Thank Folk It’s Friday – 16th November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Mick Thomas
Boxing Day DriveMick Thomas and The Roving Commission
Bandcamp

Delta
DeltaMumford & Sons
iTunes

Stringdusters
Live From TellurideThe Infamous Stringdusters
iTunes

Vance Joy
Live at Red Rocks AmphitheatreVance Joy
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Passenger

Passenger

Saturday 17th November – The Forum, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – The Gov, Adelaide, SA
Friday 23rd November – Astor Hotel, Perth, WA

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 16th November – The Fyrefly, Melbourne, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC
Sunday 18th November – Bundy Hall, Bundalaguah, VIC
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Áine Tyrrell
Saturday 17th Monday 19th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Friday 23rd November – Tintenbar Hall, Tintenbar, NSW

Alex The Astronaut
Thursday 22nd November – The Corner Hotel, Melbourne, VIC
Friday 23rd November – Adelaide Uni Bar, Adelaide, SA

Andrew Swift
Saturday 17th November – King Island Club, King Island, TAS
Friday 23rd November – Wests New Lambton, Newcastle, NSW

Ashlea Reale
Sunday 18th November – Mini Bar, Rockingham, WA

Ben Leece
Saturday 17th November – The Junk Bar, Brisbane, QLD

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Friday 23rd November – The Skylark Room, Upwey, VIC

Ben Ottewell w/ Buddy
Saturday 17th and Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Sunday 18th November – Leadbelly, Sydney, NSW
Tuesday 20th November – Coogee Diggers, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – Caravan Music Club, Melbourne, VIC
Thursday 22nd November – Sooki Lounge, Melbourne, VIC
Friday 23rd November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Bennett, Bowtell and Urquhart
Saturday 17th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Bluegrass @ Yulli’s feat. The Plough + Flat Rock Boys
Wednesday 21st November – Yulli’s, Sydney, NSW

Bonnie Kay and the Bonafides
Saturday 17th November – Downtown Bar, Sydney, NSW
Sunday 18th November – Country Roots & Blues Festival, Cooma, NSW

Caitlin Harnett
Saturday 17th November – Vic on the Park Hotel, Sydney, NSW

Cash Savage and The Last Drinks
Friday 23rd November – Croxton Band Room, Melbourne, VIC

Cat & Clint
Friday 16th to Sunday 18th November – Wirrina Bluegrass & Acoustic Roots, Wirrina Cove, SA

Catherine Britt
Friday 16th November – Commercial Club, Albury, NSW
Saturday 17th November – Club Mulwala, Mulwala, NSW
Thursday 22nd November – Coomealla Club, Dareton, VIC
Friday 23rd November – Pretoria Hotel, Mannum, SA

Charlie Gradon w/ Brendon Moon
Friday 16th November – Bank Hotel, Sydney, NSW

Charm of Finches
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Claymore
Friday 23rd November – Ariette’s Concert Lounge, Melbourne, VIC

Connell, Friday, Thursby
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC

Country Roots & Blues Festival
Sunday 18th November – Centennial Park, Cooma, NSW

Dana Hassall, Bek Jensen & Luke O’Shea
Sunday 18th November – Wenty Leagues, Wentworthville, NSW

Dave Wells
Friday 16th November – The Aztec, Forster, NSW
Saturday 17th November – Flow Bar, Old Bar, NSW
Thursday 22nd November – The Republic, Hobart, TAS
Friday 23rd November – Willie Smith Brewery, Hobart, TAS

Deni Uke Muster
Friday 16th to Sunday 18th November – Deniliquin, NSW

Diana Anaid
Friday 16th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Donavon Frankenreiter
Tuesday 20th November – Selina’s, Coogee Bay Hotel, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – The Northern, Byron Bay, NSW
Thursday 22nd November – Miami Shark Bar, Miami, QLD
Friday 23rd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Fairlight Folk feat. The Three Jimmies, The Willing Ponies, Crow Mountain
Saturday 17th November – Fairlight Folk, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Sunday 18th November – House Concert, Thurgoona, NSW
Thursday 22nd November – The Newsagency, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Franks Wild Years, Thirroul, NSW

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Wednesday 21st November – Kerry Memorial Hall, Kerry, QLD
Thursday 22nd November – Westbrook Hall, Westbrook, QLD
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD

Figgy Folk Session
Monday 19th November – Figtree Hotel, Figtree, NSW

Floyd Thursby
Friday 16th November – La Niche, Melbourne, VIC
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC

FolkSwagon feat. Hollie Matthew, Lola Sola, Darby
Wednesday 21st November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

For Folk Sake feat. Echo Deer, John Maddox, Frankie & Charles
Saturday 17th November – Rooftop Garden @ 107 Projects, Sydney, NSW

Fraser A Gorman
Saturday 17th November – Vic on the Park Hotel, Sydney, NSW
Sunday 18th November – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Georgia Mulligan
Friday 16th November – Midnight Sun, Sydney, NSW
Sunday 18th November – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW

Girl Friday
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC
Thursday 22nd November – The Homestead, Hobart, TAS

Gleny Rae Virus w/ Archer
Thursday 22nd November – North Arm Cove Community Hall, North Arm Cove, NSW
Friday 23rd November – The Stag & Hunter Hotel, Newcastle, NSW

Great Aunt
Saturday 17th November – Reverence Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 22nd November – Charles Weston Hotel, Melbourne, VIC

Greenville, Luke Sinclair
Friday 23rd November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Handsome Young Strangers
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Healesville Music Festival
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville, VIC

Hello Tut Tut
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

High Tea feat. Joe Mungovan
Thursday 22nd November – House Concert, Sydney, NSW

Hollie Matthew
Friday 16th November – The Rio, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 22nd November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Husky
Friday 23rd November – Max Watt’s House of Music, Melbourne, VIC

Imogen Clark
Saturday 17th November – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Sunday 18th November – The Cambus Wallace, Gold Coast, QLD

James Bennett
Saturday 17th November – Hall, Kundabung, NSW
Friday 23rd November – Avoca Beach Hotel & Resort, Avoca Beach, NSW

James Ellis & The Jealous Guys
Friday 16th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Music From the Wetlands, Alphington, VIC
Thursday 22nd November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Jo Meares
Saturday 17th November – Leadbelly, Sydney, NSW

Jodi Phillis
Friday 16th November – Kastoria Music Club, Melbourne, VIC
Saturday 17th November – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Jorden Ireland
Sunday 18th November – North Wollongong Hotel, Wollongong, NSW

Jordie Lane & Clare Reynolds
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Wednesday 21st November – Marrickville Bowlo, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Justin Bernasconi
Saturday 17th November – The Guildford Family Hotel, Guildford, VIC
Saturday 18th November – The Guildford Family Hotel, Guildford, VIC
Friday 23rd November – Empire Hotel, Beechworth, VIC

Kallidad
Thursday 22nd November – Panthers, Port Macquarie, NSW
Friday 23rd November – NightQuarter, Gold Coast, QLD

Kasey Chambers
Saturday 17th November – Mundaring Weir Hotel, Mundaring, WA
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Kristen Lee Morris
Friday 16th November – The Labour In Vain, Melbourne, VIC
Saturday 17th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Lady Lyon
Sunday 18th November – Botany View Hotel, Sydney, NSW

Lior
Friday 16th November – The J Noosa, Noosa Heads, QLD
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW
Thursday 22nd November – Mandurah Performing Arts Centre, Mandurah, WA
Friday 23rd November – Kalamunda Performing Arts Centre, Kalamunda, WA

Little Georgia
Friday 16th November – Mo’s Desert Club House, Gold Coast, QLD
Saturday 17th November – The Triffid Beer Garden – Brisbane, QLD

Liz Martin
Thursday 18th November – Hollywood Hotel, Sydney, NSW

Lolo Lovina
Friday 16th November – Django Bar, Sydney, NSW

Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Wednesday 21st November – Kerry Memorial Hall, Kerry, QLD
Thursday 22nd November – Westbrook Hall, Westbrook, QLD
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD

Mal Webb and Kylie Morrigan
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Mandy Connell
Saturday 17th November – Compass Pizza, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Daylesford Cider Company, Musk, VIC

Matt Ward & The Heggarties
Saturday 17th November – Stein’s Taphouse, Nuriootpa, SA

Martin Pearson
Saturday 17th November – Bush Music Club, Sydney, NSW

Medusa’s Wake
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Marrickville, NSW

Michael Waugh
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Mick Thomas and The Roving Commission w/ Ayleen O’Hanlon
Wednesday 21st November – The Publican, Mornington, VIC

Mike Compton
Friday 16th November – Mundaring Folk Club, Mundaring, WA
Saturday 17th November – Kidogo Art House, Fremantle, WA
Sunday 18th November – Rodney’s Bait and Tackle, Mpsman Park, WA
Friday 23rd November – Yinnar Hotel, Yinnar, VIC

Mojo Juju
Friday 16th November – Jack Rabbit Slims, Perth, WA
Saturday 17th November – Mojo’s, Fremantle, WA
Thursday 22nd November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Small Ballroom, Newcastle, NSW

Monique Clare
Sunday 18th November – The Brunswick Green, Melbourne, VIC

Montgomery Church
Saturday 17th November – Parkes Showground, Parkes, NSW
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Mullum Music Festival
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullumbimby, NSW

Nathan Seeckts
Saturday 17th November – Reverence Hotel, Melbourne, VIC
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Neil Murray
Sunday 18th November – The Willoughby Hotel, Sydney, NSW
Thursday 22nd November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Oh Pep!
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Old Man Luedecke
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Wednesday 21st November – Kerry Memorial Hall, Kerry, QLD
Thursday 22nd November – Westbrook Hall, Westbrook, QLD
Friday 23rd November – Texas Memorial Hall, Texas, QLD

Out of Abingdon
Saturday 17th November – Open Studio, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Blue Tongue Berries, Seymour, VIC

Owen Campbell
Saturday 17th November – The Metropole Guesthouse, Katoomba, NSW

Paddy McHugh
Saturday 17th November – Greaser, Brisbane, QLD
Sunday 18th November – The Triffid, Brisbane, QLD

Papa Pilko And The Binrats
Friday 23rd November – Mo’s Desert Clubhouse, Burleigh Heads, QLD

Paper Mouse
Friday 16th November – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Passenger
Saturday 17th November – The Forum, Melbourne, VIC
Sunday 18th November – Enmore Theatre, Sydney, NSW
Wednesday 21st November – The Gov, Adelaide, SA
Friday 23rd November – Astor Hotel, Perth, WA

Pierce Brothers
Friday 16th November – Oxford Arts Factory, Sydney, NSW
Saturday 17th November – The Zoo, Brisbane, QLD

Queenscliff Music Festival
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff, VIC

Rich Davies and the Low Road
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Ro
Sunday 18th November – Civic Sounds Laneway Party, Cherry Bar, Melbourne, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 17th November – Rowan Robinson Park, Kingscliff, NSW
Saturday 17th November – Miami Marketta, Miami, QLD

Saint Sister
Saturday 17th and Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW

Sarah Blasko
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 21st November – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 16th November – The Record Crate, Sydney, NSW
Saturday 17th November – Rad, Wollongong, NSW
Sunday 18th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Smith & Jones
Friday 23rd November – BMEC, Bathurst, NSW

Stella Donnelly
Friday 23rd November – MOJOS, Fremantle, WA

Stu Larsen & Natsuki Kurai
Thursday 22nd November – Leadbelly, Sydney, NSW
Friday 23rd November – Wesley Anne, Northcote, VIC
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Teeny Tiny Stevies
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The Beez
Friday 16th November – House Concert, Springwood, NSW
Saturday 17th November – House Concert, Wollongong, NSW

The Black Sorrows
Saturday 17th November – National Arboretum, Canberra, ACT
Friday 23rd November – The Edge Hill Tavern, Cairns, QLD

The Djangologists
Saturday 17th November – The Gasoline Pony, Sydney, NSW
Thursday 22nd November – Johnston Street Jazz, Sydney, NSW

The Go Set
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW
Saturday 17th November – The Brightside, Brisbane, QLD
Sunday 18th November – Cardigan Bar, Sandgate, QLD

The Heggarties
Friday 16th November – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA
Saturday 17th November – Stein’s Taphouse, Nuriootpa, SA

The Little Stevies
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

The McClymonts
Friday 23rd November – Wee Waa Bowling Club, Wee Waa, NSW

The Northern Folk
Sunday 18th November – The Northcote Social Club, Melbourne, VIC

The Teskey Brothers
Friday 23rd November – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA

The Thin White Ukes
Friday 16th November – The Vine Hotel, Wangaratta, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Deni Uke Muster, Deniliquin, NSW

This Way North
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW
Friday 23rd to Sunday 25th November – Queenscliff Music Festival, Queenscliff, VIC

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 18th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Vena Klymo & James Bennett
Saturday 17th November – Hall, Kundabung, NSW

Whoa Mule & Witches Leap
Sunday 18th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Wirrina Bluegrass & Acoustic Roots
Friday 16th to Sunday 18th November – Wirrina Cove Holiday Park, Wirrina Cove, SA

Xavier Rudd
Friday 23rd November – Fremantle Arts Centre, Fremantle, WA

Friday Folk Flashback

“High On A Hill” – The Company

Thank Folk It’s Friday – 9th November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

Ben Wright Smith
PsychotropicalBen Wright Smith
iTunes

Modern Man
Modern ManBenjamin Folke Thomas
Bandcamp

Black Velvet
Black VelvetCharles Bradley
iTunes

Fleet Foxes
First Collection 2006 – 2009Fleet Foxes
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Mullum Music Festival

Mullum

Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullumbimby, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Friday 16th November – The Fyrefly, Melbourne, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville Music Festival, Healesville, VIC

Airlie Beach Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Andrew Swift
Friday 9th November – Tamworth, New South Wales, Tamworth, NSW
Saturday 10th November – Shoal Bay Country Club, Shoal Bay, NSW

Appalachian Heaven Stringband
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

Archer
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Ash Grunwald
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD
Saturday 10th November – The Jack, Cairns, QLD

Ashbury Medicine Show
Saturday 10th November – Royal Oak Hotel, Melbourne, VIC

Australian Beef Week Show and Handsome Young Strangers
Friday 9th November – The Townie, Sydney, NSW

Australian Music Week
Wednesday 7th to Friday 9th November – Cronulla Beach, Sydney, NSW

Ayleen O w/ Felicity Cripps Band
Friday 9th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

BATTS
Saturday 10th November – OAF Gallery, Sydney, NSW

Beechworth Celtic Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Beechworth, VIC

Ben Leece
Saturday 10th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC

Ben Mastwyk, Rose Zita Falko and Mitch Power
Saturday 10th November – The Bearded Lady, Brisbane, QLD
Sunday 11th November – Can You Keep A Secret?, Brisbane, QLD

Ben Ottewell w/ Buddy
Thursday 15th November – Lefty’s Old Time Music Hall, Brisbane, QLD

Ben Panucci w/ Moody Beach
Friday 9th November – Midnight Sun, Sydney, NSW
Thursday 13th November – Cobra Club, Sydney, NSW

Bendigo Blues N Roots Festival
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo, VIC

Blues at Bridgetown
Friday 9th to Sunday 11th November – Bridgetown, WA

Cat and Clint
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Cat Canteri
Friday 9th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Catherine Britt
Friday 16th November – Commercial Club, Albury, NSW

Charlie Gradon
Friday 16th November – Bank Hotel, Sydney, NSW

Claymore w/ Damien Leith, Eric Bogle
Friday 9th November – Beechworth Gaol, Beechworth, VIC

Damien Dempsey
Friday 9th November – Prince Bandroom, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Badlands Bar, Perth, WA

Dave Dobbyn
Friday 9th November – Hamilton Hotel, Brisbane, QLD
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD
Saturday 10th November – RSL Club Southport, Southport, QLD,

Dave Wells
Sunday 11th November – Aunty Jacks, Katoomba, NSW
Friday 16th November – The Aztec, Forster, NSW

Deni Uke Muster
Friday 16th to Sunday 18th November – Deniliquin, NSW

Diana Anaid
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD
Thursday 15th November – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Friday 16th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Didirri
Friday 9th November – Rosemount, Perth, WA
Saturday 10th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 15th November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Do It In a Dress Songwriter Fundraiser feat. Cj Shaw, JAYNE, Endrey
Sunday 11th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Eliza Hull w/ Julia Johnson
Saturday 10th November – Boney, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC

Eric Bogle
Friday 9th November – Beechworth Gaol, Beechworth, VIC
Sunday 11th November – The National Theatre, Braidwood, NSW

Fanny Lumsden
Saturday 10th November – House Concert, Conder, ACT
Sunday 11th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT

Festival of Small Halls feat. Old Man Luedecke, Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

FolkSwagon feat. Merpire, Feelds, Bek Sarkoezy
Wednesday 14th November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fred Smith
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia Fields
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia Mulligan
Saturday 10th November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Sunday 11th November – Newtown Festival, Camperdown Memorial Rest Park, Sydney, NSW
Friday 16th November – Midnight Sun, Sydney, NSW

Great Aunt
Saturday 10th November – The Workers Club Geelong, Geelong, VIC
Sunday 11th November – The Public Brewery, Melbourne, VIC

Grigoryan Brothers
Friday 9th November – The Arts Centre, Cootamundra, NSW
Saturday 10th November – Griffith Regional Theatre, Griffith, NSW

Handsome Young Strangers
Friday 9th November – The Townie, Sydney, NSW
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

Healesville Music Festival
Friday 16th to Sunday 18th November – Healesville, VIC

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 15th November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hoot and Holler
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

In The Round Sessions feat. Melanie Dyer, Brendan Maclean, Chris Rose, Sarah Belkner
Tuesday 13th November – Leadbelly, Sydney, NSW

James Bennett
Friday 9th November – Howlin’ Wolf Bar, Wollongong, NSW

James Ellis & The Jealous Guys
Thursday 15th November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC
Friday 16th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

James Kenyon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Jenny Mitchell
Friday 9th November – The Acoustic Picnic, Brookvale, NSW

Jodi Phillis
Friday 9th November – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Saturday 10th November – The Gasoline Pony, Sydney, NSW
Thursday 15th November – Grace Emily Hotel, Adelaide, SA
Friday 16th November – Kastoria Music Club, Melbourne, VIC

John Flanagan Trio
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Jordie Lane & Clare Reynolds
Wednesday 14th November -Junk Bar, Brisbane, QLD
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, Mullumbimby, NSW

Kallidad
Friday 9th November – The Penny Black, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – Aireys Pub, Aireys Inlet, VIC
Sunday 11th November – Wandi Pub, Wandiligong, VIC

Kasey Chambers
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD

King Arthur
Sunday 11th November – The Gem Bar, Melbourne, VIC
Thursday 15th November – Honky Tonkin’, The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Kristen Lee Morris
Sunday 11th November – Hardy’s Bay Club, Hardy’s Bay, NSW
Thursday 15th November – The Retreat, Melbourne, VIC

Kyle Lionhart
Friday 9th November – Torquay Hotel, Torquay, VIC
Saturday 10th November – Geddes Lane Ballroom, Melbourne, VIC

Lily and King
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lior
Saturday 10th November – Portland Arts Centre, Portland, VIC
Sunday 11th November – Lighthouse Theatre, Warrnambool, VIC
Friday 16th November – The J Noosa, Noosa Heads, QLD

Little Georgia
Friday 16th November – Mo’s Desert Club House, Gold Coast, QLD

Liz Frencham
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lolo Lovina
Friday 9th November – Code One, Cronulla, NSW
Friday 16th November – Django Bar, Sydney, NSW

Lost Ragas
Friday 9th November – The Union, Sydney, NSW
Saturday 10th November – The Bunker, Coogee, NSW
Sunday 11th November – Grand Junction – The Junkyard, Maitland, NSW

Low Down Riders
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lucy Wise
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

Lúnasa
Saturday 10th and Sunday 11th November – Sydney Irish Festival, Sydney, NSW

Majors Creek Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek, NSW

Mama Kin Spender
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA
Sunday 11th November – Port Beach Garden Bar, Fremantle, WA

Mandy Connell
Friday 9th November – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC
Saturday 10th November – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – The Taproom, Castlemaine, VIC

Medusa’s Wake
Saturday 10th November – Penrith Gaels Cultural and Sporting Association, Kingswood, NSW
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Marrickville, NSW

Merpire
Friday 9th November – Rosemount Hotel, Perth, WA
Saturday 10th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Sunday 11th November – Corner Hotel, Melbourne, VIC
Wednesday 14th November – FolkSwagon, Cafe Lounge, Sydney, NSW
Thursday 15th November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW

Mic Conway & Robbie Long
Friday 9th November – The Royal Exchange, Newcastle, NSW
Saturday 10th November – Wauchope Community Arts Council, Wauchope, NSW
Sunday 11th November – Upper Lansdowne Hall, Upper Lansdowne, NSW

Mike Compton
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC
Tuesday 13th November – Albany Performing Arts Centre, Albany, WA
Wednesday 14th November – Manjimup Hotel, Manjimup, WA
Friday 16th November – Mundaring Folk Club, Mundaring, WA

Mojo Juju
Friday 9th November – Howler, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – Meeniyan Town Hall, Meeniyan, VIC
Sunday 11th November – Sooki Lounge, Belgrave, VIC
Thursday 15th November – Jive, Adelaide, SA
Friday 16th November – Jack Rabbit Slims, Perth, WA

Montgomery Church
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Mountaingrass
Friday 9th to Sunday 11th November – Beechworth, VIC

Mullum Music Festival
Thursday 15th to Sunday 18th November – Mullumbimby, NSW

Newtown Festival
Sunday 11th November – Camperdown Memorial Rest Park, Sydney, NSW

Old Man Luedecke
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

Out of Abingdon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Paddy McHugh
Friday 9th November – Prince Bandroom, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – SONAR Room, Fremantle, WA
Sunday 11th November – Badlands Bar, Perth, WA

Papa Pilko And The Binrats w/ Rosa Maria
Friday 9th November – The B.East, Melbourne, VIC
Saturday 10th November – Major Tom’s, Kyneton, VIC

Paper Mouse
Friday 16th November – Radio Springs Hotel, Lyonville, VIC

Passenger
Thursday 15th November – The Tivoli, Brisbane, QLD

Pete Murray
Sunday 11th November – Freedom Sounds, Brisbane, QLD

Pierce Brothers
Friday 9th November – The Forum, Melbourne, VIC
Friday 16th November – Oxford Arts Factory, Sydney, NSW

Queen Porter Stomp
Sunday 11th November – Lord Wolseley Hotel, Sydney, NSW

Ralway Bell
Saturday 10th November – SONAR Room, Fremantle, WA

Richard Lawson, Honey
Saturday 10th November – Sugar Sounds, Bega, NSW

Round Mountain Girls
Saturday 10th November – Sawtell Street Party, Sawtell, NSW
Sunday 11th November – Hotel Brunswick, Brunswick Heads, NSW

Ruby Gilbert
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Saint Sister
Saturday 10th November – Sydney Irish Festival, Sydney, NSW
Sunday 11th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC
Tuesday 13th November – The Lansdowne, Sydney, NSW

Sea Shanty Session
Wednesday 14th November – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 9th and Saturday 10th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA
Sunday 11th November – Four5Nine, Perth, WA
Thursday 15th November – 5 Sawyers, Newcastle, NSW
Friday 16th November – The Record Crate, Sydney, NSW

Sparrow-Folk
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Strings On King Bluegrass Night feat. Whoa Mule
Tuesday 13th November – MoshPit, Sydney, NSW

Take Me To Town Album Launch feat. Eaten By Dogs, Chris Pickering Experiment, Lachlan Bryan & The Wildes, The Weeping Willows, Skyscraper Stan, Adam Young & The Down Main, Dave Favours & The Roadside Ashes, Bill Jackson, Katie Brianna, Ben Leece, Mitch Power
Saturday 10th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

The Audreys
Saturday 10th November – Bamarang Bush Retreat, Nowra, NSW

The Bean Project
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Beez
Friday 9th November – House Concert, Cottles Bridge, VIC
Saturday 10th November – Ripples on the Res, Maryborough, VIC
Sunday 11th November – Quigley & Clark, Clunes, VIC
Thursday 15th November – Hollywood Hotel, Sydney, NSW
Friday 16th November – House Concert, Springwood, NSW

The Black Sorrows
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA
Sunday 11th November – Ascot Racecourse, Ascot, WA

The Bottlers w/ Medusa’s Wake, Master Tiger
Saturday 10th November – Penrith Gaels Cultural and Sporting Association, Kingswood, NSW

The Demon Drink
Wednesday 14th November – Brooklyn Standard, Brisbane, QLD

The FruiTTrees
Sunday 11th November – Royal Motor Yacht Club, Toronto, NSW

The Go Set
Saturday 10th November – Rock Bus, Murphy’s, Geelong, VIC
Saturday 10th November – Bendigo Hotel, Collingwood, VIC
Thursday 15th November – Transit Bar, Canberra, ACT
Friday 16th November – Marrickville Bowling Club, Sydney, NSW

The Legacy of Jesse Younan, 10 Year Anniversary Show feat. Khristian Mizzi, Mandy Connell, Bec Sykes, Carolyn Oates, Emad Younan, Jane Cameron, Luke Dylan Greenhatch, Penny Larkins, Dave Stergo, BOADZ
Saturday 10th November – Wesley Anne, Melbourne, VIC

The McClymonts
Friday 9th November – Old Mill Hotel, Hahndorf, SA

The Northern Folk
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Royal High Jinx
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The String Contingent
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

The Swamp Stompers
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

The Thin White Ukes
Friday 16th November – The Vine Hotel, Wangaratta, VIC
Friday 16th to Sunday 18th November – Deni Uke Muster, Deniliquin, NSW

The Willing Ponies
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

This Way North
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW
Wednesday 14th November – The Wickham Park Hotel, Islington, NSW
Thursday 15th November – Digger’s Tavern, Bellingen, NSW
Friday 16th to Sunday 18th November – Mullum Music Festival, NSW

Tiny Ruins
Wednesday 14th November – Leadbelly, Sydney, NSW
Thursday 15th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 11th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tracy McNeil & The Good Life
Friday 9th November – Grand Junction, Maitland, NSW
Sunday 11th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Whoa Mule
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW
Tuesday 13th November – Strings on King, Moshpit, Sydney, NSW

Friday Folk Flashback

“Time Will Tell” – Gregory Alan Isakov

Thank Folk It’s Friday – 2nd November

TFIF

This Week in Folk

All the News From The Week That Was

Releases This Week

More or Less
More or LessDan Mangan
iTunes

Rainbow Valley
Rainbow ValleyMatt Corby
iTunes

Unfinished Violin
The Unfinished ViolinSam Sweeney
iTunes

Tenacious D
Post-ApocalyptoTenacious D
iTunes

Timber and Steel Recommends – Go To This Gig

Take Me To Town Australian Music Week Showcase feat. Dan Parsons, Peta Caswell, Ben Leece, James Thomson, Tracy McNeil & The Good Life

AMW

Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Gigs Next Week

19-Twenty
Saturday 3rd November – Moruya Waterfront Hotel Motel, Moruya, NSW

Airlie Beach Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

All Our Exes Live in Texas
Friday 2nd November – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC

Andrew Swift
Saturday 3rd and Sunday 4th November – Ballina Country Music Festival, Ballina NSW
Friday 9th November – Mingara Recreation Club, Central Coast, NSW

Appalachian Heaven Stringband
Thursday 8th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

Archer
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Ash Grunwald
Monday 5th November – Westernport Hotel, San Remo, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Ashlea Reale
Friday 2nd November – Top Of The Terrace, Mandurah, WA
Sunday 4th November – Caraholly Orchard, Dwellingup, WA

Australian Beef Week Show and Handsome Young Strangers
Friday 9th November – The Townie, Sydney, NSW

Australian Music Week
Wednesday 7th to Friday 9th November – Cronulla Beach, Sydney, NSW

Ayleen O w/ Felicity Cripps Band
Friday 9th November – The Fitzroy Pinnacle, Melbourne, VIC

Ballina Country Music Festival
Friday 2nd and Saturday 3rd November – Ballina, NSW

BATTS
Saturday 3rd November – Bloodhound Bar, Brisbane, QLD
Monday 5th November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Ben Leece
Friday 2nd November – The Muswellbrook Hotel, Muswellbrook, NSW
Saturday 3rd November – The Terminus Hotel, Quirindi, NSW
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Bendigo Blues N Roots Festival
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo, VIC

Bill Chambers
Saturday 3rd November – The Skylark Room, Upwey, VIC

Blue Ridge Broadcasters w/ Hoot and Holler, Appalachian Heaven Stringband
Thursday 8th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC

Blues at Bridgetown
Friday 9th to Sunday 11th November – Bridgetown, WA

Bob Evans
Saturday 3rd November – Northcote Social Club, Melbourne, VIC

Cat and Clint
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Cat Canteri
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Saturday 4th November – Reservoir Stomp Festival, Preston Reservoir Bowls Club, Melbourne, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Catherine Britt
Friday 2nd November – Ettalong Diggers, Ettalong Beach, NSW
Saturday 3rd November – Harmonie-German Club, Canberra, ACT

Charlie Gradon
Saturday 3rd November – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Claymore
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Friday 9th November – Beechworth Gaol, Beechworth, VIC

Damien Dempsey
Friday 9th November – Prince Bandroom, Melbourne, VIC

Dan Howls
Saturday 3rd November – WAMFest, Mustang Bar, Northbridge, WA

Dan Parsons
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 8th November – T•Guitars, Bowral, NSW

Dashville Does AMW feat. James Thomson, Tori Forsyth, Magpie Diaries, Nicholas Connors, Dave Wells, Baghead, Demi Mitchell, Bodie
Thursday 8th November – Croydon Lane Wine and Tapas Bar, Cronulla, NSW

Dave Dobbyn
Friday 2nd November – Evelyn Hotel, Melbourne, VIC
Saturday 3rd November – The Rosemont Hotel, Perth, WA
Sunday 4th November – Mojo’s, Fremantle, WA
Thursday 8th November – Villa Noosa, Sunshine Coast, QLD
Friday 9th November – Hamilton Hotel, Brisbane, QLD
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Diana Anaid
Friday 2nd November – Nimbin Bush Theatre, Nimbin, NSW
Saturday 3rd November – No. 5 Church St, Bellingen, NSW
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach Festival, Airlie Beach, QLD

Didirri
Friday 2nd November – Woolly Mammoth, Brisbane, QLD
Thursday 8th November – Mojo’s, Fremantle, WA
Friday 9th November – Rosemount, Perth, WA

Eliza Hull w/ Julia Johnson
Thursday 8th November – Golden Age Cinema & Bar, Sydney, NSW

Fanny Lumsden
Friday 2nd November – House Concert, Swan Hill, VIC
Saturday 3rd November – House Concerrt, Mulwala, NSW

FBi Turns 15 – A Festival, Fundraiser & Birthday Bash
Saturday 3rd November – Manning Bar, Sydney, NSW

FolkSwagon feat. Lazy Colts, A Star Pilot From Saturn, Emily Rigz
Wednesday 7th November – Cafe Lounge, Sydney, NSW

Fred Smith
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia Fields
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Georgia State Line
Friday 2nd November – Golden Vine, Bendigo, VIC

Giffen w/ Nic Cassey
Thursday 8th November – Django at Camelot, Sydney, NSW

Gretta Ziller
Friday 2nd and Saturday 3rd November – Ballina Country Music Festival, Ballina, NSW

Grigoryan Brothers
Saturday 3rd November – Wollongong Town Hall, Wollongong, NSW

Happy Wanderer Festival
Friday 2nd to Sunday 4th November – Benalla, VIC

Honey
Sunday 4th November – Tilba Valley Winery & Ale House, Tilba, NSW

Honky Tonkin’ feat. James Ellis and the Jealous Guys, King Arthur
Thursday 8th November – The Rook’s Return, Melbourne, VIC

Hoot and Holler
Friday 2nd November – George Kerford Hotel, Beechworth, VIC
Saturday 3rd November – Quarterdeck Restaurant, Narooma, NSW
Sunday 4th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Monday 5th November – Square Dance, Lockwood South, VIC
Wednesday 7th November – Some Velvet Morning, Melbourne, VIC
Thursday 8th November – The Spotted Mallard, Melbourne, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Huckleberry Hastings
Wednesday 7th November – Parliament on King, Sydney, NSW

Imogen Clark
Friday 2nd November – Wesley Anne, Melbourne, VIC
Saturday 3rd November – Major Tom’s, Kyneton, VIC
Sunday 4th November – Pistol Pete’s Food n Blues, Geelong, VIC

Inland Sea of Sound
Saturday 3rd and Sunday 4th November – Mount Panorama, Bathurst, NSW

James Bennett
Friday 9th November – Howlin’ Wolf Bar, Wollongong, NSW

James Kenyon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

James Thomson
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 8th November – Croydon Lane Wine and Tapas Bar, Cronulla, NSW

Jeff Lang
Sunday 4th November – Wangaratta Festival of Jazz, Wangaratta, VIC

Jenny Mitchell
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Wednesday 7th November – Ararat Live, Ararat, VIC
Thursday 8th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 9th November – The Acoustic Picnic, Brookvale, NSW

John Flanagan Trio
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Kallidad
Wednesday 7th November – Smith’s Alternative, Canberra, ACT
Friday 9th November – The Penny Black, Melbourne, VIC

Kasey Chambers
Friday 9th to Sunday 11th November – Airlie Beach, QLD

Kav Temperley
Friday 2nd November – River Hotel, Margaret River, WA
Saturday 3rd November – Prince of Wales, Bunbury, WA

Kyle Lionhart
Friday 2nd November – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD
Saturday 3rd November – Heritage Hotel, Bulli, NSW
Sunday 4th November – The Factory Theatre, Sydney, NSW
Thursday 8th November – Geddes Lane Ballroom, Melbourne, VIC
Friday 9th November – Torquay Hotel, Torquay, VIC

Lachlan Bryan & The Wildes w/ Matt Ward
Thursday 4th November – Wheatsheaf Hotel, Adelaide, SA

Lily and King
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lior
Saturday 3rd November – The Cube, Wodonga, VIC
Wednesday 7th November – Art Gallery of Ballarat, Ballarat, VIC
Thursday 8th November – Mildura Arts Centre, Mildura, VIC

Liz Frencham
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Lost Ragas
Friday 9th November – The Union, Sydney, NSW

Low Down Riders
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Luke Robinson
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Majors Creek Festival
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek, NSW

Maldon Folk Festival
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon, VIC

Mama Kin Spender
Friday 2nd November – Music on the Hill, Red Hill, VIC
Saturday 3rd November – Anglesea Memorial Hall, Anglesea, VIC
Sunday 4th November – Theatre Royal Castlemaine, Castlemaine, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

Mandy Connell
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC
Friday 9th November – Macedon Railway Hotel, Macedon, VIC

Martin Pearson
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Matt Joe Gow
Sunday 4th November – Public House, Albury, NSW

Melody Pool
Friday 2nd November – The Brass Monkey, Cronulla, NSW
Sunday 4th November – Camelot Lounge, Sydney, NSW

Mike Compton
Friday 2nd November – Numerella Hall, Cooma, NSW
Saturday 3rd November – Thirroul Railway Institute Hall, Thirroul NSW
Sunday 4th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

Mojo Juju
Friday 2nd November – Nightquarter, Gold Coast, QLD
Saturday 3rd November – Imperial Hotel, Eumundi, QLD
Sunday 4th November – Kingscliff Beach Hotel, Kingscliff, NSW
Thursday 8th November – The Bridge Hotel, Castlemaine, VIC
Friday 9th November – Howler, Melbourne, VIC

Montgomery Church
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Mountaingrass
Friday 9th to Sunday 11th November – Beechworth, VIC

Mustered Courage
Wednesday 7th November – Creatures Next Door, Fremantle, WA
Thursday 8th November – Settler’s Tavern, Margaret River, WA

Out of Abingdon
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

Owen Campbell
Friday 2nd November – Harmonie German Club, Canberra, ACT

Papa Pilko And The Binrats w/ Rosa Maria
Friday 9th November – The B.East, Melbourne, VIC

Paper Mouse
Sunday 4th November – The Drunken Poet, Melbourne, VIC

Peta Caswell
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Pierce Brothers
Friday 9th November – The Forum, Melbourne, VIC

Porch Light Sessions feat. Jenny Mitchell, Aislinn Young, Dom Youdan
Thursday 8th November – Petersham Bowling Club, Sydney, NSW

Reischman & West
Friday 4th November – Wesley Anne, Melbourne, VIC

Reservoir Stomp 2018
Sunday 4th November – Preston Reservoir Bowls Club, Melbourne, VIC

Rich Davies & The Low Road
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Round Mountain Girls
Saturday 3rd November – Murwillumbah Show, Murwillumbah, NSW
Sunday 4th November – Shaws Bay Hotel @ Ballina Country Music Festival, Ballina, NSW

Ruby Gilbert
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Sahara Beck
Friday 2nd November – Oxford Art Factory, Sydney, NSW
Saturday 3rd November – Grace Darling Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 8th November – Black Bear Lodge, Brisbane, QLD

Sal Kimber
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Saoirse
Friday 2nd to Monday 5th November – Maldon Folk Festival, Maldon, VIC

Sea Shanty Session
Wednesday 7th November – The Brothers, Melbourne, VIC

Shaun Kirk
Friday 2nd November – The Milk Factory, Brisbane, QLD
Saturday 3rd November – Sounds at Snakey, Macksville, NSW
Friday 9th and Saturday 10th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

Sparrow-Folk
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

St Joan
Friday 2nd November – Slyfox, Sydney, NSW
Thursday 8th November – Brass Monkey, Cronulla, NSW

Sydney Bluegrass & Old-Time Music Get-Together
Saturday 3rd November – Annandale Community Centre, Sydney, NSW

Take Me To Town Australian Music Week Showcase feat. Dan Parsons, Peta Caswell, Ben Leece, James Thomson, Tracy McNeil & The Good Life
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW

Terra Lightfoot
Saturday 3rd and Sunday 4th November – Inland Sea of Sound, Bathurst, NSW

The Backsliders
Friday 2nd to Sunday 4th November – Wangaratta Jazz and Blues Festival, Wangaratta, VIC

The Beamish Boys
Saturday 3rd November – The Shack, Sydney, NSW

The Bean Project
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Beez
Friday 2nd November – The Cobargo Creators Centre, Quaama, NSW
Saturday 3rd November – House Concert, Wyndham, NSW
Sunday 4th November – Tomerong Hall, Tomerong, NSW
Tuesday 6th November – House Concert, Myrniong, VIC
Friday 9th November – House Concert, Cottles Bridge, VIC

The Black Sorrows
Saturday 3rd November – Mulwala Water Ski Club, Mulwala, NSW
Sunday 4th November – SS&A Club, Albury, NSW

The Bottlers
Friday 2nd November – Cooradigbee Homestead, Wee Jasper, NSW

The FruiTTrees
Saturday 3rd November – Tastes at the Bay, Port Stephens, NSW

The Little Lord Street Band
Friday 2nd November – Flow Bar, Old Bar, NSW
Saturday 3rd November – Servo Food Truck Bar, Port Kembla, NSW
Wednesday 7th November – The Retreat Hotel, Melbourne, VIC
Thursday 8th November – Pistol Pete’s Food n Blues, Geelong, VIC

The Long Johns
Sunday 4th November – Kingscliff Beach Hotel, NSW

The McClymonts
Friday 2nd November – Alexandra Hills Hotel, Alexandra Hills, QLD
Saturday 3rd November – Aussie World – The Shed, Sunshine Coast, QLD
Friday 9th November – Old Mill Hotel, Hahndorf, SA

The Northern Folk
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Royal High Jinx
Thursday 8th to Sunday 11th November – Bendigo Blues N Roots Festival, Bendigo, VIC

The Shack feat. The Beamish Boys, Luke Escombe, Khristian Mizzi
Saturday 3rd November – The Shack, Sydney, NSW

The String Contingent
Friday 2nd November – St Jude’s Anglican, Bowral, NSW
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

The Swamp Stompers
Friday 2nd November – Indi Bar, Scarborough, WA
Saturday 3rd November – Settler’s Tavern, Margaret River, WA
Sunday 4th November – Clancy’s Fish Pub, Dunsborough, WA
Tuesday 6th November – Charles Hotel, North Perth, WA
Wednesday 7th November – Mojos Bar, Fremantle, WA
Thursday 8th November – The Prince of Wales Hotel, Bunbury, WA
Friday 9th to Sunday 11th November – Blues at Bridgetown, Bridgetown, WA

The Water Runners
Sunday 4th November – Hindmarsh Park, Kiama, NSW

The Willing Ponies
Friday 9th to Sunday 11th November – Mountaingrass, Beechworth, VIC

This Way North
Friday 2nd to Sunday 4th November – Happy Wanderer Festival, Benalla, VIC
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Top End Folk Club Sunday Sessions
Sunday 4th November – Darwin Railway Club, Darwin, NT

Tracy McNeil & The Good Life
Wednesday 7th November – El Sol, Cronulla, NSW
Thursday 8th November – T•Guitars, Bowral, NSW
Friday 9th November – Grand Junction, Maitland, NSW

Wangaratta Jazz and Blues Festival
Friday 2nd to Sunday 4th November – Wangaratta, VIC

Whoa Mule
Friday 9th to Sunday 11th November – Majors Creek Festival, Majors Creek, NSW

Witches Leap
Saturday 3rd November – The Old City Bank, Katoomba, NSW

Friday Folk Flashback

“Joyful, Joyful” – Joel Simpson feat. Geoff Dolce

%d bloggers like this: