Thank Folk It’s Friday – 18th October

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Flow
FlowBobby Alu
iTunes

Take the Reigns
Take The ReignsEmma Russack & Lachlan Denton
Bandcamp

The Only Ones
The Only OnesThe Milk Carton Kids
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Missy Raines Trio

Missy Raines

Friday 18th October – Hotel Blue, Katoomba, NSW
Saturday 19th and Sunday 20th October – Patchewollok, VIC
Monday 21st October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Tuesday 22nd October – Ferntree Gully, VIC
Wednesday 23rd October – Yinnar, VIC
Thursday 24th October – Canberra, ACT
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

20 Years of Car Wheels On A Gravel Road, A tribute to the music of Lucinda Williams feat. Katie Brianna, Peta Caswell, Brielle Davis and more
Thursday 24th October – Django at Camelot, Sydney, NSW

A Celebration of George Jones
Saturday 19th October – Gem Bar, Melbourne, VIC

Alt Roundup presents: Ladies of Alt Country feat. Katie Brianna, Not Good With Horses, Peta Caswell and The Lost Cause, Benson and The Outlaws
Sunday 20th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Amber Lawrence
Friday 18th to Saturday 19th October – Country Rocks Under The Stars, Braidwood Showground, Braidwood, NSW
Friday 25th October – Astor Hotel Motel, Goulburn, NSW

Amy Vee
Friday 18th October – The Newsagency, Sydney, NSW
Sunday 20th October – Royal Exchange Theatre, Newcastle, NSW

Andrew Swift
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Anna Smyrk
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

Archer
Sunday 20th October – The Bassendean Hotel, Perth, WA
Wednesday 23rd October – Mojos Bar, Fremantle, WA

Ash Bell & Sara Tindley
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Ash Grunwald
Friday 18th October – Lansdowne Hotel, Sydney, NSW
Saturday 19th October – The Zoo | Brisbane, QLD

Ben Mastwyk
Friday 18th October – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC

Bobby Alu
Thursday 24th October – Peach Black Gallery, Sydney, NSW
Friday 25th October – The Tivoli, Brisbane, QLD

Bonnie Kay and the Bonafides
Friday 18th October – The Unicorn Hotel, Sydney, NSW
Saturday 19th October – Cauliflower Hotel, Sydney, NSW
Sunday 20th October – Marrickville Festival, Sydney, NSW
Sunday 20th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 25th October – The Manly Fig, Sydney, NSW

Burralow
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Busby Marou w/ Bobby Alu
Friday 25th October – The Tivoli, Brisbane, QLD

Carus Thompson
Friday 25th October – Aardvaark, Fremantle, WA

Cat and Clint
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW

Cecilia Brandolini
Friday 18th October – Misfits Weekly, Perth, WA

Chaika
Wednesday 23rd October – The Camelot Lounge, Sydney, NSW

Chloe & Jason Roweth
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Colin Lillie
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Crow Mountain
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Dan Parsons
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Darebin Music Feast
Sunday 20th to Sunday 27th October – Melbourne, VIC

Davidson Brothers
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Doc & The Delegates
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Fanny Lumsden
Friday 25th October – Springdale Memorial Hall, Springdale, NSW

Felicity Urquhart & Glen Hannah
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival. Aldinga, SA

Fiona Ross & Shane O’Mara
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Fleurieu Folk Festival
Friday 25th to Sunday 27th October – Aldinga, SA

FolkSwagon feat. Joe Mungovan, Suami Amabel, Grace Barr
Wednesday 23rd October – Cafe Lounge, Sydney, NSW

For Folk Sake feat. Mysterious Universe, Christine Jane, Christopher Mason
Friday 25th October – Knox Street Bar, Sydney, NSW

Fred Smith
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

Gallie
Friday 18th October – Memo Music Hall, St Kilda, VIC

Georgie State Line & Kerryn Fields
Sunday 20th October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Get Folked Punk feat. Hedy Blaazer, Ceeds, Sooze, My Favourite Dinosaur
Thursday 24th October – Lazybones Lounge, Sydney, NSW

Good Tom Wallace
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW

Grigoryan Brothers
Tuesday 22nd October – Darwin Entertainment Centre, Darwin, NT

Hannah Acfield
Friday 25th October – The Wesley Anne, Melbourne, VIC

Hannah Aldridge
Friday 18th October – Pistol Pete’s Food n Blues, Geelong, VIC
Saturday 19th October – Rezza House Concert, Melbourne, VIC

Hat Fitz & Cara
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Hayley Marsten
Friday 18th October – Apple Cider Shed, Grove, TAS
Saturday 19th October – Royal Oak, Launceston, TAS
Friday 25th October – Springdale Hall, Springdale, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur
Thursday 24th October – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Huck Hastings
Saturday 19th October – Goodspace Gallery, Sydney, NSW

Hussy Hicks
Friday 18th October – 5 Church Street, Bellingen, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

James Ellis & The Jealous Guys
Saturday 19th October – Commercial Hotel, Yarraville, VIC

Joe Man Murphy
Sunday 20th October – Nambour Street Art Festival, Nambour, QLD
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

Jordan Merrick
Saturday 19th October – Vinnies Dive, South Port, Gold Coast, QLD

Kangaroo Valley Folk Festival
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley, NSW

Kasey Chambers w/ Charlie Collins
Friday 18th October – Evan Theatre, Panthers, Penrith, NSW
Saturday 19th October – The Cube, Campbelltown, NSW
Sunday 20th October – Bathurst Memorial Theatre, Bathurst, NSW
Thursday 24th October – Giant Dwarf Theatre, Sydney, NSW
Friday 25th October – Giant Dwarf Theatre, Sydney, NSW

Kate Burke & Luke Plumb
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

Katie Brianna
Sunday 20th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Thursday 24th October – Django at Camelot, Sydney, NSW

Katoomba Oldtimey Folk Festival
Saturday 19th October – Katoomba, NSW

Kyle Lionhart
Friday 18th October – Hobart Uni Bar, Hobart, TAS
Saturday 19th October – The Corner Hotel, Melbourne, VIC
Friday 25th October – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD

Little Wise
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

Liz Frencham
Tuesday 22nd October – Candelo General Store, Candelo, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Lloyd Spiegel
Friday 18th October – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW
Sunday 20th October – Beaches Hotel, Wollongong, NSW
Friday 25th October – The George Harcourt Inn, Canberra, ACT

Lucie Thorne
Friday 18th October – McCrossin’s Mill, Uralla, NSW
Saturday 19th October – Community Arts Hall, Wauchope, NSW
Sunday 20th October – Grand Junction, Maitland, NSW

Luke Plumb & The Circuit
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

Maizy Coombes
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW

Marysville Jazz & Blues Weekend
Friday 18th to Sunday 20th October – Marysville, VIC

Matty T Wall
Friday 25th October – The Ellington Jazz Club, Perth, WA

Melanie Horsnell
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Michael Waugh
Saturday 12th to Saturday 19th October – Cruisin Country 2019

Miriam Lieberman Trio
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra Folk Festival, Yungaburra, QLD

Missy Raines Trio
Friday 18th October – Hotel Blue, Katoomba, NSW
Saturday 19th and Sunday 20th October – Patchewollok, VIC
Monday 21st October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Tuesday 22nd October – Ferntree Gully, VIC
Wednesday 23rd October – Yinnar, VIC
Thursday 24th October – Canberra, ACT
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Monique Clare & Joe D’Esposito
Friday 18th October – Nest Cafe, Tumbarumba, NSW
Saturday 19th October – Old Church on the Hill, Bendigo, VIC
Sunday 20th October – The Courthouse, Yackandandah, VIC
Wednesday 23rd October – The Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Montgomery Church
Friday 18th October – Flow Bar, Old Bar, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Mr Alford
Friday 18th October – Empire Hotel, Beechworth, VIC
Saturday 19th October – Bridge Road Brewers, Beechworth, VIC
Sunday 20th October – Blacksheep Bar, Sydney, NSW
Wednesday 23rd October – Coal & Cedar, Newcastle, NSW
Friday 25th October – Anchors Wharf Cafe, Urunga, NSW

Mustered Courage
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Narrownecks
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Nigel Wearne
Saturday 19th October – Palais, Hepburn Springs, VIC
Sunday 20th October – The Old Church on the Hill, Bendigo, VIC
Thursday 24th October – City of Hope, Coffs Harbour, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Niq Reefman
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Pat Tierney
Thursday 24th October – The Homestead, Hobart, TAS
Friday 25th October – Willie Smiths, Huon Valley, TAS

Pete Titchener
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

Queen Porter Stomp
Sunday 20th October – Pier One, Sydney, NSW
Friday 25th October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Rachel Baiman
Thursday 24th October – The Junk Bar, Brisbane, QLD
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Rezza House Concert feat. Hannah Aldridge
Saturday 19th October – House Concert, Melbourne, VIC

Rhythm Hunters
Friday 25th October – Tomerong School of Arts, Tomerong, NSW

Rosie McDonald & Nigel Lever
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Round Mountain Girls
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

Ruby Moon
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

Sahara Beck
Friday 18th October – The Foundry, Brisbane, QLD

Sam Buckingham & Hannah Acfield
Friday 25th October – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Saoirse
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

Scott Cook and the She’ll Be Rights
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Tuesday 22nd October – Candelo General Store, Candelo, NSW
Wednesday 23rd October – Moruya, NSW
Thursday 24th October – Newcastle, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 23rd October – The Brother’s Public House, Melbourne, VIC

Seeker Lover Keeper
Friday 18th October – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 19th October – Theatre Royal, Castlemaine, VIC
Sunday 20th October – Sooki Lounge, Melbourne, VIC

Shaky Stills
Friday 25th October – Coburg RSL, Melbourne, VIC

Shelley’s Murder Boys
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW

Skinner & T’witch
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Friday 25th October – Humph Hall, Sydney, NSW

Skyscraper Stan & the Commission Flats
Friday 18th October – Major Tom’s, Kyneton, VIC
Saturday 19th October – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

STAV.
Saturday 19th October – Machans Beach Community Hall, Cairns, QLD
Friday 25th to Sunday 27th October – Tablelands Folk Festival, Yungaburra, QLD

Stella Donnelly
Friday 18th October – UOW UniBar, Wollongong, NSW
Saturday 19th October – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Sunday 20th October – The Cambridge, Newcastle, NSW

Stiff Gins
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Tablelands Folk Festival
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

The Andrew Collins Trio
Wednesday 23rd October – Yulli’s Sessions, Yulli’s, Sydney, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

The Black Sorrows
Friday 18th October – Memo Music Hall, St Kilda, VIC
Saturday 19th October – Echuca Wharf, Echuca, VIC
Sunday 20th October – Publican, Mornington, VIC
Thursday 24th October – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 25th October – Manly Leagues, Sydney, NSW

The Bottlers
Friday 25th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

The Bushwackers
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Button Collective
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

The Cat Empire
Saturday 19th October – Fortitude Music Hall, Brisbane, QLD

The Crooked Fiddle Band
Friday 18th October – Smith’s Alternative Bookshop, Canberra, ACT
Saturday 19th October – Steampunk and Victoriana Fair, Goulburn, NSW

The Easy Leaves
Friday 18th October – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW
Saturday 19th October – The Junk Bar, Brisbane, QLD
Sunday 20th October – Golden Barley Hotel, Sydney, NSW

The Grubby Urchins
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

The Montgomery Brothers
Saturday 19th October – Machans Beach Community Hall, Machans Beach, QLD
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

The Plough
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW

The Royal High Jinx
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Friday 25th to Sunday 27th October – Fleurieu Folk Festival, Aldinga, SA

The Timbers
Friday 25th to Sunday 27th October – Yungaburra, QLD

The Water Runners
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW
Friday 25th October – Yves, Kiama, NSW

The Willing Ponies
Friday 25th to Sunday 27th October – Dorrigo Folk & Bluegrass Festival, Dorrigo, NSW

Tori Forsyth
Friday 18th October – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Saturday 19th October – The Imperial Hotel, Eumundi, QLD
Sunday 20th October – Vinnies Dive Bar, Gold Coast, QLD
Friday 25th October – The Stag & Hunter, Newcastle, NSW

Ukulele Death Squad
Sunday 20th October – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA

Whoa Mule
Friday 18th October – Hotel Blue, Katoomba, NSW
Saturday 19th October – Katoomba Oldtimey Folk Festival, Katoomba, NSW

William Alexander
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Wingham Akoostik Festival
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham, NSW

Winterbourne
Friday 25th October – Mojos, Fremantle, WA

Yulli’s Sessions feat. Andrew Collins Trio
Wednesday 23rd October – Yulli’s, Sydney, NSW

Z-Star Trinity
Saturday 19th October – Mentone Lifesaving Club, Melbourne, VIC
Friday 25th October – Seaview Tavern, Woolgoolga, NSW

Friday Folk Flashback

“Chained to the Wheel” – The Black Sorrows

Thank Folk It’s Friday – 11th October

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Out On The Weekend

Out on the Weekend

Saturday 12th October – Williamstown, VIC

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Amber Lawrence
Friday 11th October – Newmarket Hotel, Sydney, NSW
Friday 18th to Saturday 19th October – Country Rocks Under The Stars, Braidwood Showground, Braidwood, NSW

Amy Vee
Sunday 13th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 18th October – The Newsagency, Sydney, NSW

Andrew Swift
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Ash Grunwald
Friday 11th October – Rosemount Hotel, Perth, WA
Friday 18th October – Lansdowne Hotel, Sydney, NSW

Ben Leece
Friday 11th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Bonnie Kay and the Bonafides
Friday 18th October – The Unicorn Hotel, Sydney, NSW

Brad Butcher
Friday 11th to Saturday 12th October – The Johnny Cash Country Festival, Stanthorpe, QLD

Burralow
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Carus Thompson
Friday 11th October – Culter & Smith, Geraldton, WA

Cecilia Brandolini
Sunday 13th October – Scarbs Beach Party, Perth, WA
Thursday 17th October – Misfits Weekly, Perth, WA

Chloe & Jason Roweth
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Colin Lillie
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

D.C Cross
Friday 11th October – Edinburgh Castle, Melbourne, VIC
Sunday 13th October – The Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Fanny Lumsden
Friday 11th October – Marthaguy Hall, Marthaguy, NSW
Saturday 12th October – Spring Ridge, NSW

Figgy Folk Session
Monday 14th October – Figtree Hotel, Figtree, NSW

Folk In The Garden feat. The Little Lord Street Band, Stoney Joe, Simone & Girlfunkle, Steve Hensby Band, The Wine Dark Sea, Siobhan Cotchin, Catherine Traicos, Wayward Johnson, Elk Bell, Leah Grant, Dharshini Dee Muru, Alexis Maree
Sunday 13th October – Port Beach Garden Bar, Fremantle, WA

FolkSwagon feat. Bella Fiorentino, Hannah Matysek, Anna & Jordan
Tuesday 15th October – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fred Smith
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Gallie
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA
Friday 18th October – Memo Music Hall, St Kilda, VIC

Gleny Rae Virus
Friday 11th October – The Piping Hot Chicken and Burger Grill, Ocean Grove, VIC

Hannah Aldridge
Friday 11th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Thursday 17th October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Friday 18th October – Pistol Pete’s Food n Blues, Geelong, VIC

Hat Fitz & Cara
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Hayley Marsten
Saturday 12th October – VDM Fest, Biloela, QLD
Friday 18th October – Apple Cider Shed, Grove, TAS

Hello Tut Tut
Friday 11th October – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

High Tea feat. Skyscraper Stan
Thursday 17th October – House Concert, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur
Thursday 17th October – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hussy Hicks
Friday 11th October – Republic Bar & Cafe, Hobart, TAS
Saturday 12th October – The Royal Oak Hotel, Launceston, TAS
Friday 18th October – 5 Church Street, Bellingen, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Jackie Marshall
Friday 11th October – The Piping Hot Chicken and Burger Grill, Geelong, VIC
Saturday 12th October – The Merri Creek Tavern, Melbourne, VIC

Jeff Lang
Friday 11th October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Jen Mize
Friday 11th to Saturday 12th October – The Johnny Cash Country Festival, Stanthorpe, QLD

Jess Ribeiro
Friday 11th October – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Jhana Allan
Friday 11th October – Croatian Wickham Sports Club, Newcastle, NSW
Saturday 12th October – House Concert, Croydon, NSW

Jim Lauderdale
Friday 11th October – The Lansdowne, Sydney, NSW
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC
Sunday 13th October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Tuesday 15th October – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Thursday 17th October – The Tivoli, Brisbane, QLD

John Flanagan Trio
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

Julia Johnson
Wednesday 16th October – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Kangaroo Valley Folk Festival
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley, NSW

Kasey Chambers w/ Charlie Collins
Friday 11th October – Town Hall Theatre, PAC, Devonport, TAS
Saturday 12th October – Theatre North at the Princess, Launceston, TAS
Sunday 13th October – Wrest Point Entertainment Centre, Hobart, TAS
Thursday 17th October – Anitas Theatre, Thirroul, NSW
Friday 18th October – Evan Theatre, Panthers, Penrith, NSW

Katie Brianna & Matt Ward
Friday 11th October – Cooee Arthouse, Aldinga, SA
Saturday 12th October – The Three Brothers Arms, Macclesfield, SA
Sunday 13th October – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Kristen Lee Morris & The Dirty Snakes
Friday 11th October – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Lachlan Bryan
Friday 11th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Lady Lyon
Saturday 12th October – Union Hotel, Sydney, NSW

Leo Rondeau & James Ellis
Sunday 13th October – The Bellingen Brewing Co., Bellingen, NSW

Little Georgia
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC

Little Quirks
Friday 11th October – Oxford Art Gallery, Sydney, NSW
Saturday 12th October – Junk Bar, Brisbane, QLD

Lost Ragas
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC

Lucie Thorne
Thursday 17th October – Camelot Lounge, Sydney, NSW
Friday 18th October – McCrossin’s Mill, Uralla, NSW

Luke O’Shea & Lyn Bowtell
Friday 11th October – Hotel Blue, 88 Lurline Street Katoomba NSW
Saturday 12th October – Panthers, Bathurst, NSW
Sunday 13th October – House Concert, Kiama, NSW

Lloyd Spiegel
Friday 18th October – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Mal Webb & Kylie Morrigan
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

Matty T Wall
Saturday 12th October – Six Degrees, Albany, WA
Sunday 13th October – Clancy’s Fish Pub, Dunsborough, WA

Melanie Horsnell
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Merpire
Friday 11th October – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Thursday 17th October – Noisy Ritual Urban Winery, Melbourne, VIC

Michael Waugh
Saturday 12th to Saturday 19th October – Cruisin Country 2019

Missy Raines Trio
Thursday 17th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 18th October – Hotel Blue, Katoomba, NSW

Monique Clare & Joe D’Esposito
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, WA
Tuesday 15th October – Artspace on 45, Coramba, NSW
Wednesday 16th October – The Royal Exchange, Newcastle, NSW
Thursday 17th October – Folk Picnic, Katoomba, NSW
Friday 18th October – Nest Cafe, Tumbarumba, NSW

Montgomery Church
Friday 11th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Saturday 12th October – The Hub Youth Centre, Cooma, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham Akoostik Festival, Wingham, NSW

Mr Alford
Friday 11th October – Paynesville Wine Bar, Paynesville, VIC
Saturday 12th October – Marlo Hotel, Marlo, VIC
Sunday 13th October – Phillip Island Vineyard & Winery, Ventnor, VIC
Friday 18th October – Empire Hotel, Beechworth, VIC

Nanga Music Festival
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Bush Camp, Dwellingup, WA

Niq Reefman
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Out of Abingdon
Saturday 12th October – Eudlo Music Nights, Eudlo, QLD

Out On The Weekend
Saturday 12th October – Williamstown, VIC

Pokey LaFarge
Friday 11th October – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC
Sunday 13th October – Lizotte’s, Newcastle, NSW
Tuesday 15th October – The Lansdowne, Sydney, NSW
Wednesday 16th October – The Tivoli, Brisbane, QLD
Thursday 17th October – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Ruby Boots
Friday 11th October – Sandy Point Music Club, Sandy Point, VIC
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC

Sahara Beck
Friday 18th October – The Foundry, Brisbane, QLD

Sam Buckingham
Friday 11th October – Low 302, Sydney, NSW
Saturday 12th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Scott Cook and the She’ll Be Rights
Friday 11th October – Nabour, QLD
Saturday 12th October – The Shed, Nanango, QLD
Sunday 13th October – Tintenbar Up Front, Tintenbar, NSW
Wednesday 16th October – Shoal Bay, NSW
Thursday 17th October – Bent on Food, Wingham, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 16th October – The Brother’s Public House, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC

Seeker Lover Keeper
Thursday 17th October – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Friday 18th October – Corner Hotel, Melbourne, VIC

Shelley’s Murder Boys
Friday 11th October – Dusty Attic Music Lounge, Lismore, NSW

Skinner & T’witch
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Skyscraper Stan & the Commission Flats
Friday 11th October – Nest, Tumbarumba, NSW
Saturday 12th October – 5 Church Street, Bellingen, NSW
Sunday 13th October – The Junkyard, Maitland, NSW
Thursday 17th October – High Tea, Sydney, NSW
Friday 18th October – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Smith & Jones, Montgomery Church
Friday 11th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Saturday 12th October – The Hub Youth Centre, Cooma, NSW

STAV.
Saturday 12th October – Miss Moses, Melbourne, VUC

Stella Donnelly
Friday 11th October – The Triffid, Brisbane, QLD
Saturday 12th October – Solbar, Maroochydore, QLD
Thursday 17th October – UC Hub, Canberra, ACT
Friday 18th October – UOW UniBar, Wollongong, NSW

That Red Head
Friday 11th October – Esquire, Sydney, NSW

The Black Sorrows
Thursday 17th October – Sooki Lounge, Melbourne, VIC
Friday 18th October – Memo Music Hall, St Kilda, VIC

The Bushwackers
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Cat Empire
Friday 11th October – Forum, Melbourne, VIC
Saturday 12th October – Forum, Melbourne, VIC

The Crooked Fiddle Band
Friday 18th October – Smith’s Alternative Bookshop, Canberra, ACT

The Easy Leaves
Friday 18th October – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW

The Felice Brothers
Friday 11th October – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC
Monday 14th October – The Lansdowne, Sydney, NSW
Tuesday 15th October – The Tivoli, Brisbane, QLD

The Hillbilly Goats
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

The Johnny Cash Country Festival
Friday 11th to Saturday 12th October – Stanthorpe, QLD

The Little Lord Street Band
Friday 11th October – Rezza House Concert, Melbourne, VIC
Saturday 12th October – Out On The Weekend, Williamstown, VIC
Sunday 13th October – Folk In The Garden!, Port Beach Garden Bar, Fremantle, WA

The Royal High Jinx
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

The Water Runners
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Tori Forsyth
Friday 18th October – The Milk Factory, Brisbane, QLD

Whoa Mule
Friday 18th October – Hotel Blue, Katoomba, NSW

William Alexander
Friday 11th October – Croatian Wickham Sports Club, Newcastle, NSW
Saturday 12th October – 5 Church St, Bellingen, NSW
Sunday 13th October – The Junkyard, Maitland, NSW
Thursday 17th October – Braidwood Uniting Church, Braidwood, NSW
Friday 18th to Sunday 20th October – Kangaroo Valley Folk Festival, Kangaroo Valley, NSW

Wingham Akoostik Festival
Friday 18th to Sunday 20th October – Wingham, NSW

Witches Leap
Thursday 17th October – Folk Picnic, Katoomba, NSW

Z-Star Trinity
Friday 11th October – Apollo Bay Hotel, Apollo Bay, VIC
Sunday 13th October – Queenscliff Brewhouse, Queenscliff, VIC

Friday Folk Flashback

“Helplessly Hoping” – Crosby, Stills & Nash

Thank Folk It’s Friday – 4th October

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

The Avett Brothers
Closer Than TogetherThe Avett Brothers
iTunes

Carus Thompson
Shakespeare AvenueCarus Thompson
iTunes

City and Colour
A Pill for LonelinessCity and Colour
iTunes

Red Moon
Red MoonPat Tierney
iTunes

Strange
Strange BeautySarah Humphreys
Bandcamp

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Dashville Skyline

Dashville

Friday 4th to Sunday 6th October – Lower Belford, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Saturday 5th October – Semaphore Music Festival, Semaphore Workers Club, Adelaide, SA
Sunday 6th October – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA

Aleyce Simmonds
Friday 4th and Saturday 5th October – Deni Ute Muster, Deniliquin, NSW

Amber Lawrence
Friday 11th October – Newmarket Hotel, Sydney, NSW

Amy Vee
Wednesday 9th October – Memo Music Hall, St. Kilda, VIC

Andy Golledge Band
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Archer
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Wednesday 9th October – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Thursday 10th October – Guildford Music Hall, Guildford, VIC

Archie Roach
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Ash Grunwald
Friday 4th October – Jive Bar, Adelaide, SA
Saturday 5th October – Howler, Melbourne, VIC
Friday 11th October – Rosemount Hotel, Perth, WA

Asha Jefferies
Friday 4th October – Grace Darling Hotel, Melbourne, VIC

BANFF
Saturday 5th October – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Because The Night presents Hannah Aldridge & Katie Bates
Thursday 10th October – The Midnight Special, Sydney, NSW

Ben Leece
Friday 11th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Bluegrass at the Bland feat. Finn Macool, Crow Mountain
Saturday 5th October – Bland Hotel, Quandialla, NSW

Brad Butcher
Friday 4th October – Highfields Tavern, Toowoomba, QLD
Friday 11th to Saturday 12th October – The Johnny Cash Country Festival, Stanthorpe, QLD

Caloundra Music Festival
Friday 4th to Monday 7th October – Kings Beach Amphitheatre, Caloundra, QLD

Carus Thompson
Sunday 6th October – The River, Margaret River, WA
Friday 11th October – Culter & Smith, Geraldton, WA

Cat Canteri & Justin Bernasconi
Friday 4th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Saturday 5th October – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW

Cecilia Brandolini
Thursday 10th October – Live and Acoustic at Little Howard, Fremantle, WA

Cigany Weaver
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD

Copperline
Saturday 5th October – Lake George Hotel, Bungendore, NSW

Crow Mountain
Saturday 5th October – Bland Hotel, Quandialla, NSW
Sunday 6th October – Aunty Ed’s, Katoomba, NSW

D.C Cross
Saturday 5th October – Plantbased Wholefoods, Katoomba, NSW
Thursday 10th October – Tanswells Commercial Hotel, Beechworth, VIC
Friday 11th October – Edinburgh Castle, Melbourne, VIC

Dang Blues Festival
Sunday 6th October – Club Windang, Wollongong, NSW

Dashville Skyline
Friday 4th to Sunday 6th October – Lower Belford, NSW

Deni Ute Muster
Friday 4th and Saturday 5th October – Deniliquin, NSW

Eagle & The Wolf
Friday 4th October – The Old City Bank, Katoomba, NSW

Emily Wurramara
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Fanny Lumsden
Friday 4th October – Old Junee Hall, Old Junee, NSW
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Friday 11th October – Marthaguy Hall, Marthaguy, NSW

Felicity Urquhart & Brad Butcher
Friday 4th October – Highfields Tavern, Toowoomba, QLD

FolkSwagon feat. Skyscraper Stan, Merpire, Hannah Acfield, William Alexander
Wednesday 9th October – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Freya Josephine Hollick
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Gallie
Thursday 10th October – Kidogo Arthouse, Fremantle, WA
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

Gareth Leach
Friday 4th and Saturday 5th October – Deni Ute Muster Festival, Deniliquin, NSW
Sunday 6th October – Cape Horn Vineyard, Echuca, VIC

Gleny Rae Virus
Friday 4th October – Prince Of Wales Hotel, Gulgong, NSW
Saturday 5th October – School of the Arts Hall, St Albans, NSW
Monday 7th October – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Thursday 10th October – Guildford Music Hall, Guildford, VIC
Friday 11th October – The Piping Hot Chicken and Burger Grill, Ocean Grove, VIC

Great Aunt
Friday 4th and Saturday 5th October – Deni Ute Muster Festival, Deniliquin, NSW

Gretta Ziller
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Handsome Young Strangers w/ The Kill Devil Hills
Friday 4th October – Union Hotel, Sydney, NSW

Hannah Acfield
Saturday 5th October – The Dusty Attic, Lismore, NSW
Sunday 6th October – Junk Bar, Brisbane, QLD
Wednesday 9th October – Folkswagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Hannah Aldridge
Wednesday 9th October – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 10th October – The Midnight Special, Sydney, NSW
Friday 11th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Hat Fitz & Cara
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD

Hello Tut Tut
Friday 11th October – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC

High Lonesome
Sunday 6th October – The Gasoline Pony, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. King Arthur
Thursday 10th October – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hussy Hicks
Friday 4th October – Wauchope Community Arts Hall, Wauchope, NSW
Sunday 6th October – Dang Blues Festival, Club Windang, Windang, NSW
Thursday 10th October – The Fyrefly, Melbourne, VIC
Friday 11th October – Republic Bar & Cafe, Hobart, TAS

In The Round feat. Harley Mavis, Joe Mungovan, Georgia Mulligan, Eilidh.
Tuesday 8th October – The Vanguard, Sydney, NSW

Jackie Marshall
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Friday 11th October – The Piping Hot Chicken and Burger Grill, Ocean Grove, VIC

James Thomson
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

JD and the Hungermen
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Jeff Lang
Friday 4th October – Goleby’s Basement, Ipswich, QLD
Saturday 5th October – Sandgate Town Hall, Brisbane, QLD
Friday 11th October – Caravan Music Club, Melbourne, VIC

Jen Mize
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Friday 11th to Saturday 12th October – The Johnny Cash Country Festival, Stanthorpe, QLD

Jess Ribeiro
Friday 4th October – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC
Saturday 5th October – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Friday 11th October – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Jim Lauderdale
Friday 11th October – The Lansdowne, Sydney, NSW

Joe Man Murphy
Saturday 5th October – Piglets Cranny, Nambour, QLD

John Flanagan Trio
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

John Williamson
Friday 4th and Saturday 5th October – Deni Ute Muster, Deniliquin, NSW

Kasey Chambers w/ Charlie Collins
Friday 4th October – Thebarton Theatre, Adelaide, SA
Saturday 5th October – The Astor Theatre, Perth, WA
Sunday 6th October – Bridgetown, WA
Friday 11th October – Town Hall Theatre, PAC, Devonport, TAS

Kate Miller-Heidke
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Sunshine Coast, QLD
Saturday 5th October – Home of the Arts, Gold Coast, QLD

Katie Brianna & Matt Ward
Friday 11th October – Cooee Arthouse, Aldinga, SA

Kris Kristofferson
Friday 4th October – Empire Theatre, Toowoomba, QLD
Saturday 5th October – Brisbane Convention & Exhibition Centre, Brisbane, QLD
Sunday 6th October – The Events Centre, Caloundra, QLD

Kristen Lee Morris & The Dirty Snakes
Friday 11th October – LazyBones Lounge, Sydney, NSW

Lachlan Bryan
Friday 11th October – Heritage Hotel, Bulli, NSW

Leo Rondeau w/ James Ellis
Friday 4th October – The Tamworth Hotel, Tamworth, NSW
Thursday 10th October – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Little Quirks
Saturday 5th October – Dashville Skyline, Dashville, NSW
Friday 11th October – Oxford Art Gallery, Sydney, NSW

Lucie Thorne
Friday 4th October – Music on the Hill, Red Hill, VIC
Saturday 5th October – Old Church on the Hill, Bendigo, VIC
Sunday 6th October – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Luke O’Shea & Lyn Bowtell
Friday 11th October – Hotel Blue, 88 Lurline Street Katoomba NSW

Magpie Diaries
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Mal Webb & Kylie Morrigan
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

Mandy Connell
Friday 5th October – The Gallery Gigs at North East Artisans, Benalla, VIC
Sunday 6th October – Daylesford Cider Company, Musk, VIC
Thursday 10th October – Porch Light Sessions, Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Matty T Wall
Saturday 5th October – The Duke of George, Fremantle, WA
Saturday 6th October – The Bassendean Hotel, Perth, WA

Merpire
Friday 4th October – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC
Saturday 5th October – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Wednesday 9th October – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW
Friday 11th October – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Michael Waugh
Friday 4th October – Oodies Café, Bundaberg, QLD

Missy Higgins
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD

Monique Clare & Joe D’Esposito
Tuesday 8th October – Paris Cat Jazz Club, Melbourne, VIC
Thursday 10th October – Live and Acoustic at Little Howard, Fremantle, WA
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, WA

Mr Alford
Friday 4th October – The Gem Bar, Melbourne, VIC
Saturday 5th October – The Corner Hotel, Alexandra, VIC
Sunday 6th October – Shedshaker Brewing, Castlemaine, VIC
Friday 11th October – Paynesville Wine Bar, Paynesville, VIC

Mustered Courage
Friday 4th and Saturday 5th October – Deni Ute Muster, Deniliquin, NSW

Nanga Music Festival
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Bush Camp, Dwellingup, WA

Neil Murray
Friday 4th October – Manly Art Gallery and Museum, Sydney, NSW
Saturday 5th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Ok Moon
Thursday 10th October – Factory Theatre, Sydney, NSW

Out of Abingdon
Friday 4th October – Tablelands Music Lovers The ORB, Atherton, QLD

Paddy McHugh
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Sunday 6th October – The Vanguard, Sydney, NSW

Porch Light Sessions feat. Mandy Connell, Dave Calandra, CJ Strange
Thursday 10th October – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

RAPT
Sunday 6th October – Orange Regional Conservatorium, Orange, NSW

Round Mountain Girls
Friday 4th and Saturday 5th October – Deni Ute Muster, Deniliquin, NSW

Ruby Boots
Thursday 10th October – The Tote, Melbourne, VIC
Friday 11th October – Sandy Point Music Club, Sandy Point, VIC

Sahara Beck
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD

Sam Buckingham
Friday 4th October – Junk Bar, Ashgrove, QLD
Saturday 5th October – Dusty Attic, Lismore, NSW
Friday 11th October – Low 302, Sydney, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 9th October – The Brother’s Public House, Melbourne, VIC

Sean McMahon
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Seeker Lover Keeper
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD
Saturday 5th October – Tanks Arts Centre, Cairns, QLD

Shelley’s Murder Boys
Friday 4th October – Flow Bar, Old Bar, NSW
Saturday 5th October – Bellingen Brewery, Bellingen, NSW
Sunday 6th October – Yulli’s, Byron Bay, NSW
Thursday 10th October – Treehouse On Belongil, Byron Bay, NSW
Friday 11th October – Dusty Attic Music Lounge, Lismore, NSW

Skyscraper Stan & the Commission Flats
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Saturday 5th October – LazyBones Lounge, Sydney, NSW
Wednesday 9th October – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW
Friday 11th October – Nest, Tumbarumba, NSW

Smith & Jones, Montgomery Church
Friday 11th October – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Smokin’ Blues & Roots Music Festival
Friday 4th to Sunday 6th October – Kilkivan Bush Camping and Caravan Park, Kilkivan, QLD

STAV.
Sunday 6th October – The Gasometer Hotel, Melbourne, VIC
Tuesday 8th October – Paris Cat Jazz Club, Melbourne, VIC

Strings on King feat. Narrownecks
Tuesday 8th October – MoshPit, Sydney, NSW

That Red Head
Friday 4th October – Esquire, Sydney, NSW
Friday 11th October – Esquire, Sydney, NSW

The Barleyshakes
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD

The Buffalo Grass Boys
Saturday 5th October – Hotel Steyne Manly, Sydney, NSW
Saturday 5th October – The Old Manly Boatshed, Sydney, NSW

The Cat Empire
Friday 4th October – The Metro Theatre, Sydney, NSW
Friday 4th to Monday 7th October – Caloundra Music Festival, Caloundra, QLD
Saturday 5th October – The Metro Theatre, Sydney, NSW
Friday 11th October – Forum, Melbourne, VIC

The Cope Street Parade
Friday 4th October – Treehouse On Belongil, Byron Bay, NSW
Saturday 5th October – Home of the Arts, Gold Coast, QLD

The Crooked Fiddle Band
Saturday 5th October – Rhythm Hut, Gosford, NSW

The Hillbilly Goats
Friday 4th to Sunday 6th October – Smokin’ Blues & Roots Music Festival, Kilkivan, QLD
Friday 11th to Sunday 13th October – Nanga Music Festival, Dwellingup, WA

The Jarrah Celts
Sunday 6th October – Perth Highland Gathering, Minnawarra Park, Perth, WA

The Johnny Cash Country Festival
Fridau 11th to Saturday 12th October – Stanthorpe, QLD

The Little Lord Street Band
Saturday 5th October – Fremantle Reclink Community Cup, Fremantle, WA
Thursday 10th October – The Tote, Melbourne, VIC
Friday 11th October – Rezza House Concert, Melbourne, VIC

The Montgomery Brothers
Friday 4th October – Bar Open, Melbourne, VIC
Saturday 5th October – The Penny Black, Melbourne, VIC

The Sweet Jelly Rolls, The Buffalo Grass Boys
Saturday 5th October – Hotel Steyne Manly, Sydney, NSW

The Thin White Ukes
Saturday 5th October – Carinda Hotel, Carinda, NSW

The Weeping Willows
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

Tia Gostelow
Friday 4th October – Rocket Bar, Adelaide, SA

Wagons
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW

William Alexander
Wednesday 9th October – Cafe Lounge, Sydney, NSW
Friday 11th October – Croatian Wickham Sports Club, Newcastle, NSW

William Crighton w/ Amy Montgomery
Friday 4th to Sunday 6th October – Dashville Skyline, Lower Belford, NSW
Sunday 6th October – The Vanguard, Sydney, NSW

Z-Star Trinity
Friday 4th October – Eddie’s Grub House, Gold Coast, QLD
Thursday 10th October – The Toff In Town, Melbourne, VIC
Friday 11th October – Apollo Bay Hotel, Apollo Bay, VIC

Friday Folk Flashback

“The Boy In The Bubble” – Paul Simon

%d bloggers like this: