Thank Folk It’s Friday – 14th December

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Paul Kelly – Making Gravy w/ Angus & Julia Stone, Alex Lahey

Making Gravy

Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC
Saturday 15th December – The Domain, Sydney, NSW
Friday 21st December – Riverstage, Brisbane, QLD

Gigs Next Week

Alice Terry
Sunday 16th December – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Andrew Phelan
Friday 14th December – Station Bar, Katoomba, NSW
Sunday 16th December – The Grand Junction Hotel, Maitland, NSW

Andrew Swift
Friday 14th December – Granada Tavern, Hobart, TAS
Saturday 15th December – The Saloon Bar, Launceston, TAS
Sunday 16th December – Forth Pub Tas, Forth, TAS

Angus & Julia Stone
Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC
Saturday 15th December – The Domain, Sydney, NSW
Friday 21st December – Riverstage, Brisbane, QLD

Ben Abraham
Saturday 15th December – The Thornbury Theatre, Melbourne, VIC
Tuesday 18th December – The Newsagency, Sydney, NSW
Wednesday 19th December – The Newsagency, Sydney, NSW

Ben Leece
Friday 14th December – Flow Bar, Old Bar, NSW
Thursday 20th December – The Wicko, Newcastle, NSW
Friday 21st December – Transit Bar, Canberra, ACT

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Sunday 16th December – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Benny Walker
Saturday 15th December – Murray River Paddlesteamers, Echuca, VIC

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 15th December – Downtown Bar, Sydney, NSW

Broads
Saturday 15th December – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW
Sunday 16th December – Franks Wild Years, Thirroul, NSW

Castlecomer
Thursday 20th December – Lansdowne Hotel, Sydney, NSW

Cat & Clint
Sunday 16th December – Blackwood Town Hall, Blackwood, VIC

Cecilia Brandolini
Friday 14th December – The Aardvark, Fremantle, WA

Darren Hanlon
Friday 14th December – Baroque Room, Katoomba, NSW
Saturday 15th December – Ainslie and Gorman Arts Centres, Canberra, ACT
Sunday 16th December – Heritage Hall, Thirroul, NSW
Wednesday 19th December – The Eastern, Ballarat, VIC
Friday 21st December – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Days N Daze
Friday 14th December – Vinnies Dive Bar, Gold Coast, QLD
Saturday 15th December – Punkfest Xmas Bash @ The Zoo, Brisbane, QLD
Sunday 16th December – The Rails, Byron Bay, NSW

Dean Lewis
Saturday 15th December – The Croxton, Melbourne, VIC
Saturday 15th December – The Croxton, Melbourne, VIC
Sunday 16th December – The Croxton, Melbourne, VIC
Tuesday 18th December – The Croxton, Melbourne, VIC
Thursday 20th December – The Gov, Adelaide, SA
Friday 21st December – The Metro, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Friday 14th December – Sandigo Hall, Sandigo, NSW
Saturday 15th December – Cudgewa Hall, Cudgewa, VIC

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 14th December – Springbrook Community Hall, Springbrook, QLD
Saturday 15th December – Mt Nebo Community Hall, Mt Nebo, QLD
Sunday 16th December – Eudlo Hall, Eudlo, QLD

Footstomp Music 10th Birthday Party feat. Busby Marou, Good Oak, Tia Gostelow, Karl S. Williams, Suicide Swans, The Shambolics
Sunday 16th December – The Triffid, Brisbane, QLD

Figgy Folk Session
Monday 17th December – Figtree Hotel, Figtree, NSW

Georgia Mulligan
Thursday 20th December – The Metro Theatre, Sydney, NSW

Get Folked Punk Xmas Blowout 3 feat. Isaac Graham, Ess-Em, My Favourite Dinosaur, Dal Failure, Billy Puntton, Jude Joseph, Knifey Spoony, Brad Colley, Frogwash, Chris Ceeds, Wasters
Sunday 16th December – MoshPit, Sydney, NSW

Girl Friday & Mandy Connell
Wednesday 19th December – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Handsome Young Strangers
Friday 14th December – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Henry Wagons
Saturday 15th December – Giant Dwarf, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 20th December – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

James Ellis and the Jealous Guy
Friday 14th December – The Gem Bar, Melbourne, VIC
Thursday 20th December – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

James Kenyon w/ Loni Rae Thomson, Damon Smith
Friday 14th December – Moreland City Band Hall, Melbourne, VIC

Jess Locke
Saturday 15th December – Bank Hotel, Sydney, NSW
Sunday 16th December – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW
Friday 21st December – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Jim Mongrel
Sunday 16th December – The Rails, Byron Bay, NSW

John Schumann & Shane Howard
Sunday 16th December – The Gov, Adelaide, SA

Jordie Lane & Liz Stringer
Tuesday 18th December – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Wednesday 19th December – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Kallidad
Saturday 15th December – Imperial Hotel, Eumundi, QLD
Sunday 16th December – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD
Thursday 20th December – Byron Bay Brewery, Byron Bay, NSW
Friday 21st December – Soundlounge, Gold Coast, QLD

Lara Duncan
Sunday 16th December – Modus Operandi Brewing Co., Sydney, NSW

Leah Flanagan, Melanie Horsnell, Jackie Marshall
Saturday 15th December – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Lolo Lovina Celebrate a Decade of Lolo the Gypsy Caravan Stage
Thursday 20th December – Newtown Square, Sydney, NSW

Lucy Wise
Friday 14th December – Springbrook Community Hall, Springbrook, QLD
Saturday 15th December – Mt Nebo Community Hall, Mt Nebo, QLD
Sunday 16th December – Eudlo Hall, Eudlo, QLD

Manus McGuire & Ben Stephenson
Saturday 15th December – The Gaelic Club, Sydney, NSW

Mark Wilkinson
Friday 21st December – Leichhardt Town Hall, Sydney, NSW

Matt Joe Gow
Saturday 15th December – Grandview, Fairfield, VIC
Friday 21st December – The Gem Bar, Melbourne, VIC

Medusas Wake
Friday 14th December – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Mic Conway’s National Junk Band
Friday 21st December – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Mick Thomas and The Roving Commission w/ Ayleen O’Hanlon
Saturday 15th December – The Navy Club, Fremantle, WA
Sunday 16th December – The Oxford Hotel, Leederville, WA

Mike Noga
Friday 14th December – The Eastern, Ballarat, VIC
Saturday 15th December – The Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Mojo Juju
Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC
Friday 21st December – Riverstage, Brisbane, QLD

Monique Clare
Friday 14th December – The Sideshow, Brisbane, QLD
Saturday 15th December – At The Studio, Armidale, NSW
Tuesday 18th December – Callala Beach, Jervis Bay, NSW
Thursday 19th December – The Royal Exchange, Newcastle, NSW
Friday 21st December – Flow Bar, Old Bar, NSW,

Monsieur Camembert
Saturday 15th December – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Neil Murray
Thursday 20th December – Clancy’s Fish Pub, Fremantle, WA

Oh Pep!
Friday 14th December – The Wheatsheaf, Adelaide, SA
Saturday 15th December – Mojo’s Bar, Freemantle, WA

Old Man Luedecke
Friday 14th December – Springbrook Community Hall, Springbrook, QLD
Saturday 15th December – Mt Nebo Community Hall, Mt Nebo, QLD
Sunday 16th December – Eudlo Hall, Eudlo, QLD

Out of Nowhere
Saturday 15th December – Gasoline Pony, Sydney, NSW

Paper Mouse
Sunday 16th December – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Paul Kelly – Making Gravy w/ Angus & Julia Stone, Alex Lahey
Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC
Saturday 15th December – The Domain, Sydney, NSW
Friday 21st December – Riverstage, Brisbane, QLD

Pierce Brothers
Friday 14th December – Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, NSW

Queen Porter Stomp
Friday 14th December – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 19th December – The Brothers, Melbourne, VIC

Skyscraper Stan
Saturday 15th December – The Workers Club, Melbourne, VIC

Sparrow-Folk
Friday 21st December – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

The Andy Golledge Band, Caitlin Harnett & The Pony Boys
Thursday 20th December – Vic on the Park Hotel, Sydney, NSW

The Black Sorrows
Friday 14th December – Lizotte’s, Newcastle, NSW
Saturday 15th December – Lizotte’s, Newcastle, NSW
Thursday 20th December – Publican, Mornington, VIC

The Cat Empire
Friday 14th December – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA
Saturday 15th December – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA
Sunday 16th December – Caves House Hotel, Yallingup, WA

The Dead Maggies
Saturday 15th December – Punkfest Xmas Bash @ The Zoo, Brisbane, QLD

The Little Lord Street Band
Friday 14th December – Indi Bar, Scarborough, WA
Saturday 15th December – Clancy’s, Fremantle, WA
Sunday 16th December – Settlers Tavern, Margaret River, WA

The Water Runners, Butcher Boys, Travelling Ukeberries
Friday 21st – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW

The Western Distributors
Sunday 16th December – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Timberwolf
Friday 21st December – Fat Controller, Adelaide, SA

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 16th December – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Whiskey Dram
Friday 14th December – Oscar’s Alehouse, Belgrave, VIC
Thursday 20th December – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC

Friday Folk Flashback

“The Gambler” – Don Schlitz

Thank Folk It’s Friday – 7th December

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

HYS
The Bleeding BridgeHandsome Young Strangers

iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Frank Turner and the Sleeping Souls w/ The Hard Aches, Emily Barker

Frank Turner

Friday 7th December – The Metro, Sydney, NSW
Saturday 8th – The Gov, Adelaide, SA
Sunday 9th December – Capitol, Perth, WA

Gigs Next Week

Áine Tyrrell
Saturday 8th December – 5 Church St, Bellingen, NSW

Andrew Phelan
Saturday 8th December – The Yorkshire Stingos, Melbourne, VIC
Sunday 9th December – FeeFee’s, Melbourne, VIC
Thursday 13th December – The Lansdowne Hotel, Sydney, NSW
Friday 14th December – Station Bar, Katoomba, NSW

Andrew Swift
Friday 7th December – Commercial Hotel, South Morang, VIC
Friday 14th December – Granada Tavern, Hobart, TAS

Angus & Julia Stone
Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC

Ben Leece
Thursday 13th December – Imperial Hotel, Tamworth, NSW
Friday 14th December – Flow Bar, Old Bar, NSW

Ben Mastwyk
Friday 7th December – Coburg RSL, Coburg, VIC
Thursday 13th December – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Thursday 13th December – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Benny Allen
Friday 7th December – Leongatha RSL, Leongatha, VIC

Billy Bragg
Friday 7th to Sunday 9th December – Meredith Music Festival, Meredith, VIC

Bluegrass at Yulli’s feat. Two if by Sea
Wednesday 12th December – Yulli’s, Sydney, NSW

Bonniesongs
Saturday 8th December – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Tuesday 11th December – Leadbelly, Sydney, NSW

Caitlin Harnett
Thursday 13th December – The Lansdowne Hotel, Sydney, NSW

Cash Savage and The Last Drinks
Saturday 8th December – Mojos, Fremantle, WA

Castlecomer
Friday 7th December – Yah Yah’s, Melbourne, VIC

Cat Canteri
Saturday 8th December – The Gem Bar, Melbourne, VIC

Cecilia Brandolini
Friday 14th December – The Aardvark, Fremantle, WA

Copperline
Thursday 13th December – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Darren Hanlon
Wednesday 12th December – St Luke’s Anglican Parish of Mosman Park, Mosman Park, WA
Thursday 13th December – The Jade, Adelaide, SA
Friday 14th December – Baroque Room, Katoomba, NSW

Dave Wells
Friday 7th December – Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC
Saturday 8th December – Hardy’s Bay Club, Hardy’s Bay, NSW

Days N Daze
Friday 7th December – The Reverence Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 8th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS
Tuesday 11th December – Transit Bar, Canberra, ACT
Wednesday 12th December – Lazybones Lounge, Sydney, NSW
Thursday 13th December – Hamilton Station Hotel, Newcastle, NSW
Friday 14th December – Vinnies Dive Bar, Gold Coast, QLD

Dean Lewis
Friday 7th December – The Gov, Adelaide, SA
Saturday 8th December – The Metro, Sydney, NSW
Sunday 9th December – The Triffid, Brisbane, QLD
Tuesday 11th December – The Triffid, Brisbane, QLD
Wednesday 12th December – The Metro, Sydney, NSW
Thursday 13th December – The Metro, Sydney, NSW

Diana Anaid
Saturday 8th December – The Milk Factory, Brisbane, QLD

Ess-Em
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Fanny Lumsden
Friday 7th December – Royal Oak Hotel, Penola, SA
Friday 14th December – Sandigo Hall, Sandigo, NSW

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 7th December – Middlemount Community Hall, Middlemount, QLD
Saturday 8th December – Queen Street Hall, Yeppoon, QLD
Sunday 9th December – Bucca Hall, Bucca, QLD
Wednesday 12th December – Rainbow Beach Community Hall, Rainbow Beach, QLD
Thursday 13th December – Thornville Hall, Thornville, QLD
Friday 14th December – Springbrook Community Hall, Springbrook, QLD

FolkSwagon feat. Alice Terry, Andy Golledge, Aislinn Young
Wednesday 12th December – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fox N Firkin
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Frank Turner and the Sleeping Souls w/ The Hard Aches, Emily Barker
Friday 7th December – The Metro, Sydney, NSW
Saturday 8th – The Gov, Adelaide, SA
Sunday 9th December – Capitol, Perth, WA

Gary Óg
Friday 7th December – Max Watts, Melbourne, VIC
Saturday 8th December – The Boston, Perth, WA
Sunday 9th December – The Boston, Perth, WA

Gentle Leader
Tuesday 11th December – Cobra Club, Sydney, NSW

Gleny Rae Virus w/ Archer
Friday 7th December – Nethercote Hall, Nethercote, NSW
Saturday 8th December – Yackandandah Courthouse, Yackandandah, VIC
Sunday 9th December – The Lomond Hotel, Melbourne, VIC

Great Aunt w/ Alice Cotton
Sunday 9th December – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Handsome Young Strangers
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS
Friday 14th December – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Hannah Cameron
Saturday 8th December – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

HOBOFOPO
Thursday 6th to Sunday 9th December – Hobart, TAS

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 13th December – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

In The Round Sessions feat. Julia Johnson, Sean McMahon, Katie Wighton, Bonniesongs
Tuesday 11th December – Leadbelly, Sydney, NSW

James Ellis and the Jealous Guy
Saturday 8th December – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Thursday 13th December – The Rook’s Return, Melbourne, VIC
Friday 14th December – The Gem Bar, Melbourne, VIC

James Kenyon w/ Loni Rae Thomson, Damon Smith
Friday 14th December – Moreland City Band Hall, Melbourne, VIC

Jep and Dep, Darren Cross
Sunday 9th December – The Townie, Sydney, NSW

Jim Mongrel
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

John Schumann & Shane Howard
Friday 7th December – GDSC, Grafton, NSW
Saturday 8th December – Laurieton United Services Club, Laurieton, NSW
Sunday 9th December – The Wests Group, New Lambton, NSW

Jordie Lane & Clare Reynolds
Saturday 8th December – Cooee Artspace, Aldinga, SA
Sunday 9th December – The Grace Emily, Adelaide, SA

Lior
Saturday 8th December – CSU Riverina Playhouse, Wagga Wagga, NSW
Sunday 9th December – Laycock Street Theatre, Gosford, NSW
Thursday 13th December – Seymour Centre, Sydney, NSW

Lisa Caruso w/ The Argon Room, Maia Marsh
Saturday 8th December – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Liz Frencham Sings The Muppets!
Tuesday 11th December – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Liz Stringer
Friday 7th December – House Concert, Brisbane, QLD

Lucy Wise
Friday 7th December – Middlemount Community Hall, Middlemount, QLD
Saturday 8th December – Queen Street Hall, Yeppoon, QLD
Sunday 9th December – Bucca Hall, Bucca, QLD
Wednesday 12th December – Rainbow Beach Community Hall, Rainbow Beach, QLD
Thursday 13th December – Thornville Hall, Thornville, QLD
Friday 14th December – Springbrook Community Hall, Springbrook, QLD

Mandy Connell
Saturday 8th December – CERES Organic Market & Grocery, Melbourne, VIC

Medusas Wake
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS
Friday 14th December – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Meredith 28
Friday 7th to Sunday 9th December – Meredith, VIC

Mick Thomas and The Roving Commission w/ Ayleen O’Hanlon
Friday 7th December – The Wheatsheaf, Adelaide, SA
Saturday 8th December – The Wheatsheaf, Adelaide, SA
Sunday 9th December – The Wheatsheaf, Adelaide, SA

Mike Noga
Saturday 8th December – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW
Sunday 9th December – Powerhouse Museum, Brisbane, QLD
Friday 14th December – The Eastern, Ballarat, VIC

Mojo Juju
Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC

Monique Clare
Friday 14th December – The Sideshow, Brisbane, QLD

Natalie Henry
Saturday 8th December – The Cambridge Hotel, Newcastle, NSW

Oh Pep!
Saturday 8th December – The Old Museum, Brisbane, QLD
Friday 14th December – The Wheatsheaf, Adelaide, SA

Old Man Luedecke
Friday 7th December – Middlemount Community Hall, Middlemount, QLD
Saturday 8th December – Queen Street Hall, Yeppoon, QLD
Sunday 9th December – Bucca Hall, Bucca, QLD
Wednesday 12th December – Rainbow Beach Community Hall, Rainbow Beach, QLD
Thursday 13th December – Thornville Hall, Thornville, QLD
Friday 14th December – Springbrook Community Hall, Springbrook, QLD

Old Time Music Night feat. Dave Diprose Duo, Savannah Rose, Appalachian Heaven String Band
Friday 7th December – Skylark Room, Melbourne, VIC

Paddy McHugh
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Paul Kelly – Making Gravy feat. Angus & Julia Stone, Alex Lahey, Mojo Juju
Friday 14th December – Sidney Myer Music Bowl, Melbourne, VIC

Pierce Brothers
Friday 14th December – Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, NSW

Quinton Trembath
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Richard Lawson and Honey
Sunday 9th December – Camel Rock Brewery, Wallaga Lake, NSW

Ro
Thursday 13th December – Corner Hotel, Melbourne, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 12th December – The Brothers, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Sunday 9th December – Miss Moses, Melbourne, VIC
Tuesday 11th December – Leadbelly, Sydney, NSW

Shaky Stills
Saturday 8th December – The Rainbow, Melbourne, VIC

Shelley’s Murder Boys
Sunday 9th December – Golden Barley Hotel, Sydney, NSW
Tuesday 11th December – Strings on King, MoshPit, Sydney, NSW

Skyscraper Stan
Friday 7th December – The Phoenix, Canberra, ACT
Saturday 8th December – Botany View Hotel, Sydney, NSW

Southern Sydney Folk Club feat. The Mutual Acquaintances
Sunday 9th December – Shopfront Arts Co-Op, Carlton, NSW

Stella Donnelly
Saturday 8th December – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Sunday 9th December – The Newsagency, Sydney, NSW

Strings On King Bluegrass Night feat. Shelley’s Murder Boys
Tuesday 11th December – MoshPit, Sydney, NSW

Summersalt feat. Angus & Julia Stone, Meg Mac, Didirri, Seaside
Saturday 8th December – Glenelg Beach, SA

Sydney City Trash
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

The Beautiful Girls
Friday 7th December – The Rosemount Hotel, North Perth, WA
Saturday 8th December – Dunsborough Tavern, Dunsborough, WA

The Black Sorrows
Friday 7th December – Yarraville Live, Yarraville, VIC
Sunday 9th December – Manhattan Hotel, Ringwood, VIC
Tuesday 11th December – Centro CBD, Wollongong, NSW
Wednesday 12th December – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Thursday 13th December – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 14th December – Lizotte’s, Newcastle, NSW

The Cat Empire
Friday 14th December – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA

The Dead Maggies
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

The Djangologists
Saturday 8th December – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Sunday 9th December – Goulburn Club, Goulburn, NSW
Wednesday 12th December – St Stephen’s Uniting Church, Sydney, NSW

The Go Set
Friday 7th December – Murphys, Geelong West, VIC
Saturday 8th December – Queenscliff Brewhouse, Queenscliff, VIC

The Little Lord Street Band
Friday 14th December – Indi Bar, Scarborough, WA

The McClymonts
Friday 7th December – York on Lilydale, Mt Evelyn, VIC
Saturday 8th December – West Gippsland Arts Centre, Warragul, VIC

The Sweet Jelly Rolls, The Van Demons
Saturday 8th December – Ramblin’ Rascal Tavern, Sydney, NSW

The Villebillies
Saturday 8th December – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

The Weeping Willows
Saturday 8th December – Caravan Music Club, Bentleigh East, VIC
Sunday 9th December – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 9th December – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Timberwolf
Friday 7th December – Bank Hotel, Sydney, NSW

Whiskey Dram
Friday 14th December – Oscar’s Alehouse, Belgrave, VIC

Witches Leap & Wolf Gordon
Sunday 9th December – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW

Friday Folk Flashback

“Botany Bay” – Matt & Shannon Heaton

Thank Folk It’s Friday – 30th November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Union
UnionDamien Dempsey
iTunes

Johnny Flynn
Live At The RoundhouseJohnny Flynn
iTunes

Buried Country
Buried Country: An Anthology Of Aboriginal Country Music – Various
JB HiFi

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

HOBOFOPO feat. Days N Daze, Sydney City Trash, Handsome Young Strangers, Ess-Em, Paddy McHugh, The Berkeley Hunts, Fox N Firkin, Wheat Paste, Quinton Trembath, Medusas Wake, Semen & Garfuckel, This Is A Robbery, The Dead Maggies, The Stragglers, Jude Joseph, Andy Paine, The Dead Peasants, Jim Mongrel, BrodyGreg, Just Asta, Ragged Hollow, Zac Henderson, Hairyman, The Black Swans of Trespass, Mayers & McNamara, Teresa Dixon, GT Mongrel, Samara Cullen, Samora Squid

HOBOFOPO

Thursday 6th to Sunday 9th December – Hobart, TAS

Gigs Next Week

A Very Friendz Xmas Show feat. Buddy Glass, Darren Cross, Lisa Caruso, Simone East, Jessica Cassar
Sunday 2nd December – Golden Barley Hotel, Sydney, NSW

Áine Tyrrell
Saturday 1st December – The Junk Bar, Brisbane, QLD
Wednesday 5th December – Bar Open, Fitzroy, VIC

Alex The Astronaut
Saturday 1st December – The Rosemount, Perth, WA

Alice Skye
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Andrew Swift
Friday 7th December – Commercial Hotel, South Morang, VIC

Archie Roach
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Ashlea Reale
Friday 30th November – Dôme Waikiki, Waikiki, WA

Ben Leece
Wednesday 5th December – Stag & Hunter, Newcastle, NSW

Benny Allen
Friday 7th December – Leongatha RSL, Leongatha, VIC

Benny Walker
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Billy Bragg
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW
Tuesday 4th December – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Wednesday 5th December – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Thursday 6th December – Theatre Royal, Castlemaine, VIC
Friday 7th to Sunday 9th December – Meredith Music Festival, Meredith, VIC

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 1st December – Sydney Brewery, Sydney, NSW

Bonniesongs
Thursday 6th December – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Cash Savage and The Last Drinks
Friday 30th November – Oxford Arts Factory, Sydney, NSW
Saturday 1st December – Uni Bar, Wollongong, NSW

Castlecomer
Friday 7th December – Yah Yah’s, Melbourne, VIC

Cat Canteri
Friday 30th November – Empire Hotel, Beechworth, VIC
Saturday 1st December – Bridge Road Brewers, Beechworth, VIC
Sunday 2nd December – Star Hotel, Yackandandah, VIC

Catherine Britt
Friday 30th November – Noojee Pub, Noojee, VIC
Saturday 1st December – Live at Bundy Hall, Bundalaguah, VIC

Cecilia Brandolini
Saturday 1st December – The Bird, Perth, WA

Charlie Gradon
Thursday 6th December – Marlborough Hotel, Sydney, NSW

Chloe & Jason Roweth
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Claymore & Eric Bogle
Saturday 1st November – Memo Music Hall, St Kilda, VIC

Dave Wells
Friday 7th December – Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Days N Daze
Thursday 6th December – The Crown & Anchor Hotel, Adelaide, SA
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS
Friday 7th December – The Reverence Hotel, Melbourne, VIC

Dean Lewis
Friday 30th November – The Croxton, Melbourne, VIC
Tuesday 4th December – Astor Theatre, Perth, WA
Thursday 6th December – Astor Theatre, Perth, WA
Friday 7th December – The Gov, Adelaide, SA

Ess-Em
Sunday 2nd December – Schooner or Later Harbour Cruise, Sydney, NSW
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Fairgrounds Festival
Friday 30th November and Saturday 1st December – Berry, NSW

Fanny Lumsden
Thursday 6th December – The Lost Ones, Ballarat, VIC

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 30th November – Maryvale Community Hall, Maryvale, QLD
Saturday 1st December – Cooranga North Memorial Hall, Cooranga, QLD
Sunday 2nd December – Mothar Mountain Hall, Mothar Mountain, QLD
Wednesday 5th December – Koah Hall, Koah, QLD
Thursday 6th December – Forrest Beach Senior Citizens Centre, Forrest Beach, QLD
Friday 7th December – Middlemount Community Hall, Middlemount, QLD

Finders Keepers Markets
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Barangaroo Reserve, Sydney, NSW

Folk Federation of NSW End of Year Folk Bash feat. Corella, llegra Dunning, Josh Maynard, Cam Lawrence, Christina Mimmocchi & Greg White, 40 Degrees South, Black Joak Morris, Taurai & Take Time, Fossickers, MaD aDaM, English Village Carols
Sunday 2nd December – The Gaelic Club, Sydney, NSW

Folk, Rhythm and Life Festival
Friday 30th November to Sunday 2nd December – El Dorado, VIC

FolkSwagon feat. Tate Sheridan, Naked Strangers, Storm & Stone
Wednesday 5th December – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fox N Firkin
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Frank Turner
Saturday 1st December – The Triffid, Brisbane, QLD
Sunday 2nd December – Forum, Melbourne, VIC
Tuesday 4th December – The Basement, Canberra, ACT
Thursday 6th December – The Cambridge Hotel, Newcastle, NSW
Friday 7th December – The Metro, Sydney, NSW

Fremantle Folk Festival
Saturday 1st December – Princess May Park, Fremantle, WA

Freya Josephine Hollick
Friday 30th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC
Sunday 2nd December – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Gary Óg
Friday 30th November – Mick O’Malley’s Irish Pub, Brisbane, QLD
Saturday 1st December – Paddo RSL, Sydney, NSW
Sunday 2nd December – Paddo RSL, Sydney, NSW
Friday 7th December – Max Watts, Melbourne, VIC

Georgia Fields
Saturday 1st December – Finders Keepers Markets, Barangaroo Reserve, Sydney, NSW
Sunday 2nd December – Memo Music Hall, St Kilda, VIC

Gentle Leader w/ Rita B
Sunday 2nd December – Roller Door Projects, Sydney, NSW

Gleny Rae Virus w/ Archer
Friday 30th November – Boo Radley’s Hall, Glenreagh, NSW
Saturday 1st December – CWA Hall, South West Rocks, NSW
Sunday 2nd December – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Thursday 6th December – Polish White Eagle Club, Canberra, ACT
Friday 7th December – Nethercote Hall, Nethercote, NSW

Grigoryan Brothers
Saturday 1st December – Capri Theatre, Adelaide, SA

Handsome Young Strangers
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Harvey Russell & The Widowmakers
Sunday 2nd December – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Hat Fitz and Cara
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Heath Cullen
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Hideaway Extravaganza feat. Medusa’s Wake, Operation Ibis, Jim Mongrel, Drizabone D, Jimmy Lynch
Friday 30th November – Hideaway Bar, Sydney, NSW

HOBOFOPO
Thursday 6th to Sunday 9th December – Hobart, TAS

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 6th December – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Inland Sea of Sound
Friday 30th November and Saturday 1st December – Bathurst, NSW

James Ellis and the Jealous Guys
Sunday 2nd December – Shady Pines Saloon, Sydney, NSW
Thursday 6th December – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Jen Mize
Friday 30th November – RoyalMail, Goodna, QLD

Jim Mongrel
Friday 30th November – Hideaway Bar, Sydney, NSW
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Jodi Phillis
Sunday 2nd December – MONA, Hobart, TAS

Lady Lyon
Saturday 1st December – House Concert, Sydney, NSW

Lior
Friday 30th November – Blue Mountains Theatre and Community Hub, Springwood, NSW
Sunday 2nd December – Lizotte’s, Newcastle, NSW

Liz Martin
Wednesday 5th December – Art After Hours, Art Gallery of New South Wales, Sydney, NSW

Liz Stringer
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC
Thursday 6th December – Dusty Attic Music Lounge, Lismore, NSW

Lucy Wise
Friday 30th November – Maryvale Community Hall, Maryvale, QLD
Saturday 1st December – Cooranga North Memorial Hall, Cooranga, QLD
Sunday 2nd December – Mothar Mountain Hall, Mothar Mountain, QLD
Wednesday 5th December – Koah Hall, Koah, QLD
Thursday 6th December – Forrest Beach Senior Citizens Centre, Forrest Beach, QLD
Friday 7th December – Middlemount Community Hall, Middlemount, QLD

Mal Webb & Kylie Morrigan
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Mandy Connell
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Medusas Wake
Friday 30th November – Hideaway Bar, Sydney, NSW
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Meredith 28
Friday 7th to Sunday 9th December – Meredith, VIC

Mick Thomas and The Roving Commission w/ Ayleen O’Hanlon
Friday 30 November – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Saturday 1st December – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Saturday 1st December – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Sunday 2nd December – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Friday 7th December – The Wheatsheaf, Adelaide, SA

Montgomery Church
Friday 30th November – Desk and Studio, Sydney, NSW
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Neil Murray
Sunday 2nd December – Eureka Centre, Ballarat, VIC

Nick Payne & Dear Orphans, Montgomery Church, Crow Mountain
Friday 30th November – Desk and Studio, Sydney, NSW

Oh Pep!
Friday 30th November – Fairgrounds Festival, Berry, NSW
Saturday 1st December – Corner Hotel, Melbourne, VIC

Old Man Luedecke
Friday 30th November – Maryvale Community Hall, Maryvale, QLD
Saturday 1st December – Cooranga North Memorial Hall, Cooranga, QLD
Sunday 2nd December – Mothar Mountain Hall, Mothar Mountain, QLD
Wednesday 5th December – Koah Hall, Koah, QLD
Thursday 6th December – Forrest Beach Senior Citizens Centre, Forrest Beach, QLD
Friday 7th December – Middlemount Community Hall, Middlemount, QLD

Old Time Music Night feat. Dave Diprose Duo, Savannah Rose, Appalachian Heaven String Band
Friday 7th December – Skylark Room, Melbourne, VIC

Ollie Brown
Sunday 2nd December – The Union, Sydney, NSW

Ollie Thorpe
Friday 30th November – The Lady Hampshire, Sydney, NSW

Paddy McHugh
Friday 30th November – RoyalMail, Goodna, QLD
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Paper Mouse
Sunday 2nd December – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Paul Dempsey
Thursday 6th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC

Petersham Bowling Club Community Christmas Party feat. The Shrugs, Harvey Russell & the Widowmakers, The 902s
Sunday 2nd December – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Quinton Trembath
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Ramblin’ Nights Take Me To Town Christmas Party feat. Ben Leece & Left Of The Dial, Adam Young & The Down Main, Peta Caswell & The Lost Cause
Thursday 6th December – Slyfox, Sydney, NSW

Rosie Burgess Trio
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 1st December – Nightquarter, Gold Coast, QLD

Sea Shanty Session
Wednesday 5th December – The Brothers, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Friday 30th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

ShantyDay
Saturday 1st November – The Rawson, Sydney, NSW

Shaun Kirk
Friday 30th November – Saints and Sailors, Portarlington, VIC
Saturday 1st December – Pistol Pete’s, Geelong, VIC

Smith & Jones
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Stella Donnelly
Friday 30th November – Music on the Hill, Red Hill, VIC
Saturday 1st December – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Sunday 2nd December – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Thursday 6th December – Junky Comics, Brisbane, QLD
Thursday 6th December – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD

Stu Larsen & Natsuki Kurai
Friday 30th November – Mojos, Fremantle, WA
Saturday 1st November – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD

Summersalt feat. Angus & Julia Stone, Meg Mac, Gretta Ray, Seaside
Sunday 2nd December – Rottnest Island, WA

Sweetheart Of The Rodeo 50th Anniversary Concert feat. Jason Walker & The Tender Mercies, Clare O’Meara, Jy-Perry Banks, Katie Brianna, Jenny Shimmin
Saturday 1st December – Slyfox, Sydney, NSW

Sydney Bluegrass & Old-Time Music Get-Together
Saturday 1st December – Annandale Community Centre, Sydney, NSW

Sydney City Trash
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

Take Me To Town Album Launch feat. Halfway, The Heartache State, Hana Brenecki, Dave Favours & The Roadside Ashes
Friday 30th November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD

The Beautiful Girls
Friday 30th November – Dalrymple Hotel, Townsville, QLD
Saturday 1st December – Magnums, Airlie Beach, QLD
Sunday 2nd December – Mt Pleasant Tavern, Mackay, QLD
Thursday 6th December – Ramsgate Hotel, Henley Beach, SA
Friday 7th December – The Rosemount Hotel, North Perth, WA

The Black Sorrows
Thursday 6th December – The Skylark Room, Upwey, VIC
Friday 7th December – Yarraville Live, Yarraville, VIC

The Cat Empire
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

The Dead Maggies
Thursday 6th to Sunday 9th December – HOBOFOPO, Hobart, TAS

The Honey Sliders Sleigh Lefty’s for Charity feat The Honey Sliders, Jackie Marshall, Brad Butcher, Jen Mize, Luke Peacock, Megan Cooper, Cam Milford, Hannah Jane, Hayden Andrews
Saturday 1st December – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD

The McClymonts
Friday 7th December – York on Lilydale, Mt Evelyn, VIC

The Northern Folk
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

The Ramshackle Army
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

The Shack Presents feat. RAPT, The Last Aurochs, Stu Tyrrell
Saturday 1st December – William St Studios, Sydney, NSW

The Tawny Owl Stringband
Friday 30th November – Finders Keepers Markets, Barangaroo Reserve, Sydney, NSW

The Teskey Brothers
Friday 30th November – Factory Theatre, Sydney, NSW
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW
Sunday 2nd December – Halls Gap Hotel, Halls Gap, VIC

The Woohoo Revue
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

The Water Runners and The Villebillies
Saturday 1st December – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

This Way North
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Timberwolf
Wednesday 5th December – Franks Wild Years, Thirroul, NSW
Friday 7th December – Bank Hotel, Sydney, NSW

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 2nd December – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tullara
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Ukulele Death Squad
Saturday 1st December – Great Australian Beer Festival, Albury, NSW
Sunday 2nd December – Theatre Royal, Castlemaine, VIC

Vance Joy
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW

Whiskey Dram
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Wifey
Saturday 1st December – Union Hotel, Sydney, NSW

Winterbourne
Friday 30th November – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Witches Leap
Saturday 1st December – The Old City Bank, Katoomba, NSW

Friday Folk Flashback

“Pretty Boy Floyd” – The Byrds

Thank Folk It’s Friday – 23rd November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Time
TimeM.E. Baird
iTunes

Missy
The Special Ones – Best OfMissy Higgins
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Porchland feat. Angie McMahon, Nice Biscuit, Runebilly Rattle, Kevin Morby, Waxahatchee, Greta Stanley, Delia Obst

Porchland

Saturday 24th November – The Range Hall, The Range, SA

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Áine Tyrrell
Friday 23rd November – Tintenbar Hall, Tintenbar, NSW
Saturday 24th to Sunday 25th November – Fields of Healing Festival, Byron Bay, NSW

Alex The Astronaut
Friday 23rd November – Adelaide Uni Bar, Adelaide, SA
Saturday 24th November – Shakafest, Gold Coast, QLD
Thursday 29th November – The Factory, Sydney, NSW

Alice Skye
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Andrew Swift
Friday 23rd November – Wests New Lambton, Newcastle, NSW
Saturday 24th November – Bar Toto, Ettalong Beach, NSW

Ashlea Reale
Friday 30th November – Dôme Waikiki, Waikiki, WA

Archie Roach
Friday 23rd November – Boomalli Aboriginal Art Gallery, Sydney, NSW
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Friday 23rd November – The Skylark Room, Upwey, VIC
Saturday 24th November – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Ben Ottewell w/ Buddy
Friday 23rd November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Saturday 24th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC
Sunday 25th November – Peppermint Bay Hotel, Hobart, TAS

Benny Allen & The Random Hustler
Saturday 24th November – Ferntree Gully Hotel, Ferntree Gully, VIC

Benny Walker
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Billy Bragg
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW

Bonniesongs w/ Julia Johnson
Thursday 29th November – Django Bar, Sydney, NSW

Busby Marou
Friday 23rd November – Orange Ex-Services Club, Orange, NSW
Saturday 24th November – Armatree Hotel, Armatree, NSW

By The Banks Music Festival
Saturday 24th November – Albury, NSW

Cash Savage and The Last Drinks
Friday 23rd November – Croxton Band Room, Melbourne, VIC
Saturday 24th November – Croxton Band Room, Melbourne, VIC
Thursday 29th November – The Foundry, Brisbane, QLD
Friday 30th November – Oxford Arts Factory, Sydney, NSW

Cat Canteri
Saturday 24th November – The Guildford Family Hotel, Guildford, VIC
Friday 30th November – Empire Hotel, Beechworth, VIC

Catherine Britt
Friday 23rd November – Pretoria Hotel, Mannum, SA
Saturday 24th November – Trinity Sessions, Adelaide, SA
Friday 30th November – Noojee Pub, Noojee, VIC

Cecilia Brandolini
Sunday 25th November – Chicks With Picks, The Townie, Sydney, NSW
Wednesday 28th November – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Charm of Finches
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Chloe & Jason Roweth
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Claymore
Friday 23rd November – Ariette’s Concert Lounge, Melbourne, VIC

Cruisin’ Deuces
Sunday 25th November – Manning Bar, Sydney, NSW

Dave Wells
Friday 23rd November – Willie Smith Brewery, Hobart, TAS
Thursday 29th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Dean Lewis
Friday 30th November – The Croxton, Melbourne, VIC

Donavon Frankenreiter
Friday 23rd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC
Sunday 25th November – Narrabeen RSL, Narrabeen, NSW

Ess-Em
Sunday 25th November – Chicks With Picks, The Townie, Sydney, NSW

Fairgrounds Festival
Friday 30th November and Saturday 1st December – Berry, NSW

Fanny Lumsden
Friday 23rd November – Franks Wild Years, Thirroul, NSW

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD
Saturday 24th November – Corambra Community Hall, Corambra, NSW
Sunday 25th November – Valla Public Hall, Valla, NSW
Wednesday 28th November – Mt Nimmel Hall, Austinville, QLD
Thursday 29th November – Brookstead Hall, Brookstead, QLD
Friday 30th November – Maryvale Community Hall, Maryvale, QLD

Finders Keepers Markets
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Barangaroo Reserve, Sydney, NSW

Folk, Rhythm and Life Festival
Friday 30th November to Sunday 2nd December – El Dorado, VIC

FolkSwagon feat. Cecilia Brandolini, Piccolo Bear, TASHI
Wednesday 28th November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fraser A Gorman
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Freya Josephine Hollick, Sean McMahon
Friday 30th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Get Folked Punk feat. Knifey Spoony, Billy Puntton, Jim Lynch, Lisa De Angelis, Chris Ceeds, Greg Jeffery
Thursday 29th November – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Gleny Rae Virus w/ Archer
Friday 23rd November – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW
Saturday 24th November – Troubadour, Central Coast, NSW
Sunday 25th November – The Junkyard, Maitland, NSW
Friday 30th November – Boo Radley’s Hall, Glenreagh, NSW

Greenville, Luke Sinclair
Friday 23rd November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Great Aunt
Thursday 29th November – Newport Bowls Club, Newport, VIC

Greta Stanley
Saturday 24th November – Porchland, The Range, SA

Grigoryan Brothers
Sunday 25th November – The Ritz Cinema, Sydney, NSW

Hat Fitz and Cara
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Heath Cullen
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Hideaway Extravaganza feat. Medusa’s Wake, Operation Ibis, Jim Mongrel, Drizabone D, Jimmy Lynch
Friday 30th November – Hideaway Bar, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 29th November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Huckleberry Hastings
Thursday 29th November – The Hideaway Bar, Sydney, NSW

Husky
Friday 23rd November – Max Watt’s House of Music, Melbourne, VIC

Imogen Clark w/ The Weeping Willows
Saturday 24th November – House Concert, Carrum Downs, VIC

In-Between Session
Saturday 24th November – The Gaelic Club, Sydney, NSW

Inland Sea of Sound
Friday 30th November and Saturday 1st December – Bathurst, NSW

James Bennett
Friday 23rd November – Avoca Beach Hotel & Resort, Avoca Beach, NSW

James Ellis and the Jealous Guys
Sunday 25th November – Red Lion Brewery, Kilmore, VIC
Thursday 29th November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Jen Mize
Friday 30th November – RoyalMail, Goodna, QLD

Jo Meares
Sunday 25th November – The Standard Hotel, Melbourne, VIC

John Flanagan Trio
Saturday 24th November – By The Banks Music Festival, Albury, NSW

Jordie Lane & Clare Reynolds
Friday 23rd November – Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Saturday 24th November – The Cabaret Club, Ballarat, VIC

Justin Bernasconi
Friday 23rd November – Empire Hotel, Beechworth, VIC
Saturday 24th November – The George Kerferd, Beechworth, VIC

Kallidad
Friday 23rd November – NightQuarter, Gold Coast, QLD
Saturday 24th November – Full Moon Dance, Verrierdale, QLD
Sunday 25th November – Hotel Brunswick, Brunswick Heads, NSW

Kasey Chambers
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Karlfest at the Bunker feat. Kevin Bennett, Luke O’Shea, Den Hanrahan, Brett Hunt
Tuesday 27th November – Coogee Diggers, Coogee, NSW

Kay Proudlove
Friday 23rd November – Galah Bar, Albury, NSW
Saturday 24th November – By The Banks Music Festival, Albury, NSW
Sunday 25th November – Birdhouse Bar, Wagga Wagga, NSW

Lior
Friday 23rd November – Kalamunda Performing Arts Centre, Kalamunda, WA
Sunday 25th November – Denmark Civic Centre, Denmark, WA
Tuesday 27th November – Bunjil Place, Narre Warren, VIC
Thursday 29th November – The Street Theatre, Canberra, ACT
Friday 30th November – Blue Mountains Theatre and Community Hub, Springwood, NSW

Liz Stringer
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Lucy Wise
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD
Saturday 24th November – Corambra Community Hall, Corambra, NSW
Sunday 25th November – Valla Public Hall, Valla, NSW
Wednesday 28th November – Mt Nimmel Hall, Austinville, QLD
Thursday 29th November – Brookstead Hall, Brookstead, QLD
Friday 30th November – Maryvale Community Hall, Maryvale, QLD

Maizy
Saturday 24th November – Anti-Dam Jam, Station Bar, Katoomba, NSW

Mal Webb & Kylie Morrigan
Saturday 24th November – By The Banks, Albury, NSW
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Mandy Connell
Sunday 25th November – The Lomond, Melbourne, VIC
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Mark Lucas and the Dead Setters
Monday 26th November – Red Bar, Sydney, NSW

Merpire
Saturday 24th November – By The Banks Music Festival, Albury, NSW

Mick Thomas and The Roving Commission w/ Ayleen O’Hanlon
Wednesday 28th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Thursday 29th November – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 30 November – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Mike Compton
Friday 23rd November – Yinnar Hotel, Yinnar, VIC
Saturday 24th November – Camperdown Court House, Camperdown, VIC

Miriam Lieberman Trio
Sunday 25th November – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Mojo Juju
Friday 23rd November – Small Ballroom, Newcastle, NSW
Saturday 24th November – Hotel Gearin, Katoomba, NSW
Sunday 25th November – Heritage Hotel, Wollongong, NSW

Montgomery Church
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC
Friday 30th November – Desk and Studio, Sydney, NSW
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Nathan Seeckts
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Nick Payne & Dear Orphans, Montgomery Church, Crow Mountain
Friday 30th November – Desk and Studio, Sydney, NSW

Oh Pep!
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW

Old Man Luedecke
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD
Saturday 24th November – Corambra Community Hall, Corambra, NSW
Sunday 25th November – Valla Public Hall, Valla, NSW
Wednesday 28th November – Mt Nimmel Hall, Austinville, QLD
Thursday 29th November – Brookstead Hall, Brookstead, QLD
Friday 30th November – Maryvale Community Hall, Maryvale, QLD

Ollie Thorpe
Friday 30th November – The Lady Hampshire, Sydney, NSW

Paddy McHugh
Friday 30th November – RoyalMail, Goodna, QLD

Papa Pilko And The Binrats
Friday 23rd November – Mo’s Desert Clubhouse, Burleigh Heads, QLD
Saturday 24th November – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Thursday 29th November – Henrys Rooftop, Hotel Steyne, Manly, NSW

Passenger
Friday 23rd November – Astor Theatre, Perth, WA
Sunday 25th November – 3 Oceans Wine Company, Margaret River, WA

Peppertown Jam feat. Kristy James
Wednesday 28th November – The Stag and Hunter, Mayfield, NSW

Porchland feat. Angie McMahon, Nice Biscuit, Runebilly Rattle, Kevin Morby, Waxahatchee, Greta Stanley, Delia Obst
Saturday 24th November – The Range Hall, The Range, SA

Queenscliff Music Festival
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff, VIC

Rose Zita Falko
Friday 23rd November – The Skylark Room, Upwey, VIC
Saturday 24th November – Major Tom’s, Kyneton, VIC
Sunday 25th November – Union Hotel, Melbourne, VIC

Rosie Burgess Trio
Saturday 24th November – By The Banks, Albury, NSW
Sunday 25th November – House Concert, Melbourne, VIC
Tuesday 27th November – The Drunken Poet, Melbourne, VIC
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Round Mountain Girls
Sunday 25th November – Caloundra RSL, Caloundra, QLD

Sancha and The Blue Gypsies, Irene’s Gypsy Swing Band
Saturday 24th November – The Hydro Majestic, Medlow Bath, NSW

Sarah Blasko
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 28th November – The Brothers, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Sunday 25th November – Golden Barley Hotel, Sydney, NSW
Friday 30th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Shane Nicholson and The General Waste
Saturday 24th November – Lanyon Vikings Club, Canberra, ACT

Shaun Kirk
Thursday 29th November – Gasometer, Melbourne, VIC
Friday 30th November – Saints and Sailors, Portarlington, VIC

Smith & Jones
Friday 23rd November – BMEC, Bathurst, NSW
Sunday 25th November – Union Hotel, Sydney, NSW
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Stella Donnelly
Friday 23rd November – MOJOS, Fremantle, WA
Saturday 24th November – 3 Oceans, Margaret River, WA
Sunday 25th November – HQ, Perth, WA
Thursday 29th November – JIVE, Adelaide, SA
Friday 30th November – Music on the Hill, Red Hill, VIC

Stu Larsen & Natsuki Kurai
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC
Thursday 29th November – The Wheatsheaf, Adelaide, SA
Friday 30th November – Mojos, Fremantle, WA

Take Me To Town Album Launch feat. Halfway, The Heartache State, Hana Brenecki, Dave Favours & The Roadside Ashes
Friday 30th November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD

Teeny Tiny Stevies
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The Beautiful Girls
Thursday 29th November – Tanks Arts Centre, Cairns, QLD
Friday 30th November – Dalrymple Hotel, Townsville, QLD

The Beez
Friday 23rd November – House Concert, Mount Beauty, VIC
Saturday 24th November – House Concert, Melbourne, VIC
Sunday 25th November – House Concert, Clunes, VIC

The Black Sorrows
Friday 23rd November – The Edge Hill Tavern, Cairns, QLD
Saturday 24th November – Rollingstone Rocks, Rollingstone, QLD
Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The Cat Empire
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

The Djangologists
Saturday 24th November – Paddington Markets, Sydney, NSW

The Little Stevies
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The Loaded Dog Folk Club feat. Trippy Hippy Band, Margaret & Bob Fagan
Saturday 24th November – The Loaded Dog Folk Club, Sydney, NSW

The McClymonts
Friday 23rd November – Wee Waa Bowling Club, Wee Waa, NSW
Saturday 24th Novmeber – Lightning Ridge Bowling Club, Lightning Ridge, NSW

The Northern Folk
Saturday 24th November – By The Banks Music Festival, Albury, NSW
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

The Ramshackle Army
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

The Tawny Owl Stringband
Friday 30th November – Finders Keepers Markets, Barangaroo Reserve, Sydney, NSW

The Teskey Brothers
Friday 23rd November – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA
Saturday 24th November – 3 Oceans Winery, Margaret River, WA
Friday 30th November – Factory Theatre, Sydney, NSW
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW

The Woohoo Revue
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Thelma Plumb
Saturday 24th November – Riverstage, Brisbane, QLD

Then Jolene
Saturday 24th November – Hawkesbury Hotel, Windsor, NSW
Sunday 25th November – The Wickham Park Hotel, Islington, NSW

This Way North
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Timberwolf
Friday 23rd November – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 24th November – By The Banks Music Festival, Albury, NSW

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 25th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tullara
Friday 23rd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD
Saturday 24th November – By The Banks Music Festival, Albury, NSW
Friday 30th November and Saturday 1st December – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

Ukulele Death Squad
Sunday 25th November – Willunga Community Hall, Willunga, SA

Vance Joy
Friday 30th November and Saturday 1st December – Fairgrounds Festival, Berry, NSW

Whiskey Dram
Friday 30th November to Sunday 2nd December – Folk Rhythm and Life Festival, El Dorado, VIC

Winterbourne
Friday 30th November – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Xavier Rudd
Friday 23rd November – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA
Saturday 24th November – 3 Oceans Winery, Margaret River, WA

Friday Folk Flashback

“Rolling Home” – Roy Bailey

Thank Folk It’s Friday – 16th November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Mick Thomas
Boxing Day DriveMick Thomas and The Roving Commission
Bandcamp

Delta
DeltaMumford & Sons
iTunes

Stringdusters
Live From TellurideThe Infamous Stringdusters
iTunes

Vance Joy
Live at Red Rocks AmphitheatreVance Joy
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Passenger

Passenger

Saturday 17th November – The Forum, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – The Gov, Adelaide, SA
Friday 23rd November – Astor Hotel, Perth, WA

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 16th November – The Fyrefly, Melbourne, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC
Sunday 18th November – Bundy Hall, Bundalaguah, VIC
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Áine Tyrrell
Saturday 17th Monday 19th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Friday 23rd November – Tintenbar Hall, Tintenbar, NSW

Alex The Astronaut
Thursday 22nd November – The Corner Hotel, Melbourne, VIC
Friday 23rd November – Adelaide Uni Bar, Adelaide, SA

Andrew Swift
Saturday 17th November – King Island Club, King Island, TAS
Friday 23rd November – Wests New Lambton, Newcastle, NSW

Ashlea Reale
Sunday 18th November – Mini Bar, Rockingham, WA

Ben Leece
Saturday 17th November – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Friday 23rd November – The Skylark Room, Upwey, VIC

Ben Ottewell w/ Buddy
Saturday 17th and Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Sunday 18th November – Leadbelly, Sydney, NSW
Tuesday 20th November – Coogee Diggers, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Thursday 22nd November – Sooki Lounge, Melbourne, VIC
Friday 23rd November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Bennett, Bowtell and Urquhart
Saturday 17th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Bluegrass @ Yulli’s feat. The Plough + Flat Rock Boys
Wednesday 21st November – Yulli’s, Sydney, NSW

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 17th November – Downtown Bar, Sydney, NSW
Sunday 18th November – Country Roots & Blues Festival, Cooma, NSW

Caitlin Harnett
Saturday 17th November – Vic on the Park Hotel, Sydney, NSW

Cash Savage and The Last Drinks
Friday 23rd November – Croxton Band Room, Melbourne, VIC

Cat & Clint
Friday 16th to Sunday 18th November – Wirrina Bluegrass & Acoustic Roots, Wirrina Cove, SA

Catherine Britt
Friday 16th November – Commercial Club, Albury, NSW
Saturday 17th November – Club Mulwala, Mulwala, NSW
Thursday 22nd November – Coomealla Club, Dareton, VIC
Friday 23rd November – Pretoria Hotel, Mannum, SA

Charlie Gradon w/ Brendon Moon
Friday 16th November – Bank Hotel, Sydney, NSW

Charm of Finches
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Claymore
Friday 23rd November – Ariette’s Concert Lounge, Melbourne, VIC

Connell, Friday, Thursby
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC

Country Roots & Blues Festival
Sunday 18th November – Centennial Park, Cooma, NSW

Dana Hassall, Bek Jensen & Luke O’Shea
Sunday 18th November – Wenty Leagues, Wentworthville, NSW

Dave Wells
Friday 16th November – The Aztec, Forster, NSW
Saturday 17th November – Flow Bar, Old Bar, NSW
Thursday 22nd November – The Republic, Hobart, TAS
Friday 23rd November – Willie Smith Brewery, Hobart, TAS

Deni Uke Muster
Friday 16th to Sunday 18th November – Deniliquin, NSW

Diana Anaid
Friday 16th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Donavon Frankenreiter
Tuesday 20th November – Selina’s, Coogee Bay Hotel, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – The Northern, Byron Bay, NSW
Thursday 22nd November – Miami Shark Bar, Miami, QLD
Friday 23rd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Fairlight Folk feat. The Three Jimmies, The Willing Ponies, Crow Mountain
Saturday 17th November – Fairlight Folk, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Sunday 18th November – House Concert, Thurgoona, NSW
Thursday 22nd November – The Newsagency, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Franks Wild Years, Thirroul, NSW

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Wednesday 21st November – Kerry Memorial Hall, Kerry, QLD
Thursday 22nd November – Westbrook Hall, Westbrook, QLD
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD

Figgy Folk Session
Monday 19th November – Figtree Hotel, Figtree, NSW

Floyd Thursby
Friday 16th November – La Niche, Melbourne, VIC
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC

FolkSwagon feat. Hollie Matthew, Lola Sola, Darby
Wednesday 21st November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

For Folk Sake feat. Echo Deer, John Maddox, Frankie & Charles
Saturday 17th November – Rooftop Garden @ 107 Projects, Sydney, NSW

Fraser A Gorman
Saturday 17th November – Vic on the Park Hotel, Sydney, NSW
Sunday 18th November – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Georgia Mulligan
Friday 16th November – Midnight Sun, Sydney, NSW
Sunday 18th November – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW

Girl Friday
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC
Thursday 22nd November – The Homestead, Hobart, TAS

Gleny Rae Virus w/ Archer
Thursday 22nd November – North Arm Cove Community Hall, North Arm Cove, NSW
Friday 23rd November – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW

Great Aunt
Saturday 17th November – Reverence Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 22nd November – Charles Weston Hotel, Melbourne, VIC

Greenville, Luke Sinclair
Friday 23rd November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Handsome Young Strangers
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Healesville Music Festival
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville, VIC

Hello Tut Tut
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

High Tea feat. Joe Mungovan
Thursday 22nd November – House Concert, Sydney, NSW

Hollie Matthew
Friday 16th November – The Rio, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 22nd November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Husky
Friday 23rd November – Max Watt’s House of Music, Melbourne, VIC

Imogen Clark
Saturday 17th November – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Sunday 18th November – The Cambus Wallace, Gold Coast, QLD

James Bennett
Saturday 17th November – Hall, Kundabung, NSW
Friday 23rd November – Avoca Beach Hotel & Resort, Avoca Beach, NSW

James Ellis & The Jealous Guys
Friday 16th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Music From the Wetlands, Alphington, VIC
Thursday 22nd November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Jo Meares
Saturday 17th November – Leadbelly, Sydney, NSW

Jodi Phillis
Friday 16th November – Kastoria Music Club, Melbourne, VIC
Saturday 17th November – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Jorden Ireland
Sunday 18th November – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW

Jordie Lane & Clare Reynolds
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Wednesday 21st November – Marrickville Bowlo, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Justin Bernasconi
Saturday 17th November – The Guildford Family Hotel, Guildford, VIC
Saturday 18th November – The Guildford Family Hotel, Guildford, VIC
Friday 23rd November – Empire Hotel, Beechworth, VIC

Kallidad
Thursday 22nd November – Panthers, Port Macquarie, NSW
Friday 23rd November – NightQuarter, Gold Coast, QLD

Kasey Chambers
Saturday 17th November – Mundaring Weir Hotel, Mundaring, WA
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Kristen Lee Morris
Friday 16th November – The Labour In Vain, Melbourne, VIC
Saturday 17th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Lady Lyon
Sunday 18th November – Botany View Hotel, Sydney, NSW

Lior
Friday 16th November – The J Noosa, Noosa Heads, QLD
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Thursday 22nd November – Mandurah Performing Arts Centre, Mandurah, WA
Friday 23rd November – Kalamunda Performing Arts Centre, Kalamunda, WA

Little Georgia
Friday 16th November – Mo’s Desert Club House, Gold Coast, QLD
Saturday 17th November – The Triffid Beer Garden – Brisbane, QLD

Liz Martin
Thursday 18th November – Hollywood Hotel, Sydney, NSW

Lolo Lovina
Friday 16th November – Django Bar, Sydney, NSW

Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Wednesday 21st November – Kerry Memorial Hall, Kerry, QLD
Thursday 22nd November – Westbrook Hall, Westbrook, QLD
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD

Mal Webb and Kylie Morrigan
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Mandy Connell
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Daylesford Cider Company, Musk, VIC

Matt Ward & The Heggarties
Saturday 17th November – Stein’s Taphouse, Nuriootpa, SA

Martin Pearson
Saturday 17th November – Bush Music Club, Sydney, NSW

Medusa’s Wake
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Marrickville, NSW

Michael Waugh
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Mick Thomas and The Roving Commission w/ Ayleen O’Hanlon
Wednesday 21st November – The Publican, Mornington, VIC

Mike Compton
Friday 16th November – Mundaring Folk Club, Mundaring, WA
Saturday 17th November – Kidogo Art House, Fremantle, WA
Sunday 18th November – Rodney’s Bait and Tackle, Mpsman Park, WA
Friday 23rd November – Yinnar Hotel, Yinnar, VIC

Mojo Juju
Friday 16th November – Jack Rabbit Slims, Perth, WA
Saturday 17th November – Mojo’s, Fremantle, WA
Thursday 22nd November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Small Ballroom, Newcastle, NSW

Monique Clare
Sunday 18th November – The Brunswick Green, Melbourne, VIC

Montgomery Church
Saturday 17th November – Parkes Showground, Parkes, NSW
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Mullum Music Festival
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullumbimby, NSW

Nathan Seeckts
Saturday 17th November – Reverence Hotel, Melbourne, VIC
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Neil Murray
Sunday 18th November – The Willoughby Hotel, Sydney, NSW
Thursday 22nd November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Oh Pep!
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Old Man Luedecke
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Wednesday 21st November – Kerry Memorial Hall, Kerry, QLD
Thursday 22nd November – Westbrook Hall, Westbrook, QLD
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD

Out of Abingdon
Saturday 17th November – Open Studio, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Blue Tongue Berries, Seymour, VIC

Owen Campbell
Saturday 17th November – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Paddy McHugh
Saturday 17th November – Greaser, Brisbane, QLD
Sunday 18th November – The Triffid, Brisbane, QLD

Papa Pilko And The Binrats
Friday 23rd November – Mo’s Desert Clubhouse, Burleigh Heads, QLD

Paper Mouse
Friday 16th November – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Passenger
Saturday 17th November – The Forum, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – The Gov, Adelaide, SA
Friday 23rd November – Astor Hotel, Perth, WA

Pierce Brothers
Friday 16th November – Oxford Arts Factory, Sydney, NSW
Saturday 17th November – The Zoo, Brisbane, QLD

Queenscliff Music Festival
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff, VIC

Rich Davies and the Low Road
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Ro
Sunday 18th November – Civic Sounds Laneway Party, Cherry Bar, Melbourne, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 17th November – Rowan Robinson Park, Kingscliff, NSW
Saturday 17th November – Miami Marketta, Miami, QLD

Saint Sister
Saturday 17th and Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW

Sarah Blasko
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 21st November – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 16th November – The Record Crate, Sydney, NSW
Saturday 17th November – Rad, Wollongong, NSW
Sunday 18th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Smith & Jones
Friday 23rd November – BMEC, Bathurst, NSW

Stella Donnelly
Friday 23rd November – MOJOS, Fremantle, WA

Stu Larsen & Natsuki Kurai
Thursday 22nd November – Leadbelly, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Wesley Anne, Northcote, VIC
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Teeny Tiny Stevies
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The Beez
Friday 16th November – House Concert, Springwood, NSW
Saturday 17th November – House Concert, Wollongong, NSW

The Black Sorrows
Saturday 17th November – National Arboretum, Canberra, ACT
Friday 23rd November – The Edge Hill Tavern, Cairns, QLD

The Djangologists
Saturday 17th November – The Gasoline Pony, Sydney, NSW
Thursday 22nd November – Johnston Street Jazz, Sydney, NSW

The Go Set
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Saturday 17th November – The Brightside, Brisbane, QLD
Sunday 18th November – Cardigan Bar, Sandgate, QLD

The Heggarties
Friday 16th November – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA
Saturday 17th November – Stein’s Taphouse, Nuriootpa, SA

The Little Stevies
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The McClymonts
Friday 23rd November – Wee Waa Bowling Club, Wee Waa, NSW

The Northern Folk
Sunday 18th November – The Northcote Social Club, Melbourne, VIC

The Teskey Brothers
Friday 23rd November – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA

The Thin White Ukes
Friday 16th November – The Vine Hotel, Wangaratta, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Deni Uke Muster, Deniliquin, NSW

This Way North
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 18th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Vena Klymo & James Bennett
Saturday 17th November – Hall, Kundabung, NSW

Whoa Mule & Witches Leap
Sunday 18th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Wirrina Bluegrass & Acoustic Roots
Friday 16th to Sunday 18th November – Wirrina Cove Holiday Park, Wirrina Cove, SA

Xavier Rudd
Friday 23rd November – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA

Friday Folk Flashback

“High On A Hill” – The Company

Thank Folk It’s Friday – 9th November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Ben Wright Smith
PsychotropicalBen Wright Smith
iTunes

Modern Man
Modern ManBenjamin Folke Thomas
Bandcamp

Black Velvet
Black VelvetCharles Bradley
iTunes

Fleet Foxes
First Collection 2006 – 2009Fleet Foxes
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Mullum Music Festival

Mullum

Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullumbimby, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 16th November – The Fyrefly, Melbourne, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Airlie Beach Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Andrew Swift
Friday 9th November – Tamworth, New South Wales, Tamworth, NSW
Saturday 10th November – Shoal Bay Country Club, Shoal Bay, NSW

Appalachian Heaven Stringband
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

Archer
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Ash Grunwald
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD
Saturday 10th November – The Jack, Cairns, QLD

Ashbury Medicine Show
Saturday 10th November – Royal Oak Hotel, Melbourne, VIC

Australian Beef Week Show and Handsome Young Strangers
Friday 9th November – The Townie, Sydney, NSW

Australian Music Week
Wednesday 7th to Friday 9th November – Cronulla Beach, Sydney, NSW

Ayleen O w/ Felicity Cripps Band
Friday 9th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

BATTS
Saturday 10th November – OAF Gallery, Sydney, NSW

Beechworth Celtic Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Beechworth, VIC

Ben Leece
Saturday 10th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Saturday 10th November – The Bearded Lady, Brisbane, QLD
Sunday 11th November – Can You Keep A Secret?, Brisbane, QLD

Ben Ottewell w/ Buddy
Thursday 15th November – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD

Ben Panucci w/ Moody Beach
Friday 9th November – Midnight Sun, Sydney, NSW
Thursday 13th November – Cobra Club, Sydney, NSW

Bendigo Blues N Roots Festival
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo, VIC

Blues at Bridgetown
Friday 9th to Sunday 11th November – Bridgetown, WA

Cat and Clint
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Cat Canteri
Friday 9th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Catherine Britt
Friday 16th November – Commercial Club, Albury, NSW

Charlie Gradon
Friday 16th November – Bank Hotel, Sydney, NSW

Claymore w/ Damien Leith, Eric Bogle
Friday 9th November – Beechworth Gaol, Beechworth, VIC

Damien Dempsey
Friday 9th November – Prince Bandroom, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Badlands Bar, Perth, WA

Dave Dobbyn
Friday 9th November – Hamilton Hotel, Brisbane, QLD
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD
Saturday 10th November – RSL Club Southport, Southport, QLD,

Dave Wells
Sunday 11th November – Aunty Jacks, Katoomba, NSW
Friday 16th November – The Aztec, Forster, NSW

Deni Uke Muster
Friday 16th to Sunday 18th November – Deniliquin, NSW

Diana Anaid
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD
Thursday 15th November – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Friday 16th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Didirri
Friday 9th November – Rosemount, Perth, WA
Saturday 10th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 15th November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Do It In a Dress Songwriter Fundraiser feat. Cj Shaw, JAYNE, Endrey
Sunday 11th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Eliza Hull w/ Julia Johnson
Saturday 10th November – Boney, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Eric Bogle
Friday 9th November – Beechworth Gaol, Beechworth, VIC
Sunday 11th November – The National Theatre, Braidwood, NSW

Fanny Lumsden
Saturday 10th November – House Concert, Conder, ACT
Sunday 11th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

FolkSwagon feat. Merpire, Feelds, Bek Sarkoezy
Wednesday 14th November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fred Smith
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia Fields
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia Mulligan
Saturday 10th November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Sunday 11th November – Newtown Festival, Camperdown Memorial Rest Park, Sydney, NSW
Friday 16th November – Midnight Sun, Sydney, NSW

Great Aunt
Saturday 10th November – The Workers Club Geelong, Geelong, VIC
Sunday 11th November – The Public Brewery, Melbourne, VIC

Grigoryan Brothers
Friday 9th November – The Arts Centre, Cootamundra, NSW
Saturday 10th November – Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW

Handsome Young Strangers
Friday 9th November – The Townie, Sydney, NSW
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Healesville Music Festival
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville, VIC

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 15th November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hoot and Holler
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

In The Round Sessions feat. Melanie Dyer, Brendan Maclean, Chris Rose, Sarah Belkner
Tuesday 13th November – Leadbelly, Sydney, NSW

James Bennett
Friday 9th November – Howlin’ Wolf Bar, Wollongong, NSW

James Ellis & The Jealous Guys
Thursday 15th November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC
Friday 16th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

James Kenyon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Jenny Mitchell
Friday 9th November – The Acoustic Picnic, Brookvale, NSW

Jodi Phillis
Friday 9th November – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Saturday 10th November – The Gasoline Pony, Sydney, NSW
Thursday 15th November – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA
Friday 16th November – Kastoria Music Club, Melbourne, VIC

John Flanagan Trio
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Jordie Lane & Clare Reynolds
Wednesday 14th November -Junk Bar, Brisbane, QLD
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW

Kallidad
Friday 9th November – The Penny Black, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – Aireys Pub, Aireys Inlet, VIC
Sunday 11th November – Wandi Pub, Wandiligong, VIC

Kasey Chambers
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD

King Arthur
Sunday 11th November – The Gem Bar, Melbourne, VIC
Thursday 15th November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Kristen Lee Morris
Sunday 11th November – Hardy’s Bay Club, Hardy’s Bay, NSW
Thursday 15th November – The Retreat, Melbourne, VIC

Kyle Lionhart
Friday 9th November – Torquay Hotel, Torquay, VIC
Saturday 10th November – Geddes Lane Ballroom, Melbourne, VIC

Lily and King
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lior
Saturday 10th November – Portland Arts Centre, Portland, VIC
Sunday 11th November – Lighthouse Theatre, Warrnambool, VIC
Friday 16th November – The J Noosa, Noosa Heads, QLD

Little Georgia
Friday 16th November – Mo’s Desert Club House, Gold Coast, QLD

Liz Frencham
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lolo Lovina
Friday 9th November – Code One, Cronulla, NSW
Friday 16th November – Django Bar, Sydney, NSW

Lost Ragas
Friday 9th November – The Union, Sydney, NSW
Saturday 10th November – The Bunker, Coogee, NSW
Sunday 11th November – Grand Junction – The Junkyard, Maitland, NSW

Low Down Riders
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

Lúnasa
Saturday 10th and Sunday 11th November – Sydney Irish Festival, Sydney, NSW

Majors Creek Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek, NSW

Mama Kin Spender
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA
Sunday 11th November – Port Beach Garden Bar, Fremantle, WA

Mandy Connell
Friday 9th November – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC
Saturday 10th November – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – The Taproom, Castlemaine, VIC

Medusa’s Wake
Saturday 10th November – Penrith Gaels Cultural and Sporting Association, Kingswood, NSW
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Marrickville, NSW

Merpire
Friday 9th November – Rosemount Hotel, Perth, WA
Saturday 10th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Wednesday 14th November – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW
Thursday 15th November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Mic Conway & Robbie Long
Friday 9th November – The Royal Exchange, Newcastle, NSW
Saturday 10th November – Wauchope Community Arts Council, Wauchope, NSW
Sunday 11th November – Upper Lansdowne Hall, Upper Lansdowne, NSW

Mike Compton
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC
Tuesday 13th November – Albany Performing Arts Centre, Albany, WA
Wednesday 14th November – Manjimup Hotel, Manjimup, WA
Friday 16th November – Mundaring Folk Club, Mundaring, WA

Mojo Juju
Friday 9th November – Howler, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Sunday 11th November – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Thursday 15th November – Jive, Adelaide, SA
Friday 16th November – Jack Rabbit Slims, Perth, WA

Montgomery Church
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Mountaingrass
Friday 9th to Sunday 11th November – Beechworth, VIC

Mullum Music Festival
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullumbimby, NSW

Newtown Festival
Sunday 11th November – Camperdown Memorial Rest Park, Sydney, NSW

Old Man Luedecke
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

Out of Abingdon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Paddy McHugh
Friday 9th November – Prince Bandroom, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – SONAR Room, Fremantle, WA
Sunday 11th November – Badlands Bar, Perth, WA

Papa Pilko And The Binrats w/ Rosa Maria
Friday 9th November – The B.East, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Paper Mouse
Friday 16th November – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Passenger
Thursday 15th November – The Tivoli, Brisbane, QLD

Pete Murray
Sunday 11th November – Freedom Sounds, Brisbane, QLD

Pierce Brothers
Friday 9th November – The Forum, Melbourne, VIC
Friday 16th November – Oxford Arts Factory, Sydney, NSW

Queen Porter Stomp
Sunday 11th November – Lord Wolseley Hotel, Sydney, NSW

Ralway Bell
Saturday 10th November – SONAR Room, Fremantle, WA

Richard Lawson, Honey
Saturday 10th November – Sugar Sounds, Bega, NSW

Round Mountain Girls
Saturday 10th November – Sawtell Street Party, Sawtell, NSW
Sunday 11th November – Hotel Brunswick, Brunswick Heads, NSW

Ruby Gilbert
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Saint Sister
Saturday 10th November – Sydney Irish Festival, Sydney, NSW
Sunday 11th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Tuesday 13th November – The Lansdowne, Sydney, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 14th November – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 9th and Saturday 10th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA
Sunday 11th November – Four5Nine, Perth, WA
Thursday 15th November – 5 Sawyers, Newcastle, NSW
Friday 16th November – The Record Crate, Sydney, NSW

Sparrow-Folk
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Strings On King Bluegrass Night feat. Whoa Mule
Tuesday 13th November – MoshPit, Sydney, NSW

Take Me To Town Album Launch feat. Eaten By Dogs, Chris Pickering Experiment, Lachlan Bryan & The Wildes, The Weeping Willows, Skyscraper Stan, Adam Young & The Down Main, Dave Favours & The Roadside Ashes, Bill Jackson, Katie Brianna, Ben Leece, Mitch Power
Saturday 10th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

The Audreys
Saturday 10th November – Bamarang Bush Retreat, Nowra, NSW

The Bean Project
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Beez
Friday 9th November – House Concert, Cottles Bridge, VIC
Saturday 10th November – Ripples on the Res, Maryborough, VIC
Sunday 11th November – Quigley & Clark, Clunes, VIC
Thursday 15th November – Hollywood Hotel, Sydney, NSW
Friday 16th November – House Concert, Springwood, NSW

The Black Sorrows
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA
Sunday 11th November – Ascot Racecourse, Ascot, WA

The Bottlers w/ Medusa’s Wake, Master Tiger
Saturday 10th November – Penrith Gaels Cultural and Sporting Association, Kingswood, NSW

The Demon Drink
Wednesday 14th November – Brooklyn Standard, Brisbane, QLD

The FruiTTrees
Sunday 11th November – Royal Motor Yacht Club, Toronto, NSW

The Go Set
Saturday 10th November – Rock Bus, Murphy’s, Geelong, VIC
Saturday 10th November – Bendigo Hotel, Collingwood, VIC
Thursday 15th November – Transit Bar, Canberra, ACT
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

The Legacy of Jesse Younan, 10 Year Anniversary Show feat. Khristian Mizzi, Mandy Connell, Bec Sykes, Carolyn Oates, Emad Younan, Jane Cameron, Luke Dylan Greenhatch, Penny Larkins, Dave Stergo, BOADZ
Saturday 10th November – Wesley Anne, Melbourne, VIC

The McClymonts
Friday 9th November – Old Mill Hotel, Hahndorf, SA

The Northern Folk
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Royal High Jinx
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The String Contingent
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

The Swamp Stompers
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

The Thin White Ukes
Friday 16th November – The Vine Hotel, Wangaratta, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Deni Uke Muster, Deniliquin, NSW

The Willing Ponies
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

This Way North
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW
Wednesday 14th November – The Wickham Park Hotel, Islington, NSW
Thursday 15th November – Digger’s Tavern, Bellingen, NSW
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

Tiny Ruins
Wednesday 14th November – Leadbelly, Sydney, NSW
Thursday 15th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 11th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tracy McNeil & The Good Life
Friday 9th November – Grand Junction, Maitland, NSW
Sunday 11th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Whoa Mule
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW
Tuesday 13th November – Strings on King, Moshpit, Sydney, NSW

Friday Folk Flashback

“Time Will Tell” – Gregory Alan Isakov

Thank Folk It’s Friday – 2nd November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

More or Less
More or LessDan Mangan
iTunes

Rainbow Valley
Rainbow ValleyMatt Corby
iTunes

Unfinished Violin
The Unfinished ViolinSam Sweeney
iTunes

Tenacious D
Post-ApocalyptoTenacious D
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Take Me To Town Australian Music Week Showcase feat. Dan Parsons, Peta Caswell, Ben Leece, James Thomson, Tracy McNeil & The Good Life

AMW

Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Saturday 3rd November – Moruya Waterfront Hotel Motel, Moruya, NSW

Airlie Beach Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

All Our Exes Live in Texas
Friday 2nd November – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC

Andrew Swift
Saturday 3rd and Sunday 4th November – Ballina Country Music Festival, Ballina NSW
Friday 9th November – Mingara Recreation Club, Central Coast, NSW

Appalachian Heaven Stringband
Thursday 8th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

Archer
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Ash Grunwald
Monday 5th November – Westernport Hotel, San Remo, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Ashlea Reale
Friday 2nd November – Top Of The Terrace, Mandurah, WA
Sunday 4th November – Caraholly Orchard, Dwellingup, WA

Australian Beef Week Show and Handsome Young Strangers
Friday 9th November – The Townie, Sydney, NSW

Australian Music Week
Wednesday 7th to Friday 9th November – Cronulla Beach, Sydney, NSW

Ayleen O w/ Felicity Cripps Band
Friday 9th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Ballina Country Music Festival
Friday 2nd and Saturday 3rd November – Ballina, NSW

BATTS
Saturday 3rd November – Bloodhound Bar, Brisbane, QLD
Monday 5th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Ben Leece
Friday 2nd November – The Muswellbrook Hotel, Muswellbrook, NSW
Saturday 3rd November – The Terminus Hotel, Quirindi, NSW
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Bendigo Blues N Roots Festival
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo, VIC

Bill Chambers
Saturday 3rd November – The Skylark Room, Upwey, VIC

Blue Ridge Broadcasters w/ Hoot and Holler, Appalachian Heaven Stringband
Thursday 8th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Blues at Bridgetown
Friday 9th to Sunday 11th November – Bridgetown, WA

Bob Evans
Saturday 3rd November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Cat and Clint
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Cat Canteri
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Saturday 4th November – Reservoir Stomp Festival, Preston Reservoir Bowls Club, Melbourne, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Catherine Britt
Friday 2nd November – Ettalong Diggers, Ettalong Beach, NSW
Saturday 3rd November – Harmonie-German Club, Canberra, ACT

Charlie Gradon
Saturday 3rd November – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Claymore
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Friday 9th November – Beechworth Gaol, Beechworth, VIC

Damien Dempsey
Friday 9th November – Prince Bandroom, Melbourne, VIC

Dan Howls
Saturday 3rd November – WAMFest, Mustang Bar, Northbridge, WA

Dan Parsons
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 8th November – T•Guitars, Bowral, NSW

Dashville Does AMW feat. James Thomson, Tori Forsyth, Magpie Diaries, Nicholas Connors, Dave Wells, Baghead, Demi Mitchell, Bodie
Thursday 8th November – Croydon Lane Wine and Tapas Bar, Cronulla, NSW

Dave Dobbyn
Friday 2nd November – Evelyn Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 3rd November – The Rosemont Hotel, Perth, WA
Sunday 4th November – Mojo’s, Fremantle, WA
Thursday 8th November – Villa Noosa, Sunshine Coast, QLD
Friday 9th November – Hamilton Hotel, Brisbane, QLD
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Diana Anaid
Friday 2nd November – Nimbin Bush Theatre, Nimbin, NSW
Saturday 3rd November – No. 5 Church St, Bellingen, NSW
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD

Didirri
Friday 2nd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD
Thursday 8th November – Mojo’s, Fremantle, WA
Friday 9th November – Rosemount, Perth, WA

Eliza Hull w/ Julia Johnson
Thursday 8th November – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Friday 2nd November – House Concert, Swan Hill, VIC
Saturday 3rd November – House Concerrt, Mulwala, NSW

FBi Turns 15 – A Festival, Fundraiser & Birthday Bash
Saturday 3rd November – Manning Bar, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Lazy Colts, A Star Pilot From Saturn, Emily Rigz
Wednesday 7th November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fred Smith
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia Fields
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia State Line
Friday 2nd November – Golden Vine, Bendigo, VIC

Giffen w/ Nic Cassey
Thursday 8th November – Django at Camelot, Sydney, NSW

Gretta Ziller
Friday 2nd and Saturday 3rd November – Ballina Country Music Festival, Ballina, NSW

Grigoryan Brothers
Saturday 3rd November – Wollongong Town Hall, Wollongong, NSW

Happy Wanderer Festival
Friday 2nd to Sunday 4th November – Benalla, VIC

Honey
Sunday 4th November – Tilba Valley Winery & Ale House, Tilba, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 8th November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hoot and Holler
Friday 2nd November – George Kerford Hotel, Beechworth, VIC
Saturday 3rd November – Quarterdeck Restaurant, Narooma, NSW
Sunday 4th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Monday 5th November – Square Dance, Lockwood South, VIC
Wednesday 7th November – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Thursday 8th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Huckleberry Hastings
Wednesday 7th November – Parliament on King, Sydney, NSW

Imogen Clark
Friday 2nd November – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Saturday 3rd November – Major Tom’s, Kyneton, VIC
Sunday 4th November – Pistol Pete’s Food n Blues, Geelong, VIC

Inland Sea of Sound
Saturday 3rd and Sunday 4th November – Mount Panorama, Bathurst, NSW

James Bennett
Friday 9th November – Howlin’ Wolf Bar, Wollongong, NSW

James Kenyon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

James Thomson
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 8th November – Croydon Lane Wine and Tapas Bar, Cronulla, NSW

Jeff Lang
Sunday 4th November – Wangaratta Festival of Jazz, Wangaratta, VIC

Jenny Mitchell
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Wednesday 7th November – Ararat Live, Ararat, VIC
Thursday 8th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 9th November – The Acoustic Picnic, Brookvale, NSW

John Flanagan Trio
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Kallidad
Wednesday 7th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 9th November – The Penny Black, Melbourne, VIC

Kasey Chambers
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Kav Temperley
Friday 2nd November – River Hotel, Margaret River, WA
Saturday 3rd November – Prince of Wales, Bunbury, WA

Kyle Lionhart
Friday 2nd November – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Saturday 3rd November – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Sunday 4th November – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Thursday 8th November – Geddes Lane Ballroom, Melbourne, VIC
Friday 9th November – Torquay Hotel, Torquay, VIC

Lachlan Bryan & The Wildes w/ Matt Ward
Thursday 4th November – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Lily and King
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lior
Saturday 3rd November – The Cube, Wodonga, VIC
Wednesday 7th November – Art Gallery of Ballarat, Ballarat, VIC
Thursday 8th November – Mildura Arts Centre, Mildura, VIC

Liz Frencham
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lost Ragas
Friday 9th November – The Union, Sydney, NSW

Low Down Riders
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Luke Robinson
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Majors Creek Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek, NSW

Maldon Folk Festival
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon, VIC

Mama Kin Spender
Friday 2nd November – Music on the Hill, Red Hill, VIC
Saturday 3rd November – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC
Sunday 4th November – Theatre Royal Castlemaine, Castlemaine, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

Mandy Connell
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Friday 9th November – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC

Martin Pearson
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Matt Joe Gow
Sunday 4th November – Public House, Albury, NSW

Melody Pool
Friday 2nd November – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Sunday 4th November – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Mike Compton
Friday 2nd November – Numerella Hall, Cooma, NSW
Saturday 3rd November – Thirroul Railway Institute Hall, Thirroul NSW
Sunday 4th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

Mojo Juju
Friday 2nd November – Nightquarter, Gold Coast, QLD
Saturday 3rd November – Imperial Hotel, Eumundi, QLD
Sunday 4th November – Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, NSW
Thursday 8th November – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Friday 9th November – Howler, Melbourne, VIC

Montgomery Church
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Mountaingrass
Friday 9th to Sunday 11th November – Beechworth, VIC

Mustered Courage
Wednesday 7th November – Creatures Next Door, Fremantle, WA
Thursday 8th November – Settler’s Tavern, Margaret River, WA

Out of Abingdon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Owen Campbell
Friday 2nd November – Harmonie German Club, Canberra, ACT

Papa Pilko And The Binrats w/ Rosa Maria
Friday 9th November – The B.East, Melbourne, VIC

Paper Mouse
Sunday 4th November – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Peta Caswell
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Pierce Brothers
Friday 9th November – The Forum, Melbourne, VIC

Porch Light Sessions feat. Jenny Mitchell, Aislinn Young, Dom Youdan
Thursday 8th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Reischman & West
Friday 4th November – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Reservoir Stomp 2018
Sunday 4th November – Preston Reservoir Bowls Club, Melbourne, VIC

Rich Davies & The Low Road
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 3rd November – Murwillumbah Show, Murwillumbah, NSW
Sunday 4th November – Shaws Bay Hotel @ Ballina Country Music Festival, Ballina, NSW

Ruby Gilbert
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Sahara Beck
Friday 2nd November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Saturday 3rd November – Grace Darling Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 8th November – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD

Sal Kimber
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Saoirse
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 7th November – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 2nd November – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Saturday 3rd November – Sounds at Snakey, Macksville, NSW
Friday 9th and Saturday 10th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

Sparrow-Folk
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

St Joan
Friday 2nd November – Slyfox, Sydney, NSW
Thursday 8th November – Brass Monkey, Cronulla, NSW

Sydney Bluegrass & Old-Time Music Get-Together
Saturday 3rd November – Annandale Community Centre, Sydney, NSW

Take Me To Town Australian Music Week Showcase feat. Dan Parsons, Peta Caswell, Ben Leece, James Thomson, Tracy McNeil & The Good Life
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Terra Lightfoot
Saturday 3rd and Sunday 4th November – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

The Backsliders
Friday 2nd to Sunday 4th November – Wangaratta Jazz and Blues Festival, Wangaratta, VIC

The Beamish Boys
Saturday 3rd November – The Shack, Sydney, NSW

The Bean Project
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Beez
Friday 2nd November – The Cobargo Creators Centre, Quaama, NSW
Saturday 3rd November – House Concert, Wyndham, NSW
Sunday 4th November – Tomerong Hall, Tomerong, NSW
Tuesday 6th November – House Concert, Myrniong, VIC
Friday 9th November – House Concert, Cottles Bridge, VIC

The Black Sorrows
Saturday 3rd November – Mulwala Water Ski Club, Mulwala, NSW
Sunday 4th November – SS&A Club, Albury, NSW

The Bottlers
Friday 2nd November – Cooradigbee Homestead, Wee Jasper, NSW

The FruiTTrees
Saturday 3rd November – Tastes at the Bay, Port Stephens, NSW

The Little Lord Street Band
Friday 2nd November – Flow Bar, Old Bar, NSW
Saturday 3rd November – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Wednesday 7th November – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 8th November – Pistol Pete’s Food n Blues, Geelong, VIC

The Long Johns
Sunday 4th November – Kingscliff Beach Hotel, NSW

The McClymonts
Friday 2nd November – Alexandra Hills Hotel, Alexandra Hills, QLD
Saturday 3rd November – Aussie World – The Shed, Sunshine Coast, QLD
Friday 9th November – Old Mill Hotel, Hahndorf, SA

The Northern Folk
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Royal High Jinx
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Shack feat. The Beamish Boys, Luke Escombe, Khristian Mizzi
Saturday 3rd November – The Shack, Sydney, NSW

The String Contingent
Friday 2nd November – St Jude’s Anglican, Bowral, NSW
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

The Swamp Stompers
Friday 2nd November – Indi Bar, Scarborough, WA
Saturday 3rd November – Settler’s Tavern, Margaret River, WA
Sunday 4th November – Clancy’s Fish Pub, Dunsborough, WA
Tuesday 6th November – Charles Hotel, North Perth, WA
Wednesday 7th November – Mojos Bar, Fremantle, WA
Thursday 8th November – The Prince of Wales Hotel, Bunbury, WA
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

The Water Runners
Sunday 4th November – Hindmarsh Park, Kiama, NSW

The Willing Ponies
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

This Way North
Friday 2nd to Sunday 4th November – Happy Wanderer Festival, Benalla, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 4th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tracy McNeil & The Good Life
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 8th November – T•Guitars, Bowral, NSW
Friday 9th November – Grand Junction, Maitland, NSW

Wangaratta Jazz and Blues Festival
Friday 2nd to Sunday 4th November – Wangaratta, VIC

Whoa Mule
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Witches Leap
Saturday 3rd November – The Old City Bank, Katoomba, NSW

Friday Folk Flashback

“Joyful, Joyful” – Joel Simpson feat. Geoff Dolce

Thank Folk It’s Friday – 26th October

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Bert Jansch
Just A Simple SoulBert Jansch
Official Site

Martha Spencer
Martha SpencerMartha Spencer
Bandcamp

Micah
When I Shoot At You With Arrows, I Will Shoot To Destroy YouMicah P. Hinson and the Musicians of the Apocalypse
Bandcamp

Oh Pep
I Wasn’t Only Thinking About You…Oh Pep!
iTunes

Pierce Brothers
Atlas ShouldersPierce Brothers
iTunes

The Well Worn Path
The Well Worn PathSeth Lakeman
iTunes

Talisk
BeyondTalisk
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Fleurieu Folk Festival feat. Ami Williamson, Chris Finnen, The Chris Finnen “Electric” Band, Mike McClellan, Fiona Ross & Shane O’Mara, Khristian Mizzi, Loren Kate, Siobhan Owen, Akoustic Odyssey, The Adelaide Empire Band, Andy and Marta, Adrienne Lovelock and Peter Day, Blackberry Blossom, Bobby Digger, Brianna Page, Courtney Robb & Snooks La Vie, Dave Godfrey, Dustbowl Chic, Hedgehog, Henk Groot Trio, Highly Strung, Jax and Alan, Jesse McCormack, Jim and Patti Bee, Jimmy O’Hare, Kathy Walton, Liberty Tuohy, Little Sylvie, Moonta Street, No Spring Chickens, Paul Reynolds, Peter Anderson, Ruby Moon, SA Celtic Harp Orchestra, Saltwater Taffy, Scott Creek Primary Junior String Ensemble, Spiral Dance, Telenn Tri, The Grubby Urchins, The Fatherhood, The Fiddle Chicks, The Heggarties, The Reverend and Mrs Rowdy, The Royal High Jinx, The Skeleton Club, Trav Collins, Willunga Ukuleles

FFF

Friday 26th to Sunday 28th October – Willunga, SA

Gigs Next Week

Aine Tyrrell
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

All Our Exes Live in Texas
Friday 2nd November – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC

Andrew Swift
Friday 26th October – Noojee Hotel, Noojee, VIC
Saturday 27th October – House Concert, Healesville, VIC
Sunday 28th October – ‘Casey Cares… For Our Farmers’ Bunjil Place, Narre Warren, VIC
Wednesday 31st October – Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Anna Smyrk
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Appalachian Heaven Stringband
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Ash Grunwald w/ This Way North, Al Parkinson
Thursday 1st November – Sooki Lounge, Belgrave, VIC

Ballina Country Music Festival
Friday 2nd and Saturday 3rd November – Ballina, NSW

Ben Leece
Friday 26th October – Grand Junction Hotel, Maitland, NSW

Bill Chambers
Thursday 1st November – The Loft, Warrnambool, VIC

Bob Evans
Friday 26th October – The Gov, Adelaide, SA
Saturday 27th October – The Rosemount Hotel, Perth, WA

Bonnie Kay and the Bonafides
Friday 26th October – Hawkesbury Hotel, Windsor, NSW

Caitlin Harnett
Thursday 1st November – The Hampshire, Sydney, NSW

Cat and Clint
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Tuesday 30th October – The Croatian Wickham Sports Club, Newcastle, NSW

Cat Canteri
Friday 26th to Sunday 28th October – Tablelands Folk Festival, Yungaburra, QLD
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Catherine Britt
Friday 2nd November – Ettalong Diggers, Ettalong Beach, NSW

Charlie & Jensen
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Claude Hay
Sunday 28th October – Beaches Hotel, Thirroul, NSW

Claymore
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Dave Dobbyn
Thursday 1st November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Friday 2nd November – Evelyn Hotel, Melbourne, VIC

Davey Craddock
Saturday 27th October – Four5Nine, Perth, WA

Didirri
Thursday 1st November – Jive Bar, Adelaide, SA
Friday 2nd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD

Don McGlashan
Friday 26th October – The Metropole, Katoomba, NSW
Saturday 27th October – The Toff In Town, Melbourne, VIC
Sunday 28th October – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Dorrigo Folk & Bluegrass Festival
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo, NSW

Dosca
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Emma Anglesey
Friday 26th October – Earthy Eats, Launceston, TAS

Fanny Lumsden
Friday 26th October – House Concert, Kurri Kurri, NSW
Saturday 27th October – House Concert, Capertree, NSW
Sunday 28th October – House Concert, Orange, NSW
Friday 2nd November – House Concert, Swan Hill, VIC

Fleurieu Folk Festival
Friday 26th to Sunday 28th October – Willunga, SA

FolkSwagon feat. Boydos, Naked Strangers, Georgia Mulligan
Wednesday 31st October – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Georgia State Line
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Friday 2nd November – Golden Vine, Bendigo, VIC

Gina Williams & Guy Ghouse
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Gretta Ziller
Friday 26th October – Noojee Hotel, Noojee, VIC
Saturday 27th October – House Concert, Healesville, VIC
Wednesday 31st October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 2nd and Saturday 3rd November – Ballina Country Music Festival, Ballina, NSW

Handsome Young Strangers w/ Peta Caswell & The Lost Cause
Friday 26th October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Happy Wanderer Festival
Friday 2nd to Sunday 4th November – Benalla, VIC

Hayley Marsten w/ Arna Georgia
Friday 26th October – Willy Ed’s, Gladstone, QLD
Saturday 27th October – Saleyards, Rockhampton, QLD
Sunday 28th October – Captain Cook Caravan Park, 1770, QLD
Thursday 1st November – The Green Owl, Brisbane, QLD

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 1st November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hoot and Holler
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Tuesday 30th October – Newcastle University, Newcastle, NSW
Tuesday 30th October – House Concert, Newcastle, NSW
Wednesday 31st October – Leichardt Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 2nd November – George Kerford Hotel, Beechworth, VIC

Illawarra Folk Club feat. Hillbilly Goats, Chris Matthews
Friday 26th October – City Diggers, Wollongong, NSW

Imogen Clark
Friday 2nd November – Wesley Anne, Melbourne, VIC

James Bennett
Friday 26th October – Corowa RSL Club, Corowa, NSW
Saturday 27th October – Collegians RLFC, Wollongong, NSW
Sunday 28th October – Avoca Beach Hotel & Resort, Avoca Beach, NSW

James Ellis and the Jealous Guys
Friday 26th and Saturday 27th October – Kyneton Music Festival, Kyneton, VIC
Thursday 1st November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC

James Van Cooper
Saturday 27th October – The Stag & Hunter, Newcastle, NSW

Jenny Mitchell
Friday 26th to Sunday 28th October – Tablelands Folk Festival, Yungaburra, QLD
Wednesday 31st October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Thursday 1st November – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

John Flanagan Trio
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

John Reischman & Eli West w/ Eagle & the Wolf
Thursday 1st November – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Kate Burke & Luke Plumb
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Kav Temperley
Saturday 27th October – Mojo’s, Fremantle, WA
Friday 2nd November – River Hotel, Margaret River, WA

Kyneton Music Festival
Friday 26th and Saturday 27th October – Kyneton, VIC

Lior
Thursday 1st November – Riverlinks Westside, Mooroopna, VIC

Lisa Caruso
Thursday 1st November – Marlborough Hotel, Sydney, NSW

Little Wise
Friday 26th October – Baha, Rye, VIC
Saturday 27th October – Rezza House Concert, Melbourne, VIC

Lost Ragas
Friday 26th October – The Post Office Hotel, Melbourne, VIC

Low Down Riders
Thursday 1st November – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Lucy Wise
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Luke Plumb & The Circuit
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Luke Robinson
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Maldon Folk Festival
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon, VIC

Mama Kin Spender w/ Jacob Diamond
Friday 2nd November – Music on the Hill, Red Hill, VIC

Mandy Connell
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Martin Pearson
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Matt Joe Gow
Saturday 27th October – Clarence Town River Country Hoedown, Clarence Town, NSW
Sunday 28th October – Django Bar, Sydney, NSW

Mike Compton
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Tuesday 30th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 2nd November – Numerella Hall, Cooma, NSW

Mojo Juju
Saturday 27th October – Dream Festival Music and Arts, Dubbo, NSW
Sunday 28th October – Dream Festival Zoocoustic, Dubbo, NSW
Thursday 1st November – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Friday 2nd November – Nightquarter, Gold Coast, QLD

Montgomery Church
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Mustered Courage
Friday 26th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Owen Campbell
Friday 2nd November – Harmonie German Club, Canberra, ACT

Papa Pilko And The Binrats
Friday 26th October – The Factory Theatre, Sydney, NSW

Patrick James w/ Mild West
Friday 26th October – Selina’s, Coogee Bay Hotel, Sydney, NSW

Ramblin’ Nights feat. Tori Forsyth, The Little Lord Street Band
Thursday 1st November – Slyfox, Sydney, NSW

Rich Davies & The Low Road
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 27th October – Crabbes Creek Hall, Crabbes Creek, NSW

Sahara Beck
Friday 2nd November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Sal Kimber
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Sally & George
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Monday 29th October – 63 First Avenue, Sawtell, NSW

Saoirse
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 31st October – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 2nd November – The Milk Factory, Brisbane, QLD

Shelley’s Murder Boys
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

St Joan
Friday 2nd November – SLyfox, Sydney, NSW

Stephen Cummings
Friday 26th October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Sydney Old Time Spooktacular! feat. Bryant & Brown, Hoot and Holler, The New Macedon Rangers, The Blue Ridge Broadcasters
Wednesday 31st October – Leichhardt Bowling & Recreational Club, Sydney, NSW

Tablelands Folk Festival
Friday 26th to Sunday 28th October – Yungaburra, QLD

The Beamish Boys
Friday 26th October – Humph Hall, Sydney, NSW
Saturday 27th October – Paddo RSL, Sydney, NSW
Sunday 28th October – George Hotel, Sydney, NSW
Thursday 1st November – The Wanderer, Sydney, NSW

The Black Sorrows
Friday 26th October – The Palms At Crown Casino, Melbourne, VIC
Sunday 28th October – Publican, Mornington, VIC

The Bottlers
Friday 2nd November – Cooradigbee Homestead, Wee Jasper, NSW

The Button Collective
Friday 26th October – The Bellingen Brewery & Co., Bellingen, NSW

The Cope Street Parade
Friday 26th October – Ocean Beach Hotel, Umina Beach, NSW

The Demon Drink
Friday 26th to Sunday 28th October – Tablelands Folk Festival, Yungaburra, QLD

The Little Lord Street Band
Friday 26th October – Baha, Rye, VIC
Saturday 27th October – Rezza House Concert, Melbourne, VIC
Sunday 28th October – Red Lion Brewery, Kilmore, VIC
Thursday 1st November – SLYFOX, Sydney, NSW
Friday 2nd November – Flow Bar, Old Bar, NSW

The Maes
Saturday 27th October – Old Church On The Hill, Bendigo, VIC

The McClymonts
Friday 2nd November – Alexandra Hills Hotel, Alexandra Hills, QLD

The New Macedon Rangers
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

The Royal High Jinx
Friday 26th to Sunday 28th October – Fleurieu Folk Festival, Willunga, SA

The String Contingent
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW
Thursday 1st November – Queenwood School for Girls Junior School, Sydney, NSW
Friday 2nd November – St Jude’s Anglican, Bowral, NSW

The Swamp Stompers
Friday 26th October – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW
Thursday 1st November – Redcliffe On The Murray, Pinjarra, WA
Friday 2nd November – Indi Bar, Scarborough, WA

The Willing Ponies
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

This Way North
Friday 26th October – Retro Cafe, Albury, NSW
Saturday 27th October – Snow Road Sessions, Oxley, VIC
Sunday 28th October – Bright Brewery, Bright, VIC
Thursday 1st November – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Friday 2nd to Sunday 4th November – Happy Wanderer Festival, Benalla, VIC

Whoa Mule
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Friday Folk Flashback

“Bittersweet” – Kasey Chambers and Bernard Fanning

Thank Folk It’s Friday – 19th October

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Ben Leece
No Wonder The World Is ExhaustedBen Leece
iTunes

Jason Isbell
Live From The RymanJason Isbell and The 400 Unit
iTunes

Karine Polwart
Laws Of MotionKarine Polwart
iTunes

The Lone Bellow
The RestlessThe Lone Bellow
iTunes

Will Oldham
Songs of Love and HorrorWill Oldham
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Kangaroo Valley Folk Festival

KVFF

Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Alan Reid & Rob van Sante
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Alanna and Alicia
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Andrew Swift
Saturday 20th October – Jayco Newcastle Camping Expo, Heatherbrae, NSW
Friday 26th October – Noojee Hotel, Noojee, VIC

Andy Golledge Band
Friday 19th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Ben Leece
Friday 19th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 26th October – Grand Junction Hotel, Maitland, NSW

Bill Chambers
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Bluegrass at Yulli’s feat. Hoot and Holler
Wednesday 24th October – Yulli’s, Sydney, NSW

Bob Evans
Friday 19th October – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Saturday 20th October – Leadbelly, Sydney, NSW
Friday 26th October – The Gov, Adelaide, SA

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 20th October – The Commons, Sydney, NSW
Friday 26th October – Hawkesbury Hotel, Windsor, NSW

Brad Butcher
Friday 19th October – Norths Leagues Club, Kallangur, QLD
Saturday 20th October – Mackay Entertainment & Convention Centre, Mackay, QLD

Chaika
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Cj Shaw
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Claude Hay
Friday 19th October – The Stag and Hunter Hotel, Newcastle, NSW
Saturday 20th October – The Lounge Room, Port Macquarie, NSW

Crow Mountain
Sunday 21st October – Club Millthorpe, Millthorpe, NSW

Dan Howls
Friday 19th October – Clancy’s Fish Pub, Fremantle, QA

Darby
Friday 19th October – Nauti Studios, Sydney, NSW

Devil Goat Family String Band
Friday 19th October – Bar Open, Melbourne, VIC
Saturday 20th October – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Don McGlashan
Thursday 25th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 26th October – The Metropole, Katoomba, NSW

Eagle and The Wolf
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Emily Rigz & James Bennett
Sunday 21st October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Emma Anglesey
Friday 26th October – Earthy Eats, Launceston, TAS

Fallon Cush & Sam Newton
Sunday 21st October – Union Hotel, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Friday 19th October – Twin Towns, Tweed Heads, NSW
Saturday 20th October – House Concert, Carabost, NSW
Thursday 25th October – House Concert, Moonan Flat, NSW
Friday 26th October – House Concert, Kurri Kurri, NSW

Fleurieu Folk Festival
Friday 26th to Sunday 28th October – Willunga, SA

FolkSwagon feat. Sasha March, The Beamish Boys, Anna Smyrk
Wednesday 24th October – Cafe Lounge, Sydney, NSW

For Folk Sake feat. Big Sky Mountain, Harry Heart, Brendon Moon
Saturday 20th October – 107, Sydney, NSW

Gawurra and William Crighton
Friday 19th October – MEMO, St Kilda, VIC
Saturday 20th October – Theatre Royal, Castlemaine, VIC

Georgia State Line
Friday 19th October – Marrickville Bowlo, Sydney, NSW
Thursday 25th October – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Get Folked Punk feat. Luke Seymoup, Vetty Vials & The Sandpit Turtles, Catholic Guilt, Nathan Seeckts, Phil Wolfendale, Vic Austin, Jude Joseph, Marina Mitchell, Billy Punttonn, The Dead Peasants, Angus & Julia Stoned, Just Asta
Saturday 20th October – Reverence Hotel, Melbourne, VIC

Get Folked Punk feat. Hatakaze, Brothers Nude, Angus & Julia Stoned, Talia & Clair, Billy Demos, Drew Elliot
Thursday 25th October – Lazybones Lounge, Sydney, NSW

Grizzlee Train
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Handsome Young Strangers w/ Peta Caswell & The Lost Cause
Friday 26th October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Hannah Blackburn
Friday 19th October – Kau & Co., Northcote, VIC
Thursday 25th October – Yarra Hotel, Melbourne, VIC

Hat Fitz and Cara
Friday 19th October – No. 5 Church St, Bellingen, NSW
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Hayley Marsten w/ Arna Georgia
Thursday 25th October – Oodies Café, Bundaberg, QLD
Friday 26th October – Willy Ed’s, Gladstone, QLD

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 25th October – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hoot and Holler
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Wednesday 24th October – Bluegrass @ Yulli’s, Sydney, NSW
Thursday 25th October – No. 5 Church Street, Bellingen, NSW
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

High Tea
Thursday 25th October – House Concert, Sydney, NSW

Illawarra Folk Club feat. Hillbilly Goats, Chris Matthews
Friday 26th October – City Diggers, Wollongong, NSW

Imogen Clark
Friday 19th October – Flow Bar, Old Bar, NSW
Saturday 20th October – Hardys Bay Club, Hardys Bay, NSW

James Bennett
Friday 19th October – Twilight Food Market, Coffs Harbour, NSW
Sunday 21st October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 26th October – Corowa RSL Club, Corowa, NSW

James Ellis and the Jealous Guys
Sunday 21st October – Cherry Bar, Melbourne, VIC
Thursday 25th October – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC
Friday 26th and Saturday 27th October – Kyneton Music Festival, Kyneton, VIC

James Van Cooper
Friday 19th October – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Saturday 20th October – The Noble Hops, Sydney, NSW
Saturday 20th October – The Royal Hotel, Queanbeyan, NSW

Jane Aubourg
Saturday 20th October – Pride Tide @ The Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW

Jo Meares
Thursday 25th October – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Kallidad
Friday 19th October – Hotel Gearin, Katoomba, NSW
Saturday 20th October – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Sunday 21st October – Lizotte’s, Newcastle, NSW

Kangaroo Valley Folk Festival
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley, NSW

Kav Temperley
Friday 19th October – Leadbelly, Sydney, NSW
Saturday 20th October – Lizottes, Newcastle, NSW

Kevin Welch
Saturday 20th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Kyneton Music Festival
Friday 26th and Saturday 27th October – Kyneton, VIC

Lady Lyon
Saturday 20th October – The Captain Cook Hotel, Sydney, NSW

Lazy Colts
Thursday 25th October – The Lady Hampshire, Sydney, NSW

Liam Gale & The Ponytails
Friday 19th October – Nauti Studios, Sydney, NSW

Little Wise
Sunday 21st October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Friday 26th October – Baha, Rye, VIC

Lost Ragas
Friday 26th October – The Post Office Hotel, Melbourne, VIC

Low Down Riders
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Saturday 20th October – Fusion Multicultural Street Festival, Wagga Wagga, NSW

Maia Marsh
Saturday 20th October – Union Hotel, Sydney, NSW
Thursday 25th October – Freda’s, Sydney, NSW

Mama Kin Spender
Friday 19th October – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW
Saturday 20th October – Fusion Multicultural Street Festival, Wagga Wagga, NSW
Sunday 21st October – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Marrickville Festival
Sunday 21st October – Marrickville, Sydney, NSW

Marysville Jazz and Blues Weekend
Friday 19th to Sunday 21st October – Marysville, VIC

Miller
Thursday 25th October – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Mojo Juju
Friday 19th October – Republic Bar, Hobart, TAS
Saturday 20th October – Bridge Hotel, Forth, TAS
Sunday 21st October – Workers Club, Geelong, VIC

Mustered Courage
Friday 19th October – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Thursday 25th October – The Newsagency, Sydney, NSW
Friday 26th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Nathan Power
Sunday 21st October – Marysville Jazz and Blues Festival, Marysville, VIC

Newcastle Ukulele Festival
Friday 19th to Sunday 21st October – Newcastle, NSW

Papa Pilko And The Binrats
Sunday 21st October – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW
Friday 26th October – The Factory Theatre, Sydney, NSW

Paper Mouse
Saturday 20th October – The Pizza and Wine Club, Kyneton, VIC

Patrick James w/ Mild West
Friday 26th October – Selina’s, Coogee Bay Hotel, Sydney, NSW

Queen Porter Stomp
Friday 19th October – Gasoline Pony, Sydney, NSW

Round Mountain Girls
Saturday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Rush Festival
Thursday 11th to Sunday 21st October – Gympie, QLD

Sally & George
Friday 19th and Saturday 20th October – Patchewollock Festival, Patchewollock, VIC
Sunday 21st October – New Empire Hotel, Beechworth, VIC
Thursday 25th October – Newcastle Uni, Newcastle, NSW
Friday 26th to Sunday 28th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Sasha March
Saturday 20th October – House Concert, Sydney, NSW
Wednesday 24th October – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 24th October – The Brothers, Melbourne, VIC

Shelley’s Murder Boys
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Smith & Jones
Sunday 21st October – Django at Camelot, Sydney, NSW

St Joan
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Stephen Cummings
Friday 19th October – Junk Bar, Brisbane, QLD
Saturday 20th October – Bison Bar, Nambour, QLD
Friday 26th October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Tablelands Folk Festival
Friday 26th to Sunday 28th October – Yungaburra, QLD

Tex Perkins & Matt Walker
Friday 19th October – Lizotte’s, Newcastle, NSW
Saturday 20th October – Hotel Gearin, Katoomba, NSW

The Audreys
Sunday 21st October – Mojos Bar, Fremantle, WA

The Backsliders
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

The Black Sorrows
Friday 19th to Sunday 21st October – Marysville Jazz and Blues Weekend, Marysville, VIC
Friday 26th October – The Palms At Crown Casino, Melbourne, VIC

The Button Collective
Friday 26th October – The Bellingen Brewery & Co., Bellingen, NSW

The Cope Street Parade
Friday 19th October – 505, Sydney, NSW
Wednesday 24th October – Franks Wild Years, Thirroul, NSW
Friday 26th October – Ocean Beach Hotel, Umina Beach, NSW

The Demon Drink
Friday 19th October – Burleigh Brewing Co., Burleigh Heads, QLD
Wednesday 24th October – Brooklyn Standard, Brisbane, QLD
Friday 26th to Sunday 28th October – Tablelands Folk Festival, Yungaburra, QLD

The Little Lord Street Band
Friday 19th October – The Amazing Grace, Cranbourne, VIC
Saturday 20th October – Colbinabbin Country Hotel, Colbinabbin, VIC
Sunday 21st October – Westernport Hotel, San Remo, VIC
Thursday 25th October – Gods Kitchen, Mornington, VIC
Friday 26th October – Baha, Rye, VIC

The Lurkers
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Maes
Saturday 20th October – Two Worlds Festival, Geelong, VIC
Sunday 21st October – Northcote Social Club, Mel bourne, VIC

The McClymonts
Friday 19th October – Norths Leagues Club, Kallangur, QLD
Saturday 20th October – MacKay Entertainment & Convention Centre, MacKay, QLD

The New Macedon Rangers
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Pigs
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Royal High Jinx
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Friday 26th to Sunday 28th October – Fleurieu Folk Festival, Willunga, SA

The Swamp Stompers
Friday 19th October – Akoostik Festival, Wingham, NSW
Friday 26th October – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW

The Villebillies
Sunday 21st October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

This Way North
Sunday 21st October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Friday 26th October – Retro Cafe, Albury, NSW

Tony Joe White
Saturday 20th October – Old Museum, Brisbane, QLD

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 21st October – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Trouble in the Kitchen
Friday 19th October – The Gaelic Club, Sydney, NSW
Saturday 20th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Ukulele Death Squad
Friday 19th to Sunday 21st October – Newcastle Ukulele Festival, Newcastle, NSW

Vanishing Shapes
Saturday 20th October – Youth Arts Warehouse, Gosford, NSW

William Crighton
Friday 19th October – MEMO, St Kilda, VIC
Saturday 20th October – Theatre Royal, Castlemaine, VIC

Wingham Akoostik Festival
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham, NSW

Woody: Songs of Freedom feat. Bruce Hearn & The Machinists, Mick Thomas, Margret RoadNight, Kerrie Simpson
Saturday 20th October – Melbourne Recital Centre, Melbourne, VIC

Friday Folk Flashback

“Leaving of Liverpool” – The Pogues

Thank Folk It’s Friday – 12th October

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Paul Kelly
NaturePaul Kelly
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Out On The Weekend

Out On The Weekend

Saturday 13th October – Seaworks, VIC

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Alan Reid & Rob van Sante
Friday 12th October – Wanneroo Folk Club, Dorchester Community Centre, Perth, WA
Saturday 13th October – Irish Club, Subiaco, WA
Tuesday 16th October – Upper Hunter Conservatorium, Muswellbrook, NSW
Wednesday 17th October – Gulgong RSL, Gulgong, NSW
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Alanna and Alicia
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Aleyce Simmonds and Brad Butcher
Friday 12th October – The Hahndorf Old Mill, Adelaide Hills, SA
Saturday 13th October – The Barn, Wombat Flats, SA
Sunday 14th October – The Trinity Sessions, Adelaide, SA

Andrew Swift
Sunday 14th October – Songwriters In The Round, Wenty Leagues Club, Wentworthville, NSW
Thursday 18th October – Stag & Hunter Hotel, Mayfield, NSW

Andy Golledge Band
Friday 12th October – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW
Friday 19th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Ayleen O w/ Georgia State Line
Wednesday 17th October – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

Backsliders
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Ben Leece
Friday 12th October – Stag & Hunter, Newcastle, NSW
Saturday 13th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 19th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Bill Chambers
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Bob Evans
Friday 19th October – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD

Brad Butcher
Friday 12th October – The Hahndorf Old Mill, Adelaide Hills, SA
Saturday 13th October – The Barn, Wombat Flat, SA
Sunday 14th October – The Trinity Sessions, Adelaide, SA
Friday 19th October – Norths Leagues Club, Kallangur, QLD

Brendon Moon
Sunday 14th October – The Union, Sydney, NSW

Chaika
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Charm of Finches w/ Kate Lucas
Friday 12th October – The Kastoria Music Club, Melbourne, VIC

Cj Shaw
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Claude Hay
Friday 12th October – Baha, Rye, VIC
Sunday 14th October – The Harmonie German Club, Canberra, ACT
Friday 19th October – The Stag and Hunter Hotel, Newcastle, NSW

Courtney Marie Andrews, Freya Josephine Hollick, Siera Ferrell
Sunday 14th October – Noisy Ritual, Melbourne, VIC

Dan Howls
Friday 12th October – Clancy’s Fish Pub, Fremantle, WA
Sunday 14th October – 459 Bar, North Perth, WA
Friday 19th October – Clancy’s Fish Pub, Fremantle, QA

Darby
Sunday 14th October – The Union, Sydney, NSW
Thursday 18th October – The Lansdowne, Sydney, NSW
Friday 19th October – Nauti Studios, Sydney, NSW

Dave Wells
Friday 12th October – No. 5 Church Street, Bellingen, NSW

Davey Craddock
Friday 12th October – The Gasometer, Melbourne, VIC
Saturday 13th October – Out On The Weekend, Melbourne, VIC
Sunday 14th October – Major Tom’s, Kyenton, VIC

Dearly Departed
Sunday 14th October – The Hamilton Station Hotel, Newcastle, NSW

Downtown Folk Festival feat. Josh Cashman, Alana Wilkinson, Sam Buckingham, Kristen Lee Morris, Jordy Maxwell, Eliza Barr
Saturday 13th October – The Factory Theatre, Sydney, NSW

Eagle and The Wolf
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

eüsh
Thursday 18th October – The Dock, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Friday 12th October – Under The Hills Hoist, House Concert, Lacmalac, NSW

Figgy Folk Session
Monday 15th October – Figtree Hotel, Figtree, NSW

Foggy Mountain Bluegrass Festival
Friday 12th to Sunday 14th October – Kinglake, VIC

FolkSwagon feat. Darren Cross, Nikki Steinfeld, Morton Choppers
Wednesday 17th October – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Garrett Kato
Friday 12th October – Norfolk Hotel, Fremantle, WA
Saturday 13th October – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Gawurra and William Crighton
Thursday 18th October – Montrose Town Centre, Montrose, VIC
Friday 19th October – MEMO, St Kilda, VIC

Georgia State Line
Saturday 13th October – Out On The Weekend Festival, Seaworks, Williamstown, VIC
Sunday 14th October – Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Wednesday 17th October – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 18th October – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Friday 19th October – Marrickville Bowlo, Sydney, NSW

Good Tom Wallace, The Outlanders
Wednesday 17th October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Grizzlee Train
Friday 19th October – Park House Food & Liquor, Mona Vale, NSW
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Hat Fitz and Cara
Friday 19th October – No. 5 Church St, Bellingen, NSW
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Hither and Yon
Sunday 18th October – Canberra Irish Club, Canberra, ACT

Hollie Matthew
Sunday 14th October – The Union, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 18th October – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Imogen Clark
Friday 12th October – Bottlerocket Bar, Nowra, NSW
Saturday 13th October – Quarterdeck, Narooma, NSW
Sunday 14th October – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Friday 19th October – Flow Bar, Old Bar, NSW

James Van Cooper
Friday 19th October – The Brass Monkey, Cronulla, NSW

Jane Aubourg
Saturday 13th October – The Australian Youth Hotel, Sydney, NSW

Jeff Lang
Saturday 13th October – The Piping Hot Chicken and Burger Grill, Ocean Grove, VIC

Jo Meares
Friday 12th October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Thursday 18th October – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Joshua Hedley
Friday 12th October – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD
Saturday 13th October – Out On The Weekend, Seaworks, VIC

Kallidad
Thursday 18th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Friday 19th October – Hotel Gearin, Katoomba, NSW

Kangaroo Valley Folk Festival
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley, NSW

Kav Temperley
Friday 12th October – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Saturday 13th October – The Toff in Town, Melbourne, VIC
Friday 19th October – Leadbelly, Sydney, NSW

Lachlan Bryan & Gretta Ziller
Friday 12th October – Blarney Books & Art, Port Fairy, VIC
Saturday 13th October – Wirra Creek Music, Willunga, SA
Sunday 14th October – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA

Leah Flanagan
Friday 12th October – The Newsagency, Sydney, NSW

Lior
Thursday 18th October – St Michael’s Uniting Church, Melbourne, VIC

Lolo Lovina
Saturday 13th October – Club York, Sydney, NSW

Low Down Riders
Sunday 14th October – The Forgotten Cask, Sydney, NSW
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Mama Kin Spender
Thursday 18th October – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 19th October – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Margo Price
Friday 12th October – Thornbury Theatre, Melbourne, VIC
Saturday 13th October – Out On The Weekend, Seaworks, VIC
Tuesday 16th October – Factory Theatre, Sydney, NSW

Mark Lucas
Friday 12th October – The Merton Hotel, Sydney, NSW

Marysville Jazz and Blues Weekend
Friday 19th to Sunday 21st October – Marysville, VIC

Matt Joe Gow
Friday 12th October – Basement Discs, Melbourne, VIC
Thursday 18th October – Triffid Beer Garden, Brisbane, QLD

Melanie Horsnell w/ The Slowdowns, Leah Flanagan
Friday 12th October – The Newsagency, Sydney, NSW

Mojo Juju
Friday 19th October – Republic Bar, Hobart, TAS

Mustered Courage
Friday 12th October – Bison Bar, Nambour, QLD
Saturday 13th October – Dusty Day Out, Dusty Hill Vineyard, QLD
Friday 19th October – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Nathan Power
Friday 12th October – The Taproom, Castlemaine, VIC
Saturday 13th October – Daylesford Cider, Daylesford, VIC

Newcastle Ukulele Festival
Friday 19th to Sunday 21st October – Newcastle, NSW

Nigel Wearne
Friday 12th October – The Acoustic Picnic, Brookvale, NSW

Out On The Weekend
Saturday 13th October – Seaworks, VIC

Owen Campbell
Saturday 13th October – Mangrove Mountain Public Hall, Mangrove Mountain, NSW
Sunday 14th October – Crooked River Wines, Gerringong, ACT

Paper Mouse
Sunday 14th October – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Paul Hayward and Sidekicks
Saturday 13th October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Phia w/ Peno
Wednesday 17th October – Yarra Hotel, Melbourne, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 13th October – Tweed Heads Bowls Club, Tweed Heads, NSW
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Rush Festival
Thursday 11th to Sunday 21st October – Gympie, QLD

Sally & George
Friday 12th October – Witchy Hall, Whitchcliffe, WA
Saturday 13th October – House Show, Trigg, WA
Sunday 14th October – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA
Thursday 18th October – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Friday 19th and Saturday 20th October – Patchewollock Festival, Patchewollock, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 17th October – The Brothers, Melbourne, VIC

Shelley’s Murder Boys
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

St Joan
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Stephen Cummings
Friday 12th October – Republic Bar, Hobart, TAS
Sunday 14th October – Wheatsheaf, Adelaide, SA
Friday 19th October – Junk Bar, Brisbane, QLD

Stiff Gins
Saturday 13th October – Lizotte’s, Newcastle, NSW

Take Me To Town Album Launch feat. The Heartache State, Dan Brodie, James Thompson, Ben Leece & Left of the Dial, Jen Mize, Dave Favours & The Roadside Ashes
Friday 12th October – The Stag & Hunter, Newcastle, NSW

Take Me To Town Album Launch feat. Spurs For Jesus, The Heartache State, Dan Brodie, Adam Young & Brielle Davis, Jen Mize, Dave Favours & The Roadside Ashes, Ben Leece
Saturday 13th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Take Me To Town Album Launch feat. The Heartache State, Jen Mize, Dan Brodie, Peta Caswell, Dave Favours & The Roadside Ashes
Sunday 14th October – The Brass Monkey, Cronulla, NSW

Tex Perkins & Matt Walker
Wednesday 17th October – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Thursday 18th October – Django Bar, Sydney, NSW
Friday 19th October – Lizotte’s, Newcastle, NSW

The Audreys
Friday 12th October – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Saturday 13th October – Bowral Bowling Club, Bowral, NSW

The Black Sorrows
Friday 19th to Sunday 21st October – Marysville Jazz and Blues Weekend, Marysville, VIC

The Demon Drink
Friday 19th October – Burleigh Brewing Co., Burleigh Heads, QLD

The Foothills Music Festival
Friday 12th to Saturday 13th October – Briagolong, VIC

The FruiTTrees
Saturday 13th October – Hanging Tree Wines, Pokolbin, NSW

The Hidden Lanes Festival
Saturday 13th October – Fortitude Valley, Brisbane, QLD

The Irish Wolfhounds
Friday 12th October – The Quill and Compass, Newcastle, NSW
Saturday 13th October – The Oriental, Newcastle, NSW

The Long Johns
Saturday 13th October – Rush Festival, Gympie, QLD

The Lurkers
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The McClymonts
Friday 19th October – Norths Leagues Club, Kallangur, QLD

The New Macedon Rangers
Tuesday 16th October – House Concert, Melbourne, VIC
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Northern Folk
Saturday 13th October – A Hitch To The Sticks, Wangaratta, VIC

The Pigs
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Royal High Jinx
Friday 19th to Sunday 21st October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Spin Drifters
Thursday 18th October – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

The String Contingent
Friday 12th October – The Paris Cat, Melbourne, VIC
Sunday 14th October – Wagga Wagga Art Gallery, Wagga Wagga, NSW

The Swamp Stompers
Saturday 13th October – The Catfish, Melbourne, VIC
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

The Waifs
Saturday 13th October – The Westernport Hotel, San Remo, VIC

The Weeping Willows
Friday 12th to Sunday 14th October – Foggy Mountain Bluegrass Festival, Kinglake, VIC
Saturday 13th October – Out On The Weekend, Seaworks, VIC

The Willing Ponies
Sunday 14th October – George Hotel, Sydney, NSW

This Way North
Saturday 13th October – Birregurra Festival, VIC
Sunday 14th October – A Hitch to the Sticks, Moyhu Hotel, Moyhu, VIC

Tony Joe White
Saturday 13th October – Out on the Weekend, Seaworks, VIC
Wednesday 17th October – The Governor Hindmarsh, Adelaide, SA

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 14th October – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Trouble in the Kitchen
Friday 19th October – The Gaelic Club, Sydney, NSW

Ukulele Death Squad
Friday 19th to Sunday 21st October – Newcastle Ukulele Festival, Newcastle, NSW

William Crighton
Saturday 13th October – A Hitch To The Sticks, Wangaratta, VIC
Thursday 18th October – Montrose Town Centre, Montrose, VIC
Friday 19th October – MEMO, St Kilda, VIC

Willie Watson
Friday 12th October – Mullumbimby Ex-Services Club, Mullumbimby, NSW
Saturday 13th October – Out on the Weekend, Seaworks, VIC
Monday 15th October – The Lansdowne, Sydney, NSW

Wingham Akoostik Festival
Friday 19th to Sunday 21st October – Wingham, NSW

Friday Folk Flashback

“Florida Rain” – Matt Bauer

« Older entries

%d bloggers like this: