
Friday 11th May – Dalrymple, Townsville, QLD

Cat and Clint
Sunday 6th May – Tylden Junction, Tylden, VIC

Cecilia Brandolini
Wednesday 9th May – Bar Oussou, Melbourne, VIC
Thursday 10th May – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Chasing the Moon
Sunday 6th May – Django Bar, Sydney, NSW

Dan Sultan
Friday 4th May – Milton Theatre, Milton, NSW
Friday 11th May – Gpac – Drama Theatre, Geelong, VIC

Dana Gehrman & Ayleen O’Hanlon
Tuesday 8th May – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Daniel Champagne
Friday 4th May – Mountain Mumma, Sheffield, TAS
Saturday 5th May – Red Velvet Lounge, Cygnet, TAS
Sunday 6th May – Marakoopa Cafe, Mayberry, TAS
Tuesday 8th May – Brother Jenkins, Cairns, QLD
Wednesday 9th May – The Shack, MacKay, QLD
Thursday 10th May – Bellevue, Townsville, QLD
Friday 11th May – Riverbend Gazebo, Clarendon, SA

Darby w/ Nic Cassey
Saturday 5th May – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Darren Cross & Tim Evans
Thursday 10th May – Two Heads Brewing, Bathurst, NSW
Friday 11th May – Backyard Sessions, Orange, NSW

Davidson Brothers
Saturday 5th and Sunday 6th May – Meatstock, Sydney Showground, Sydney, NSW
Sunday 6th May – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Diamond Duck
Wednesday 9th May – Franks Wild Years, Thirroul, NSW
Thursday 10th May – Django Bar, Sydney, NSW

Diana Anaid
Friday 4th May – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Sunday 6th May – Stones Corner Festival, Brisbane, QLD

Didirri
Friday 4th May – Four5Nine, Perth, WA
Wednesday 9th May – The Grace Emily, Adelaide, SA
Thursday 10th May – The Grace Emily, Adelaide, SA
Friday 11th May – Republic Bar, Hobart, TAS

Echo Deer
Sunday 6th May – Miss Peaches, Sydney, NSW

Ella Belfanti
Saturday 5th May – Raw Espresso, Gold Coast, QLD
Monday 7th May – Turnstyle Community Hub, Brisbane, QLD
Thursday 10th May – The Milk Factory, Brisbane, QLD

Fanny Lumsden
Friday 4th May – Private Show, Serina, QLD
Saturday 5th May – Private Show, Yeppoon, QLD
Monday 7th May – Beef Week, Rockhampton, QLD

Finders Keepers Market Sydney
Friday 4th to Sunday 6th May – Barangaroo Reserve, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Direwolf, Sasha March, Merpire
Wednesday 9th May – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Grant-Lee Phillips
Tuesday 8th May – The Gov, Adelaide, SA
Friday 11th May – Memo Music Hall, St Kilda, VIC

Greta Stanley
Friday 4th to Sunday 6th May – The Planting Festival, Woodford, NSW

Grizzlee Train
Friday 4th May – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 5th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Harvey
Sunday 6th May – The Glenmore, Sydney, NSW

Hat Fitz & Cara
Friday 4th May – House Concert, Hurstbridge, VIC
Saturday 5th May – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Sunday 6th May – Way Out West Roots Music Club, Newport, VIC
Friday 11th May – Burradise Festival, Culburra Beach, NSW

High Tea feat. Sam Buckingham
Thursday 10th May – House Concert, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur, James Ellis and the Jealous Guys
Thursday 10th May – The Rooks Return, Melbourne, VIC

Illawarra Folk Club-May Day Concert
Saturday 5th May – City Diggers, Wollongong, NSW

Imogen Clark
Friday 4th May – Gateway Hotel, Geelong, VIC
Saturday 5th May – Matthew Flinders Hotel, Chadstone, VIC
Thursday 10th May – Slug and Lettuce, Parafield Gardens, SA
Friday 11th May – Norwood Hotel, Norwood, SA

James Bennett
Friday 4th May – Longley International Hotel, Longley, TAS
Saturday 5th May – Géographe Restaurant + Espresso Bar, Coles Bay, TAS
Sunday 6th May – Willie Smith’s Cider Makers, Grove, TAS
Wednesday 9th May – The Homestead Tasmania, Hobart, TAS
Thursday 10th May – Republic Bar & Cafe, Hobart, TAS
Friday 11th May – Shambles Brewery, Hobart, TAS

Jen Mize & Mark Sholtez
Friday 4th May – Little Village Sessions, USQ, Toowoomba, QLD

Jordan Brodie
Friday 4th May – The Naked Bean, Grafton, NSW
Saturday 5th May – 5 Church St, Bellingen, NSW
Sunday 6th May – House Concert, Port Macquarie, NSW
Thursday 10th May – 5 Sawyers, Newcastle, NSW

Jordan Ireland with Purple Orchestra
Friday 11th May – The Alpha Gallery, Sydney, NSW

Justin Bernasconi
Friday 11th May – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Kieran Waters
Sunday 6th May – Hub Brewing, Brisbane, QLD

Laura And Susie w/ Witches Leap
Friday 11th May – Paragon Cafe, Katoomba, NSW

Liam Gale & the Ponytails
Friday 11th May – Sofar Sounds, Sydney, NSW

Lily & King
Saturday 5th May – Bar Open, Melbourne, VIC

Lolo Lovina
Saturday 5th May – Django Bar, Sydney, NSW

Lucy Wise
Saturday 5th May – Selby Community House, Selby, VIC
Wednesday 9th May – House Concert, Geelong, VIC
Thursday 10th May – Camperdown Courthouse, Camperdown, VIC
Friday 11th May – Martians Cafe, Deans Marsh, VIC

Mama Kin Spender
Wednesday 9th May – The Foundry, Brisbane, QLD

Mark Lang
Friday 11th May – Portland Arts Centre, Portland, VIC

Mark Wilkinson
Friday 4th May – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Thursday 10th May – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Friday 11th May – The Street Theatre, Canberra, ACT

Mary Webb
Friday 4th May – The Edwards, Newcastle, NSW

Mick Thomas’s Roving Commission
Friday 4th May – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Saturday 5th May – The Cabaret Club, Ballarat, VIC
Sunday 6th May – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Missy Higgins w/ Gordi
Friday 4th May – QPAC Concert Hall, Brisbane, QLD
Saturday 5th May – Empire Theatre, Toowoomba, QLD
Sunday 6th May – Anita’s Theatre, Wollongong, NSW
Monday 7th May – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Tuesday 8th May – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Friday 11th May – Canberra Theatre, Canberra, ACT

Montgomery Church and Smith & Jones
Friday 11th May – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Narara Music Festival
Saturday 5th May – Mt Penang Gardens & Event Park, Kariong, NSW

Old Timey Good Times feat. The Plough, Richard Galluzzi
Friday 4th May – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Porch Light feat. Giffen, Naomi Nash
Thursday 10th May – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Rich Davies and The Low Road
Saturday 5th May – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Rick Hart
Sunday 6th May – Retreat Hotel, Melbourne, VIC

Ruby Boots
Friday 4th May – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Saturday 5th May – Leadbelly, Sydney, NSW
Friday 11th May – Rosemount Hotel, Perth, WA

Shaun Kirk
Friday 4th May – The Skylark Room, Upwey, VIC
Saturday 5th May – Narara Music Festival, Kariong, NSW
Friday 11th May – Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Shelley’s Murder Boys
Saturday 5th May – The Yo Yo Bar, Kembla Heights, NSW
Thursday 10th May – Gasoline Pony, Sydney, NSW

Symposium feat. Brendon Moon, Huckleberry Hastings, Kyoshi, Spruced Moose
Sunday 6th May – Symposium, Sydney, NSW

Terra Lightfoot
Friday 4th May – Nightquarter, Gold Coast, QLD
Saturday 5th May – Sol Bar, Maroochydore, QLD
Sunday 6th May – Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, QLD

The Audreys
Friday 4th May – Lost Ones, Ballarat, VIC
Saturday 5th May – Banyena Town Hall, Banyena, VIC
Sunday 6th May – Capital Theatre, Bendigo, VIC

The Black Sorrows
Friday 4th May – Royal Queensland Yacht Squadron, Manly, QLD
Saturday 5th May – A Day on the Plain, Jimbour, QLD
Sunday 6th May – The Shed, Sunshine Coast, QLD

The Bottlers
Friday 11th May – Dicey Riley’s, Wollongong, NSW

The Djangologists
Saturday 5th May – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

The Emerald Ruby
Saturday 5th May – The Yo Yo Bar, Kembla Heights, NSW
Thursday 10th May – The Hideaway Bar, Sydney, NSW

The Heggarties w/ Matt Ward, The April Family
Saturday 5th May – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC

The Little Lord Street Band
Friday 4th May – The Junkyard, Maitland, NSW
Saturday 5th May – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW
Sunday 6th May – Shady Pines Saloon, Sydney, NSW

The Northern Folk
Friday 4th May – The Bellingen Brewery & Co., Bellingen, NSW

The Planting Festival
Friday 4th to Sunday 6th May – Woodford, NSW

The Songwriter Sessions feat. Paul Andrew Carey, Gretta Ziller, Lachlan Bryan
Saturday 5th May – Union Hotel, Melbourne, VIC

The Weather Station w/ Grand Salvo, James Kenyon
Friday 11th May – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

This Way North
Friday 4th May – The Bearded Lady, Brisbane, QLD
Saturday 5th May – Solbar, Maroochydore, QLD
Friday 11th May – The Hamilton Station Hotel, Newcastle, NSW

Tobias Hengeveld
Sunday 6th May – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Whoa Mule w/ Shelley’s Murder Boys
Thursday 10th May – Gasoline Pony, Sydney, NSW

William Crighton
Saturday 5th May – Narara Music Festival, Mt Penang Gardens & Event Park, Kariong, NSW

Friday Folk Flashback

“High On The Mountain Top” – The Infamous Stringdusters

« Older entries Newer entries »

%d bloggers like this: